Érdekes pillanatnak lehettünk tanúi tegnap

Augusztus óta nem látott esés az amerikai börzéken. Tovább zuhant az arany és az olaj ára a dollár felértékelődésével párhuzamosan. Még mindig Kína húzza le a piacokat Ázsiában, csak a Nikkei van pluszban. Tovább erősödött a dollár, a jen gyengült. MOL: egyszeri tételek után is jó eredmény. FHB: Várt alatt a harmadik negyedéves eredmény a derivatív eszközök negatív hatása miatt. OTP, FHB: Változások a bankadóban 2011-től. Ma kismértékű emelkedésre számítunk.

Nemzetközi hírek

USA:

- Lejtmenetbe kapcsoltak az amerikai részvényindexek tegnap. 3 hónapja nem látott esés bontakozott ki a vezető indexekben (Dow -1,6%; S&P -1,6%; Nasdaq -1,7%). A Dow 11.023 ponton, míg az S&P 1.178 ponton fejezte be a kereskedést.
- A leggyengébben az olajszektor teljesített, a csökkenő kőolajár miatt. Összességében 2,5%-kal értékelődtek le az olajrészvények. A pénzügyi szektor 1,7%-ot veszített értékéből.
- Az amerikai hírek helyett tegnap inkább Írország adósságproblémája került a befektetők fókuszába. A Wall Street Journal információi szerint az eurózóna pénzügyminiszterei 100 milliárd eurós pénzügyi mentőcsomagon dolgoznak Írország számára, mely EMU és IMF pénzekből állhat össze. Az ír kormányfő esti beszéde, amiben vonakodott beismerni a segítség szükségességét, tovább rontott a tőkepiaci hangulaton. Az írek egyelőre csak a bankrendszerük számára kérnének külön mentőövet, és nem akarnak csomagot az egész ország számára.
- A kínai gazdasági szigorító lépések (tartalékráták emelése, kamatemelés, stb.) is aggasztják a befektetőket, és nyomást gyakorolnak a nemzetközi és főképp az ázsiai hangulatra.
- A makroadatok negatív meglepetést hoztak, a vállalati gyorsjelentések viszont jók lettek. Az ipari termelés stagnált októberben a várt 0,3%-os növekedéssel szemben. A termelői árak mindössze 0,4%-kal nőttek októberben, az előrejelzett 0,8%-kal szemben, az energia és élelmiszeráraktól tisztított érték pedig 0,6%-os csökkenést mutat, szemben a várt 0,1%-os emelkedéssel. Az év/év alapú termelői árindex 4,3%-ra nőtt, míg az élelmiszer és energiaáraktól tisztított mutató esetében 1,5%-ra csökkent.
- A Wal-Mart, kiskereskedelmi mamutlánc az elemzői konszenzussal megegyező 90 centes részvényenkénti eredményről számolt be, mely 7,1%-os növekedés év/év alapon. A bevételek némileg kisebb mértékben nőttek, mint várták. A pozitív meglepetést leginkább az okozta, hogy a menedzsment megemelte idei éves profitkilátásait, az amerikai értékesítés növekedésére, valamint egy adóelőnyre hivatkozva. A Wal-Mart részvényei 0,6%-kal emelkedtek a negatív tőkepiaci hangulatban.
- A Home Depot negyedéves részvényenkénti profitja 24%-kal (év/év) 51 centre emelkedett, mely 7%-kal meghaladja az elemzői konszenzust. A bevételek a vártnak megfelelően alakultak. A menedzsment megemelte az idei évre vonatkozó profit-előrejelzését a szigorú költségkontrollra hivatkozva. A vállalat szerint a bevételek azonban elmaradhatnak a tervektől. A Home Depot árfolyama 1%-kal emelkedett, a Dow indexen belül csak a két gyorsjelentését publikáló cég tudott emelkedni.

Olaj és arany:

- A piac elkezdte árazni a korábban még figyelmen kívül hagyott dollárerősödést. A befektetők kezdetben abban hittek, hogy csak pozitív korrekcióra kell számítani a zöldhasú tekintetében.
- Az olaj ára 3%-ot esett tegnap, és jelenleg 82,3 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután teszi közzé a kőolaj- és benzinkészletek múlt heti alakulását. Az elemzők további 3,3 millió hordós csökkenést várnak a kőolaj tekintetében, míg az üzemanyagkészletek terén 1,9 millió hordós szűkülést jeleznek előre.
- Az arany ára 1,6%-kal értékelődött le tegnap. Most 1.339 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet:

- A negatív tartományban tartózkodtak az indexek a ma reggeli ázsiai kereskedésben (Nikkei +0,2%, Hang Seng -1,0%, Shanghai Composite -1,9%, Kospi -0,1%, All Ordinaries -1,6%).
- Kínában továbbra is szigorító intézkedésektől tartanak a múlt héten megjelent októberi inflációs adat tükrében. A múlt havi kamatemelés, és megnövelt tartalékkövetelmény után most újabb kamatemelésre számítanak a piacok, miután a miniszterelnök szerint előkészületben vannak az infláció megfékezését célzó intézkedések. Sokat estek a bányavállalatok is az egész régióban, miután a nyersanyagok veszítettek értékükből a rossz nemzetközi hangulatban. (BHP Billiton -2,2%, Rio Tinto -3,2%)
- A Mazda Motornak sikerült a piaccal szemben haladnia, miután kiderült, hogy 10 cég döntött úgy, hogy nagyobb részesedést is szerezne a Ford Motor 11%-nyi pakettjéből. A japán exportcégeknek a gyengülő jen is segített az általános rosszkedv leküzdésében, így a Nikkei-nek sikerült a pozitív tartományba kapaszkodnia a kereskedés végére.

Devizák:

- A tegnapi kereskedés során folytatódott a dollárerősödés, és 1,345-ig esett az EUR/USD árfolyama. Az 1,33-nál látható támaszig van még tere a tengerentúli fizetőeszköz erődösének.
- A japán jen továbbra is intenzíven gyengül, már a 82,9-es szinttől is eltávolodott az árfolyam. A hajnali órákban már 83,5 környékén araszolt a kurzus.
- A forint továbbra is a 278,5-ös ellenállás alatt oldalaz.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

Érdekes pillanatnak lehettünk tanúi tegnap a hazai piacon. A Parlament minden előzetes figyelmeztetés nélkül módosította a bankadó részleteit, mely hirtelen eladói hullámot indított el az OTP piacán. Holott az intézkedés nagyrészt semleges a bankszektor számára, leginkább adminisztratív okokból került sor a későbbiekben részletezett intézkedésre. Az OTP-re nézve még minimálisan pozitív is a változtatás a korábbiakhoz képest, mégis több mint 5%-ot veszített az értékéből a bankpapír. Ez azt jelzi, hogy a befektetők a Parlament minden egyes lépésére aggodalommal tekintenek, eddig ugyanis a vállalatok számára sorozatos negatív hírek láttak napvilágot. A piac pedig nem a speciális adók konkrét hatását árazza a részvényekben, hanem sokkal inkább azt a politikai és szabályozásbeli kockázatot, ami a magyar piac jellemzője lett. Ezzel fokozatosan megnőtt az ország részvénykockázati prémiuma, mely leginkább a nagy közkézhányaddal rendelkező OTP-t sújtja negatívan.

Vállalati hírek

MOL: egyszeri tételek után is jó eredmény

Jó eredményt publikált ma reggel a MOL: Mind a kutatás-termelés, mind a feldolgozás-kereskedelem erős volt. A 96,1 milliárdos üzemi eredmény meghaladta az általunk vártat, és 8,4%-kal magasabb, mint a piaci konszenzus. A speciális tételek nélkül számított üzemi eredmény 125,9 milliárd forint lett volna, de ebből lejön egy 15,5 milliárd forintos tétel az INA miatt, valamint a különadó miatt képzett 19,8 milliárd forintos céltartalék. Az adózott eredményt segítette az 56,9 milliárd forintos devizanyereség az erős forint következtében. Az eredményt ugyanakkor némileg csökkentette a szokásosnál magasabb, 19,7 milliárdos nyereségadó. A társaság 92,1 milliárd forint nettó profitról számolt be, ami 3%-kal jobb lett az elemzői konszenzusnál. A nettó hitelállomány 981 milliárd forint, ami 33,7%-os tőkeáttételt jelent. Ahogy azt vártuk, a harmadik negyedéves számok elég jók lettek, annak ellenére, hogy az üzletági környezet nem volt túl kedvező (negyedéves szinten 20%-kal csökkentek a finomítói marzsok). Összességében továbbra is a kutatás-termelés a fő húzóágazat. Fenntartjuk Felhalmozás ajánlásunkat.

Kutatás-termelés: Az üzletág üzemi eredménye a konszenzust 13%-kal meghaladó 81,3 milliárd forint lett, míg a beruházás 28,6 milliárd dollárra csökkent (-42% év/év). Az átlagos napi termelés 9%-kal nőtt a tavalyi harmadik negyedév óta, 142 millió hordó/nap-ra. Az előző negyedévhez képest ez 2%-os csökkenés, mely nem jelent problémát, hiszen karbantartási leállítások okozták, és bőven a kitermelési célsávon belül van. Az átlagos szénhidrogén ár negyedéves összehasonlításban stagnált, 57,4 dollár/hordón. A működési költségek az alacsony 6,3 dollár/hordón maradtak. A MOL 11 kutat tesztelt a negyedévben.

Feldolgozás-kereskedelem: Az átlagos finomítói marzsok csökkenése ellenére a MOL stabil 19,9 milliárd forintos eredményről számolt be működési szinten (egyszeri tételek nélkül 38,5 milliárd forint). Ennek fő okai a volumennövekedés és a magas marzsú dízel növekvő részesedése. A finomított mennyisség 5%-kal 6,1 millió tonnára emelkedett, az értékesítés pedig 5,6 millió tonnára rúgott az export 15%-os növekedése nyomán. Magyarországon 7%-kal, Horvátországban 22%-kal csökkent az eladás. A Közép-Kelet Európai régió üzemanyag-fogyasztása mindössze 1%-kal csökkent, és összességében javuló tendenciát mutat. A kiskereskedelem Magyarországon gyengén teljesített (-11%), míg Szlovákiában és Romániában jó dinamikát mutatott. A MOL által üzemeltetett benzinkutak száma 1.635.

Petrolkémia: Folytatódik a javuló tendencia ezen üzletágban is, az üzemi eredmény 6 milliárd forintra emelkedett, bőven a várakozások felett. Az integrált marzs 9%-kal emelkedett negyedéves összehasonlításban, 373 euró/tonnára, míg a termelési volumen év/év összehasonlításban 9%-kal 304 ezer tonnára nőtt.

Gáz-energetika: Ezt a szegmenst súlyosan érintette a július 1.-től számított gázár moratórium, és az alacsonyabb belföldi gáztranzit volumen 30%-os év/év alapú csökkenése. Az üzemi eredmény 66%-kal csökkent év/év alapon 5,6 milliárd forintra, amit viszont a tavalyi harmadik negyedév egyszeri tétellel támogatott magas bázisa is magyaráz.

FHB: Várt alatt a harmadik negyedéves eredmény a derivatív eszközök negatív hatása miatt

A 277 millió forintos nettó profit (-78.5% né/né, -80.8% év/év) elmaradt a várakozásainktól (-35%). A legfőbb különbség a várakozásainkhoz képest a nettó pénzügyi eredmény (HUF -1,196mn vs. -351mn 2Q10-ben). Ezen kívül a fenntartható bevételi források alacsonyabbnak, a bankadó magasabbnak bizonyultak a vártnál. Ezen negatívumokat részben ellensúlyozta a céltartalék csökkenése, miután a problémás hitelek állománya 4,74%-ra csökkent a második negyedéves 5,06% után, míg a fedezeti ráta 73,3%-ra nőtt a második negyedéves 65,4% után, aminek hátterében részben a negyedéve szinten 4,5%-kal csökkenő bruttó hitelállomány áll. Ennek megfelelően a kockázati költségek 0,32%-ra csökkentek (2,13% a második negyedévben). A kockázat/hozam mutató 23,32 százalékponttal 4,55%-ra csökkent. A nettó kamatbevétel 6323 millió forintra csökkent (-5.8% né/né, -5.0% év/év), miután a nettó kamatmarzs tovább csökkent (3,09%-ra a második negyedéves 3,35%-ról). Ezen kívül a nettó jutalékbevételek is 21,4%-kal csökkentek negyedéves és 27,0%-kal eves szinten az alacsony üzleti volumen következtében.

A vártnál gyengébb negyedéves számok valamint a bankadó meghosszabbításával kapcsolatos bizonytalanságok miatt továbbra is óvatosak vagyunk az FHB-val kapcsolatban és fenntartjuk Tartás ajánlásunkat, azonban eredményvárakozásainkat felülvizsgáljuk a következő napokban.

OTP, FHB: Változások a bankadóban 2011-től

Tegnap a parlament módosította a speciális bankadó számításának módját 2011-re vonatkozóan. A főbb pontok:

- Bevezetésre kerül egy 30%-os, az adózás előtti eredményre kivetett adó, azonban ezt csak a 2009-esmódosított eszközállomány után fizetendő speciális bankadó mértékéig kellene fizetni. Ez azt jelenti, hogy ez a lépés nincs semmiféle hatással a bankokra a korábbi szcenáriókhoz képest.

- Egyéb változások:

- A. A módosított eszközállomány alapján számított adó rátája 0,5%-ról 0,53%-ra nő.
- B. A módosított eszközállomány számításában a készpénz transzfer (hitelek, részvények, kötvények) az EU-beli leányok felé levonható a teljes eszközállományból.

A 30%-os adó csak egy technikai lépés, melynek célja, hogy segítse az IFRS-nek megfelelő elszámolást a bankok számára, melyek nyereséggel rendelkeznek, az módosított eszközállomány alapján számított adó helyett. Vagyis csupán biztosítja a bankok számára, hogy választhassanak a két adózási mód közül. A másik pont hatása már más. Az OTP esetében az adó rátájának emelése 1,5-2 milliárd forintos negatív hatással járna, azonban a külföldi leányok csökkentik az adóalapot. Így a két hatás kiegyenlíti egymást. Az FHB esetében - mivel nincs külföldi leánya - a befizetendő adó 200 millió forinttal nő a következő évben, ami részvényenként 3 forintot jelent. Mint látjuk, a változások nem jelentősek és nem kellene, hogy hatással legyenek a részvények árfolyamára. Ugyanakkor a változások ismét arra mutatnak rá, hogy nehéz fair értéket számolni a magyar részvények esetében a gyorsan változó jogi környezetnek köszönhetően. Nőhet a kockázati prémium, ami negatív az értékelés szempontjából.

Rövid hírek

- Az OTP bejelentette, hogy a román cégbíróság 2010. november 16-án bejegyezte az OTP román leánybankjánál történt 80 millió lejes tőkeemelést. Az OTP Bank Romania S.A. jegyzett tőkéje 462,9 millió lejről 542, 9 millió lejre emelkedett. A tőkeemelés mértéke marginális, ezért árfolyamhatásra nem számítunk.
- A harmadik negyedéves eredmény publikálása után a Rába ismertette 2011-2015-ös stratégiáját, melynek alapja a meglevő ügyfélkör és a magasabb hozzáadott érték lesz. A fókusz az árbevétel növeléséről az eredmény növelésére tevődik át, ami a hatékonyság javítását jelenti. Az árbevétel 2015-re érheti el a válság előtti szinteket. Ha az orosz partnerrel való együttműködés sikeresnek bizonyul, nem kizárt egy termelő üzem létesítése az országban. Vagylagosan a stratégia egy európai kisebb akvizíciót is tartalmaz. A hitelállomány minimálisra csökken majd, a finanszírozást a pozitív működési cash flow és az ingatlanvagyon hasznosítása biztosítja majd. A stratégia első ránézésre ambiciózusnak tűnhet, azonban egy stabilan javuló makro környezetben megvalósíthatónak tűnik.
- Opciós szerződést írt alá az RFV a vállalat stratégájával (opció mértéke a jegyzett tőke 0,025%-a, vételár 7.500 forint), a group financing menedzserrel (opció mértéke a jegyzett tőke 0,04%-a, vételár 8.400 forint) és az IT vezetővel (opció mértéke a jegyzett tőke 0,04%-a, vételár 7.500 forint). Ezen alkalmazottak a következő öt év során egyenlő adagokban élhetnek vételi opciójukkal, amennyiben jogviszonyuk az RFVnél folyamatos. Árfolyamhatásra nem számítunk a bejelentés nyomán.
- 29 ezerrel 11,862 millióra nőtt a mobil előfizetők száma Magyarországon. A T-Mobile piaci részesedése 44,81%-ra nőtt az októberi 44,77%-ról. A hír nem lesz hatással a Magyar Telekom árfolyamára.
- 469 millió forintos veszteséget ért el a Synergon a harmadik negyedév során a tavalyi 9,0 millió forintos nyereséghez képest. A gyenge teljesítmény hátterében az állt, hogy a választások után közvetlenül leálltak vagy elhalasztódtak az informatikai beruházások az állami és az önkormányzati szektorban. Ezen kívül a vállalati szektorban sem indultak még el a válság kirobbanásakor leállított hasonló beruházások. Következésképp az árbevétel 17%-kal esett vissza 3.184,7 millió forintra. A gyenge harmadik negyedév ellenére a menedzsment optimista, mivel a közelmúltban elnyert tömegközlekedés fejlesztésére kiírt pályázat elnyerése a további fejlődés alapja lehet.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo