Nemzetközi hírek
USA:
- Zárva tartottak az amerikai részvénypiacok, a Hősök Napja (Memorial Day) miatt.
- Az AIG tárgyalásokat folytat a Prudential Plc-vel, a biztosítóóriás ázsiai egységének értékesítéséről. A Prudential alacsonyabb árat kért, hogy saját részvényesei is jóváhagyják a tranzakciót.
- A katari sejk közlése szerint a városállam részesedés vásárlását fontolgatja a Citigroup-ban, és hamarosan megszülethet a döntés az ügyben. A tranzakció méretéről egyelőre nem esett szó.
- Ma délután a májusi feldolgozóipari ISM index kerül nyilvánosságra, valamint az építőipari kiadások havi változásáról szerezhetünk információt.
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama folytatta a korrekciót tegnap. Jelenleg 73,7 dolláron folyik a kereskedés. A tegnapi kötések is ma kerülnek könyvelésre a tegnapi amerikai kereskedési szünnap miatt.
- A világ legnagyobb energia-felhasználójának számító Kína növekedési kilátásaival kapcsolatos aggodalmak mellett a dollár erősödése is szerepet játszott az olajár alakulásában.
- Az aranyban is volt kereskedés, és itt külön könyvelik a tegnapi és mai tranzakciókat. A nemesfém ára igen lassan, de tovább kúszott felfelé, jelenleg 1.218 dolláron tartózkodik az árfolyam.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományba csúsztak az ázsiai indexek a kínai adat nyomán (Nikkei -0,6%, Shanghai -1,6%, Hang Seng -0,7%, Kospi -0,7%, All Ordinaries -0,6%).
- A ma megjelent adatok valószínűsítik, hogy a kormány intézkedései, melyeket annak érdekében hozott, hogy lehűtse a gazdaságot, eredményesek voltak és a távol-keleti ország gazdasági növekedése lassul. A kínai logisztikai és beszerzési menedzser index 53,9-re csökkent az áprilisi 55,7-ről, míg az HSBC PMI 52,7-re esett az előző havi 55,2-ről. Ezen kívül olyan hírek is napvilágot láttak, hogy ingatlanadó bevezetésére készül a kormány.
- Nem változtatott az alapkamaton (4,5%) az ausztrál jegybank. Február óta ez volt az első alkalom, hogy nem emelte az irányadó rátát a központi bank. A jegybank elnöke szerint az infláció a céltartomány felső széléhez tapadhat a következő egy év során. Glenn Stevens hangsúlyozta, hogy továbbra is árgus szemekkel figyelik az európai országokkal kapcsolatos fejleményeket és azok hatását a világ gazdaságára.
Devizák:
- Több mint egy hete az 1,215-ös támasz felett oldalaz az árfolyam. Tegnap minimális mozgást láthattunk, 1,227 környékén járt a reggeli órákban az árfolyam.
- A jen piacán is unalmas volt tegnap a kereskedés, a 90,8-as szint felett mozog az USD/JPY devizapár.
- A monetáris tanács a tegnapi kamatdöntő ülésén változatlanul, 5,25%-on hagyta az irányadó rátát. A döntés megfelelt a várakozásoknak, a forint árfolyama gyakorlatilag meg sem rezdült, 275 környékén mozog a fizetőeszköz a reggeli órákban is.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak a határidős indexek az USA-ban, a főbb mutatók a negatív tartományban nyithatnak a tegnapi kereskedési szünnap után.
Erste kommentár
Tegnap azokon a piacokon, amelyek nyitva voltak kisebb emelkedés következett be. Ez szerintünk annak tudható be, hogy sokan arra számítottak pénteken, hogy az USA-ban is zárják a pozíciókat a „félős" befektetők, vagyis ott is esnek pénteken az árak - amiben igazuk is lett -, s ez újabb aggodalmat indukál az ázsiai és európai kereskedésben. Vagyis hétfőn tovább esnek az árak. Viszont ez nem így lett, s így a lanyha kereskedésben visszavett, vagy részben visszavett pozíciók emelték a piaci árakat. Ma reggel viszont Ázsiában az aggodalom lett úrrá a befektetőkön, azt követően, hogy a kínai ipari beszerzési manager index 53,9 lett májusban a várt 54,5 helyett, sőt egyes cikkek újabb ingatlanadókról kezdtek el cikkezni. Így az ázsiai piacok inkább lefelé vették az irányt, s ez a valószínű forgatókönyv Európára és az USA-ra is. Szerintünk még nincsen vége a lejtmenetnek, volt egy pozitív irányú korrekció, amelynek során az indexek és a részvények sok esetben még a 20 napos mozgóátlag visszatesztelését sem tudták végrehajtani. Csak ezért vagyunk bizonytalanok a folytatást követően. Lehet, hogy még megpróbálnak az indexek és a részvények az elkövetkező napok valamelyikén parolázni a 20 napos mozgóátlagokkal és utána veszik lefelé az irányt. Vagy pedig már most azt mondják, hogy ennyi volt, s innen csökkennek tovább.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom egy újabb kisrészvényese adott be keresetet a társaság ellen, és kérte a társaság 2010. április 7-én tartott közgyűlésén hozott egyes határozatok hatályon kívül helyezését. A kereset hivatalos kézbesítésére még nem került sor. A Magyar Telekom a kisrészvényesi kereseti kérelemben foglaltakkal nem ért egyet, és mindent megtesz ezen álláspontja érvényre juttatásának érdekében.
- Az OTP 100%-os tulajdonában lévő Merkantil Bank Zrt.-nél Kolossváry Ádám igazgatósági tagsága és elnök-vezérigazgatói munkaviszonya 2010. május 31. napjával közös megegyezéssel megszűnik. Ezzel egyidejűleg a Merkantil csoport leányvállalatainál betöltött valamennyi tisztsége is megszűnik. Kolossváry Ádám távozását követően a Merkantil Bank Zrt. vezetésével az Igazgatóság 2010. június 1. napjától Galambos Tibor urat bízza meg, aki a szükséges engedélyek kézhezvételét követően a Merkantil Bank Zrt. elnök-vezérigazgatói posztját tölti be.
- A BlackRock Inc. (New York, USA) szavazati joga a Richter-ben 4,97%-ró 5,09%-ra változott.
Makrogazdasági hírek
- A piaci várakozásoknak megfelelően nem változtatott tegnap az 5,25%-os irányadó kamaton a jegybank monetáris tanácsa. Ugyanakkor az ülés után kiadott sajtóközleményből jól látszik, hogy változik a hangnem, az EU egyes országainak államadóság helyzete miatt nő a kockázatkerülési hajlandóság, illetve erősödnek az inflációs aggodalmak. A központi bank legfrissebb becslése 4,9%-os éves átlagos inflációról szól, magasabbról, mint a januárban közzétett 4,4%. Az MNB idén 0,9%-os GDP növekedéssel számol.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.