Elég gyenge héten vannak túl a világ tőzsdéi

USA: Ismét a medve győzött a tengerentúlon. Hatalmasat esett az olaj árfolyama, az arany tovább drágult. Ázsia: Óvatos optimizmus, az indexek többsége a pozitív tartományban van. Tegnapi erősödését ma reggel ledolgozta a dollár, a jen gyengül, az EUR/HUF továbbra is 280-nál. OTP: Tovább romolhat a hitelportfólió minősége a jövőben. Ma emelkedésre számítunk a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- Továbbra is estek az amerikai piacok, a hangulat azonban ma reggelre már javulásnak indult (Dow -0,6%; S&P -0,5%; Nasdaq -0,8%). A munkanélküliségi adatok ismét muníciót adtak az eladóknak.
- A Cisco Systems 9,4%-os mínuszban zárt tegnap, miután szerdán zárás után a vártnál gyengébb eredményről számolt be. A Cisco vezetésével az egész technológiai szektor gyengén teljesített (- 1,9%), de estek a pénzügyi, ipari és olajpapírok is. A szokásnak megfelelően a gyógyszer és a telekom szektor tudott emelkedni a recesszióval szembeni defenzív jellegük miatt.
- Bár a tartós munkanélkülisegély-kérelmek száma a vártnál jobban csökkent, az újonnan beérkezett kérelmek jelentősen, 485 ezerre emelkedtek a múlt héten. A hír nem segített az amúgy is aggodalmaktól övezett munkapiaci helyzetnek, többen a továbbra is gyenge foglalkoztatottságban látják az újabb amerikai recesszió lehetőségét.
- A Goldman elemzői például 25-30%-os esélyt adnak arra, hogy az USA GDP-je ismét csökkenésnek indul. A lakáspiac, a beruházások, a gépjármű-értékesítések, a megtakarítások és a foglalkoztatottság az öt terület, melyben a befektetési bank elemzői kockázatokat látnak, és amelyek recesszióba taszíthatják az amerikai gazdaságot.
- Az import árak a tegnapi adat szerint várt alatt, 0,2%-kal nőttek júliusban, és 4,9%-kal magasabbak, mint a tavalyi év azonos hónapjában.
- Ma reggelre némileg oldódott a hangulat a határidős indexek tanúsága szerint. Az inflációs adatok, a kiskereskedelmi forgalom és a Michigani fogyasztói bizalmi index bírhat ma piacmozgató hatással.

Olaj és arany:

- A 75 dolláros szint fogta meg egyelőre az olaj árfolyamesését. Érik a nyersanyag piacán is a korrekció, amit támogat a vártnál jobb szerdai készletadat is. A 200 napos mozgóátlagot azonban határozottan áttörte az olaj ára, így sok tér már nincs az emelkedésre (77,8 illetve 79 dollár).
- Emelkedésnek indult azonban az arany ára, és ismét kitörni készül, hogy a történelmi csúcs, 1.265 dollár felé vegye az irányt. Jelenleg 1.215 dolláron kereskednek a nemesfém egy unciájával.

Távol-Kelet:

- Mérsékelt optimizmus volt tapasztalható ma reggel az ázsiai tőzsdéken, az elmúlt napok esése után természetes, hogy néhányan elérkezettnek látták az időt a vásárlásra (Nikkei +0,5%, Shanghai +0,8%, Hang Seng +0,1%, Kospi +1,5%, All Ordinaries +1,1%).
- Az elmúlt napok csalódást keltő kínai makroadatai után tegnap kiderült, hogy India ipari termelése júniusban mindössze 7,1%-kal nőtt. 13 hónapja nem mértek ilyen alacsony értéket.
- Az ausztrál indexet a bányatársaságok húzták fel (BHP Billiton +1,2%, Rio Tinto +1,5%, Newcrest Mining +2,5%).
- Japánban arra utaló jelet vár a piac, hogy a hatóságok közbelépnek a jen további erősödése ellen. Drasztikus lépéseket senki sem vár, úgyhogy az exportcégek (főleg az autógyártók) tovább gyengélkedtek.
- A kínai részvények arra a spekulációra drágultak, hogy a gazdasági növekedés lassulása miatt a kormány nem von vissza több gazdaságélénkítő intézkedést.

Deviza:

- Tegnap még erősödött a dollár az euró ellenében, azonban ma a kedvezőbb nemzetközi hangulatnak köszönhetően már nem akar mindenki dollárba menekülni, így az amerikai fizetőeszköz 0,3%-kal gyengült.
- Az illetékesek közbelépésére vagy sem, nem tudni, de tegnap és ma gyengült a jen, miután a megelőző napokban másfél éves csúcsra erősödött. A hajnali órákban 86,10-en állt az USD/JPY.
- 283-ig gyengült tegnap a forint az euró ellenében, azonban a ma reggeli oldott hangulatban már 279 alá is benézett az EUR/HUF.

Határidős piacok:

- Erős pluszba fordultak a határidős indexek az USA-ban. Ma tehát megjöhet a már érő korrekció az amerikai piacokon.

Erste kommentár

A világ tőzsdéi elég gyenge héten vannak túl, de a mai nap akár egy erőteljes korrekciót is hozhat. Rövidtávon technikai szemszögből is túladottság figyelhető meg a piacokon, de a fundamentumok is egy pozitív irányú mozgás felé mutatnak. A német második negyedéves reál GDP a reggeli adatok tanúsága szerint 2,2%-kal nőtt egy negyedév leforgása alatt a várt 1,3%-kal szemben (szezonálisan kiigazított, előzetes adat). A tavalyi második negyedévhez képest ez pedig 4,1%-kal jobb teljesítmény, szemben a várt 2,4%-kal. Összehasonlításképpen az amerikai GDP mindössze 0,6%-kal bővült (évesítve 2,4%) egy negyedév alatt, amit azonban jelentősen, akár 0,3%-ra (évesítve 1,2%) csökkenthetnek a felülvizsgálat során a gyenge külker mérleg miatt. A német gazdaság tehát nagyon is jó úton halad a talpraállás felé, amiben persze nagy szerepe van az egyre nagyobb mértékű ázsiai exportnak. Ez a hír hazánknak is kedvez, hiszen Németország a legjelentősebb exportpartnerünk, ahova a teljes magyar kivitel 26%-a irányul. Egy szó mint száz, ma pozitív irányú korrekcióra számíthatunk a nemzetközi és a hazai részvénypiacokon is.

Vállalati hírek

OTP: Tovább romolhat a hitelportfólió minősége a jövőben

Bencsik László vezérigazgató-helyettes elmondása szerint a hitelportfolió minőségének további romlására számít az OTP. A legsérülékenyebb a magyar és a román hitelportfólió. Alakulásuk a devizaárfolyamoktól függ. Bencsik László szerint a kockázati költségek akkor maradhatnak a 2009-es szintek közelében, ha a forint 200 körül stabilizálódik a svájci frankkal szemben vagy ezen szint alá erősödik. (Tavaly 265 milliárd forint volt a céltartalék, idén eddig 151 milliárd.)
Az év második felét terheli még majd a bankadó 36 milliárdja (adózás utánra 29 milliárd lesz). Éves célszámokat az OTP - korábbi bejelentésének megfelelően - nem közölt. Bencsik László a makrokörnyezetre utalva azt is elmondta, hogy számításaik szerint a magyar költségvetés finanszírozása 2011-ig megoldható az IMF-hitel nélkül is, és utána sem okozhat problémát a piacról történő finanszírozás.

Bár a második negyedév során az egyszeri nyereségek ellentételezték a céltartalék-képzés drasztikus megugrását (A második negyedév során az OTP 18,3 milliárd forintos deviza swap ügyleteken elért nyereségen kívül, 7,2 milliárd forintos nyereségre tett szert a bank deviza hedzs ügyleteken. Utóbbiak az ukrán leány devizahiteleire képzett céltartalékhoz kapcsolhatók.), a hitelállomány romlásának mértéke meghaladta a várakozásainkat, így felülvizsgáljuk a részvényre adott ajánlásunkat és célárunkat.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo