Elbánt a forinttal a Goldman

Mérsékelt emelkedéssel zárt Amerika. 100 dolláron a WTI, tovább nő az arany ára. Elbánt a forinttal a Goldman. Japán nélkül emelkedik Ázsia. MOL: A válás lehet jó hír? Magyar Telekom: Kicsi a valószínűsége a kivásárlásnak. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.

Nagyot száguldott tegnap a Magyar Telekom arra a spekulációra, hogy a DT esetleg kivásárolja. Szektorelemzőnk körbejárta a sztorit, és arra a következtetésre jutott, hogy ennek kicsi a valószínűsége, mert a DT korábbi felvásárlásai (GTS Central Europe és a T-Mobile cseh egysége) szinergiával rendelkeznek, amely ésszerűvé teszi a tranzakciókat. Ugyanakkor a Magyar Telekom esetén ez már nem áll fenn, hiszen még pl. osztalékot sem fizet akár évekig sem. Így maradt a Tartás ajánlásunk. Technikailag viszont nagy dolgot hajtott végre a részvény. Tavaly május óta először újra a 200 napos mozgóátlag fölé emelkedett, ami pozitív. A kérdés, hogy meg tudja-e tartani ezt a szintet. Az MACD és a grafikon alapján azt mondanánk, hogy nem csak megtartani tudja, de a résig való mozgás is elképzelhető lehet. A rés pedig messze van.

Ma a MOL-ról is elemzést jelentett meg az olaj szektorelemzőnk. Ebből kiderül, hogy egyre valószínűbb, hogy a MOLmegválik horvát leányától, és a vételár 2,5 milliárd dollár körül lehet, amely jó lenne a MOL számára. (1,5 milliárd dollár alatt viszont már negatívan értékelnénk a lépést.) Ha egy ilyen lépés bekövetkezne, akkor az árfolyam elrugaszkodhatna a 13.600 forint körüli támasz szintről.

A nemzetközi piacokon tegnap inkább kivárás volt a jellemző. Így az S&P500 esetében sem következett be a 20 napos mozgóátlag áttörése. Ma kíváncsian figyeljük, hogy bekövetkezik-e a nagy lépés, amely irányt mutathatna az elkövetkező napokra az amerikai és német indexek mozgására nézve.

Itthon az alkotmánybíróság mond véleményt 10 órakor a deviza hitelekről, amely hozhat egy kis felbolydulást a piacon. Arra számítunk, hogy nem fogja azokat alkotmányellenesnek találni. A nemzetközi hangulatot is figyelembe véve összességében pozitív mozgást várunk mára.

Nemzetközi hírek

USA
- Eséssel indult a hét a tengerentúlon, de még a nap elején irányt váltottak az árfolyamok, és az emelkedés kitartott zárásig, aminek köszönhetően mérsékelt pluszban zárta a piac a napot. Iránymutató makrogazdasági adat nem látott napvilágot, így leginkább hangulat alapú volt a kereskedés (Dow 0,05%, Nasdaq 0,54%, S&P500 0,17%). - A Dow Jones index tagjai meglehetősen vegyesen teljesítettek, a Walt Disney 1,8%-os pluszban zárt, míg a leggyengébben a United Health Group (-2,3%) teljesített. - Carl Icahn a részvényeseknek szóló levélben közölte, hogy ezentúl nem fogja az Apple menedzsmentjére erőltetni a részvényvásárlási program további bővítésére szóló javaslatát. A Marketwatch szerint ez a lépés azt jelzi, hogy a befektető elégedett azzal az iránnyal, amerre jelenleg a cég tart. - A piacok Janet Yellen ma esti képviselőházi meghallgatására várnak. - A McDonald’s januári statisztikája kedvező lett, a forgalom a várt 0,7% helyett 1,2%-kal bővült. - Ma sem publikálnak iránymutató makroszámokat a tengerentúlról.
Európa
- Vegyesen mozogtak tegnap a nyugat-európai börzék (FTSE100 0,31%, DAX-0,13%, CAC40 0,21%).
Olaj, arany
- Ma reggel 100 dolláron volt a WTI ára, mivel a piaci szereplők a tartósan hideg idő miatt a desztillált készletek további csökkenésére számítanak. A várakozások szerint a készletek 2 millió hordóval nagyobb mértékben estek, ami mutatja, hogy mennyire erős a kereslet a fűtőolajra és a dízelre. - Az arany 1.285 dolláron állt, ma a piac az új jegybankelnök, Janet Yellen beszámolójára figyel. A kínai keresletről érkező hírek is biztatóak, mivel a Holdújév kezdetével megnőtt az ázsiai ország fizikai kereslete.
Devizák
- Régiós összehasonlításban is gyengén szerepelt a forint árfolyama. Az EUR/HUF a 20 napos mozgóátlag közeléből kezdett jelentősen gyengülni, és 307-ről 311,18-ig emelkedett a devizapár árfolyama. A rendkívül gyenge teljesítményhez valószínűleg hozzájárult a Goldman elemzése is, melyben a további kamatvágás lehetősége mellett Magyarország sérülékenységéről írnak. - Az EUR/USD reggel visszatesztelte a 30 napos mozgóátlagot, majd onnan ismét emelkedésnek indult és 1,365-ös értéken fejezte be a tegnapi napot. Ma reggel tovább folytatódik az euró erősödése, melynek eredményeként már az 1,366-os értéket közelíti a devizapár árfolyama. Az euró erősödő trendje valószínűleg legalább Janet Yellen mai meghallgatásáig meg is marad.
Távol-Kelet
- A Hang Seng 1,8%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot emelkedett a mai kereskedésben, míg a japán részvénypiac nemzeti ünnep miatt zárva tart, ugyanis ma ünneplik az államalapítást. - A negyedik negyedévben a várt 8,6%-nál nagyobb mértékben, 9,3%-kal növekedtek az ingatlanárak az előző év azonos időszakával összehasonlítva. Az ingatlan célú hitelek decemberben 1,9%-kal csökkentek a novemberi értékhez képest, miközben az elemzők többsége 0,7%-os bővülésre számított.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- A ma megjelent angol nyelvű cégelemzésünk alapján javuló esély van arra, hogy kenyértörésre kerül a sor a MOL és a horvát kormány között az INA ügyben. A horvátok is támogatják, ha a MOL eladja 49,2%- os INA részesedését, sőt Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter szerint az eladáshoz ők is csatlakoznának, így a horvát állam részesedése 25%-ra csökkenne. A potenciális orosz vevő a Rosneft lehet, az oroszok is nyíltan jelezték, hogy van érdeklődési szándékuk az INA iránt. Egy megfelelő eladás jelentősen emelheti a MOL részvények árát. Mi úgy gondoljuk, hogy a pletyka szinten terjengő 2,5 milliárd dolláros vételár jó hír lenne a MOL részvények árára, egy 1,5-2 milliárdos szinten van az a határ, ami alatt nem feltétlenül örülne a piac. A magas ár érdeke mind a MOL-nak, mind a horvát kormánynak, ezért, ha tényleg nyélbe ütik az INA eladását, ez inkább a fenti árszint felett fog megtörténni. - Magyar Telekom: Ma megjelent angol nyelvű távközlési szektor elemzésünkben 10%-kal, 22,3 forintra emeltük a 2013-as évre vonatkozó egy részvényre vetített eredményvárakozásunkat. Az idei és az elkövetkező évek tekintetében elsősorban az adóterhelésre vonatkozó becsléseinket módosítottuk. Úgy látjuk, hogy a 2012-es 20%-ról 2013-ra 33%-ra emelkedik a ténylege adóterhelés, míg 2014-től ez akár 42-45%-ra is felmehet. Így 4%-kal csökkentettük a 2014-es egy részvényre jutó eredményvárakozásunkat annak ellenére is, hogy az EBITDA várakozásunkat 3%-kal növeltük. Úgy véljük, hogy a kivásárlási pletyka abból a hírből indulhatott, hogy a Deutsche Telekommegvette a GTS Central Europe-ot. A GTS-nek Csehországban, Lengyelországban és Magyarországon vannak érdekeltségei. A DT Csehországban és Lengyelországban csak a mobilpiacon van jelen. A T-Mobile cseh egységét nemrég kivásárolták, és a szinergiahatások egyértelműek. A T-Mobile lengyel egysége pedig már 100%-os DT tulajdonban van. A pletyka szerint így most a Magyar Telekomon van a sor. Mi azonban úgy véljük, hogy a kivásárlásnak nem lenne értelme, hiszen osztalékfizetés nem várható, a cég a jövőben nagy összegeket fog frekvenciákért kifizetni és bizonytalan az adó- és a politikai környezet is. Ráadásul a Magyar Telekomnak van vezetékes hálózata is, így nincs szüksége a GTS hálózatára, így nem látunk nyilvánvaló szinergiahatást.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo