Nemzetközi hírek
USA:
- Csak a Dow tudott pluszban zárni tegnap Amerikában a Walt-Disney szárnyalása nyomán, a részvények többsége veszített értékéből (Dow +0,1%; S&P -0,3%; Nasdaq -0,3%). Estek a bankpapírok és az olajszektor, emelkedtek a telekom részvények.
- A nap sztorija a New-Yorki és a német tőzsde összeolvadása volt, a Deutsche Börse ugyanis bejelentette, hogy tárgyalásokat folytat az NYSE Euronext felvásárlásáról. Az ügylet értéke mintegy 10 milliárd dollár lehet. A piac örömmel fogadta a hírt, az NYSE árfolyama 14%-ot, míg a Börse árfolyama 9,3%-ot emelkedett a tegnapi kereskedésben.
- Egyesülésről tárgyal a londoni tőzsde és a kanadai piacot üzemeltető TMX is.
- A Walt-Disney tegnapelőtt zárás után publikált gyorsjelentése pozitív meglepetést hozott, melynek nyomán a részvényárfolyam 5,3%-kal emelkedett a tegnapi kereskedésben.
- A Coca-Cola tegnap nyitás előtt publikált gyorsjelentése is pozitív meglepetést hozott. A 72 centes részvényenkénti eredmény bár csak kis mértékben múlta felül az elemzői konszenzust, a bevételek még a vártnál is nagyobb mértékben növekedtek 2010 utolsó negyedévében.
- A Cisco Systems piaczárás után azonban elbizonytalanító adatokat közölt. A 27 centes részvényenkénti profit elmaradt a 35 centes várakozástól, és a menedzsment idei bevételnövekedési kilátásai is elkedvetlenítették a befektetőket. A zárás utáni OTC piacon 8,7%-ot esett a technológiai részvény árfolyama.
- Ma a Pepsi, a Kraft Foods, a Philip Morris és a Goodyear publikálja negyedéves gyorsjelentését, valamint kijönnek a januári költségvetési számok, illetve megjelenik a heti munkanélküliségi jelentés.
Olaj és arany:
- Ismét 87 dollár alá esett a kőolaj hordónkénti ára, mivel a vártnál nagyobb mértékben emelkedtek a benzinkészletek az USA-ban. A kezdetben még 0,7%-os pluszban tartózkodó olajár 0,3%-os mínuszban fejezte be a kereskedést.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal jelentése szerint 1,9 millió hordóval emelkedtek a kőolaj-, míg 4,6 millió hordóval a benzinkészletek. Utóbbi jelentősen felülmúlja az elemzők által várt 2,6 millió hordós növekedést.
- Az arany ára stagnált a keddi emelkedés óta, ma reggel is csak minimális mozgás látható a nemesfém piacán. Jelenleg 1.362 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- Továbbra is a negatív tartományban tartózkodik a legtöbb index (Nikkei -0,1%. Hang Seng -1,0%, Shanghai +1,3%, Kospi -1,8%, All Ordinaries +0,1%).
- Az Australia ASX részvényei 4,7%-kal, a Singapore Exchange papírjai 0,5%-kal értékelődtek fel, miután tegnap napvilágot látott a hír, hogy a NYSE Euronext és a Deutsche Boerse előrehaladott tárgyalásokat folytat az egyesülésről, mellyel a világ legnagyobb bevételű tőzsdeüzemeltetője jönne létre. A Rio Tinto 0,3%-kal emelkedett, miután profitja csaknem megháromszorozódott és részvényvisszavásárlási programot hirdetett meg a cég. A munkanélküliségi ráta (5%) a várakozásoknak megfelelően nem változott.
- Japánban az eladók győztek, mivel egy háromnapos ünnep következik. Ezen kívül a piac arra számít, hogy további kamatemelésekre kerül sor a régióban, ami nem tenne jót a szigetország vállalatainak. A géprendelések száma a várt 5,1%-os bővüléssel szemben havi szinten csupán 1,7%-kal növekedett az elmúlt négy hétben. Az adat természetesen csalódást okozott, bár az előző, mínusz 3%-os adatot felülmúlta.
- A Nissan 2,5%-ot esett, mivel a befektetők a profitrealizálás mellett döntöttek, hiszen a vállalat megemelt profitkilátásai megfeleltek a piaci várakozásoknak. A Toyota ezzel szemben 2,6%-ot emelkedett arra a hírre, hogy a Mitsui & Co-val illetve az orosz Sollers-szel közösen személyautókat szerel össze Vlagyivosztokban.
- A PetroChina 5,4 milliárd kanadai dollárt fizet az Encana Corp.-nak a Cutbank Ridge 50%-áért. Az így kialakult közös vállalat földgázt termel majd British Columbia-ban és Alberta-ban.
Devizák:
- Gyengült a dollár tegnap, 1,367-ig emelkedett az árfolyam.
- A jen kurzusa áttörte a mozgóátlagokat, és tovább emelkedett. A reggeli órákban 82,6 környékén mozog a kurzus.
- Nagyot gyengült tegnap a forint, 269 környékéről rugaszkodott el az árfolyam, és a 20 napos mozgóátlag alatt zárta a kereskedést (271,8).
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Érdekes napra ébredtünk. Miközben a magyar részvénypiac és ez euró-forint keresztárfolyam két napig korrigált, s ma jelentős szintekhez érkeztek, addig Amerikában vagy Európában gyakorlatilag nem történt semmi. Sőt a Dow Jones ipari átlagindex a Walt Disneynek köszönhetően 8-dik nap is emelkedni tudott. Így nagy kérdés előtt állunk. Csakugyan fordul a BUX a 200 napos mozgóátlagról 22.378) vagy az euró-forint a 272,5-ös szintről, ahol mellesleg a 20 napos mozgóátlag tartózkodik? Ugyanis ha a nyugati világban valójában még csak most jön a korrekció (jelentősebb csökkenés), akkor nagy valószínűséggel mi sem fordulunk meg. Ha pedig csak ennyi volt az USA-ban vagy Németországban a korrekció és folytatódik az emelkedés, akkor mi is fordulhatunk a kritikus szintekről. Mi az utóbbi forgatókönyvben hiszünk.
Vállalati hírek
Vártnak megfelelő eredmény az Egistől
Az Egis tegnap piaczárás után publikálta 2010/11-es első negyedéves eredményét. Az új készítmények bevezetése és a nagykereskedelmi készletek növekedése több mint ellensúlyozni tudta az árakra nehezedő nyomást. A vártnak megfelelően részben a Servier rendeléseinek növekedése, részben az alacsony bázis miatt megduplázódott a hatóanyagexport. Ugyanakkor az alacsonyabb marzsú hatóanyag üzletág részarányának növekedése egyben a bruttó marzs csökkenését is jelenti (57,1%-ról 54,5%-ra). Noha a portfólió frissítése a K+F kiadások emelkedésével járt együtt, az adminisztratív költségek visszafogása és az OEP befizetések elszámolásának kedvező változása miatt az üzemi eredmény mintegy 22,7%-kal tudott emelkedni.
Az eredmény összességében megfelelt várakozásunknak és a piac által vártnak. Úgy gondoljuk, hogy a stabil kétszámjegyű növekedéssel pozitív üzenetet küldött az Egis. A hatóanyag kivitel térnyerésének ellenére tovább nőtt az üzemi szintű nyereségesség. Ugyanakkor 2011-ben továbbra is bizonytalanság lengi körül a belföldi piacot. Mivel az Egis belföldi kitettsége nagyobb, mint a Richteré, így a kisebb gyógyszergyártót kedvezőtlenebbül érinthetik a hazai szabályozás változásai. Továbbra is az Egis a legolcsóbb a régió gyógyszerpapírjai közül. Noha a befektetők a hazai működési környezet tisztázódását várják, mi továbbra is hiszünk az Egis hosszú távú lehetőségeiben (a Celltrion-nal biohasonló készítmények előállítására kötött megállapodás csak 2013-2014-től hozhat érdemi eredményt). Ajánlásunk továbbra is Felhalmozás.