Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- A kezdeti kivárást követően mélyrepülésbe kapcsoltak az amerikai részvények, mivel a Fed kötvényvásárlási programja csalódást okozott a befektetőknek (Dow -2,5%; S&P -2,9%; Nasdaq -2%).
- A Federal Reserve kétnapos nyíltpiaci bizottsági ülése után bejelentette, hogy hosszabbítani fogja a kötvényportfóliója lejáratát, a hosszú hozamok csökkentése és a jelzálogkamatok mérséklése érdekében. A Fed 400 milliárd dollár értékben vásárol hosszú állampapírokat, és ugyanilyen mennyiségben ad el rövid kötvényeket (T-Bill) a piacon.
- Az irányadó kamatfolyosó szintje a várakozásoknak megfelelően nem mozdult el a 0-0,25%-os sávból. A Fed hozzátette, hogy szignifikáns, a recesszió irányába mutató kockázatok vannak a gazdaságban.
- A piac csalódott a döntésben, mivel sokan újabb quantitative easing-re, azaz fedezet nélküli kötvényvásárlásra számítottak. A jelen programot pedig csak félmegoldásként értékelik a befektetők, hiszen a kötvények fedezeteként rövid T-Bill portfóliót csökkent a Fed, így a dollár pénzkínálat összességében nem növekszik.
- A bankszektor vezette a mélyrepülést, a Bank of America árfolyama 7,5%-ot, a JPMorgané 5,9%-ot zuhant a tegnapi kereskedésben, leginkább az utolsó órában.
- A használt-lakás értékesítés 7,7%-kal nőtt augusztusban, a várt 1,7%-kal szemben.
- A reggeli hangulat sem rózsás a piacokon, ugyanis az Európai Rendszerkockázat Felügyelő Bizottság jelentése szerint az adósságspirálban vergődő európai államok felől jelentős a fertőzés kockázata.
Olaj és arany
- Az olaj ára 1,1%-kal esett tegnap, amit 1,6%-os további csökkenéssel toldott meg ma reggel. Jelenleg 84,5 dolláron kereskednek a fekete arany hordójával.
- A csalódást keltő Fed döntés felerősítette a recessziós félelmeket, de nőttek az európai adóssággal kapcsolatos aggodalmak is. Továbbá a dollár erősödése is gyengítette az olaj árfolyamát.
- Az arany ára is 1,2%-kal csökkent tegnap, az amerikai deviza felértékelődése nyomán. Jelenleg 1.773 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei -2,0%, Shanghai -1,7%, Hang Seng -3,7%, Kospi -2,4%, All Ordinaries -2,4%).
- A befektetők nem hisznek abban, hogy a Fed által bejelentett intézkedések valóban elősegítik a növekedést. Ezen kívül az HSBC kínai feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe szeptemberben 49,9 pontról 49,4 pontra esett, ami arra utal, hogy tovább lassul a kínai gazdaság.
- Különösen a bankszektort adták a befektetők, amihez számos amerikai bank Moody's általi leminősítése is hozzájárult.
- Az utóbbi napokban emelkedtek a kínai jelzáloghitelek kamatai az HSBC-nél és a Bank of China-nál, ami nyomást gyakorolt az ingatlanfejlesztők árfolyamára.
- A gyenge gazdasági kilátások a mélybe küldték a koreai és japán exportőröket, valamint a
nyersanyagszektort.
- Az ausztrál Foster's kakukktojás volt a mai kereskedésben, ugyanis 7,8%-ot emelkedett, miután a SABMiller tegnap újabb felvásárlási ajánlatot tett a vállalatra, 4,1%-kal magasabb árat kínálva, mint korábban.
Devizák:
- A Fed a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó kamatrátán, de a gazdaság élénkítése érdekében megváltoztatatja portfóliójának szerkezetét. 2012 júniusában 400 milliárd dollárnyi állampapírját cseréli hosszabb lejáratúra. A döntés előtt a dollár gyengülni kezdett, majd az 1,38-as lokális maximumról hirtelen irányt váltott az árfolyam. Zárásra 1,36 alá süllyedt az EUR/USD kurzusa.
- A japán fizetőeszköz a 76,25-ös támaszról fordult tegnap, és 76,7-ig gyengült a jen a dollárral
szemben.
- A forint piacán nagy mozgásokat láthattunk tegnap is. A korrekció nem tartott sokáig, 286 forintról ismét emelkedni kezdett az árfolyam, majd zárásra 293 forint fölé kapaszkodott. A reggeli órákban tovább emelkedik az árfolyam, nemrégiben már 294,2 forintot kellett fizetni egy euróért.
Határidős piacok:
- Mínuszba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Tegnap ugyan a vártnak megfelelő eredmény született a Fed ülésén, mégis nagyot estek a piacok rá. Miért? Habár a konszenzus az volt, hogy nem lesz QE3 és így is lett, sőt az „Operation Twist"-et várta a piac, a helyezet az, hogy ez nem sokat segít. Ugyanis hiába fognak a hosszú hozamok tovább csökkenni, az ügyfelek ettől nem igazán tudnak majd jobban hitelhez jutni, hiszen egyéb adminisztratív gátak állják az útjukat. (Nem kellően stabil állás, nem megfelelő előélet vagy nem elég hosszú, stb.) Így az, hogy 4% vagy 3% a jelzáloghitel kamata, az nem igazán segít a lakásvásárlásban. S így nem pörög fel az ingatlanpiac, s nem segíti a gazdasági fellendülést. Másrészt a piacok azért mégis ennél többet vártak. Ezt jól mutatta a dollár tegnapi gyengülése, amely a döntést követően erőteljes erősödésbe kezdett. Így egyre növekszik a valószínűsége a további nagyobb esésének.
Rövid hírek
- 2012-től a kereskedelmi bankoknál elhelyezett vállalati betétek után 0,2%-os mértékű speciális adót vet ki Szlovákia. Az OTP helyi leányvállalata 70 milliárd forintnyi vállalati betétállománnyal rendelkezett a második negyedévben, tehát 140 millió forintnak megfelelő összegű adóra számíthat, ami nem lesz lényegi hatással az eredménykimutatásra.
- OTP, FHB: A Magyar Bankszövetség közleményében megerősítette, hogy az Alkotmánybírósághoz és az illetékes uniós szervekhez fordul a rögzített árfolyamon történő végtörlesztéssel kapcsolatban. A bankszövetség levélben kérte a köztársasági elnököt, hogy küldje meg a jogszabályt aláírás előtti véleményezésre az Alkotmánybíróságnak.
- MOL: Horvát lapértesülések szerint a horvát felügyelettől (Hanfa) kiszivárgott hírek szerint október 7-én újraindulhat az INA részvények kereskedése a zágrábi tőzsdén.