Nemzetközi hírek
USA:
- Nagyot zuhantak a részvényindexek a tengerentúli tőzsdéken (Dow -2,6%; S&P -3,1%; Nasdaq -3,8%). Az S&P500 index 2010 mélypontjára esett, utoljára 2009 novemberében érintette a tegnapi legalacsonyabb 1.035 pontos értéket. A pénzügyi papírok mellett most a nyersanyagtermelő és ipari vállalatok részvényei is zuhantak. A Dow két leggyengébben teljesítő tagja a Boeing és az Alcoa lett, 6,3%-os esést követően.
- A rossz hangulatot alapvetően a tegnap reggel napvilágot látott hír mozgatta, miszerint a Conference Board számítási hiba miatt jelentősen lefele módosította a Kínára vonatkozó, már publikált Leading Indicators (előremutató indikátorokat tömörítő kompozit index) adatot. Erősödnek tehát a félelmek, hogy a jelenleg a világgazdasági növekedés egyik fő motorjának számító Kína képes lesz-e továbbra is jól teljesíteni, miközben az európai adósságválság árnyéka vetül a gazdaságokra.
- A fogyasztói bizalom vártnál rosszabb alakulása is a negatív hangulatot erősítette, amely ismét a Conference Board-hoz köthető. A szervezet által publikált index 52,9 pontra esett júniusban, a májusi 63,3 pontot követően. Az elemzői konszenzus kevesebb, mint 1 pontos visszaesést prognosztizált.
- Nem oldotta a feszültséget a tőkepiacokon a vártnál jobb ingatlanpiaci adat. Az S&P/CaseSchiller becslése szerint 0,44%-kal emelkedtek a lakásárak áprilisban az előrejelzett enyhe csökkenéssel szemben.
- A Citigroup árfolyama hirtelen 15%-kal zuhant tegnap egy nagyobb eladói megbízást követően, amit a kereskedés szünete követett. Ezek után hirtelen visszapattant az árfolyam az előző napi záróárhoz képest mínusz 6%-ra, ahol a kereskedést befejezte. A bankkal kapcsolatban semmi komoly hír nem érkezett a nap folyamán. A tranzakció során aktiválódott a pánikszerű reakciók megfékezésére szolgáló, két hete üzembe állított ún. circuit-breaker szoftver. A Sec rendszere az 5 percen belüli 10%-osnál nagyobb elmozdulás esetén 5 percre leállítja az adott értékpapír kereskedését.
- A Tesla Motors, elektromos autókat gyártó cég részvényeivel tegnap kezdték meg a kereskedést a Nasdaq-on. 17 dolláron sikerült kibocsátani a papírokat, ami magasabb, mint a vállalat által megcélzott 14-16 dolláros sáv. A hír érdekessége abban rejlik, hogy fél évszázada ez az első nyílt tőzsdei bevezetés a gépjárműpiacon.
- Ma a foglalkoztatási adatok, illetve a Chicago-i beszerzési menedzser index bírhat piacmozgató hatással.
Olaj és arany:
- Beszakadt az olaj ára is a tőzsdei lejtmenet mellett, ismét elesett a 200 napos mozgóátlag a fekete arany piacán.
- Csendesedett a Mexikói Öblöt esetlegesen veszélyeztető Alex hurrikán ereje, ráadásul csökkent az esélye, hogy eléri a mélytengeri fúrótornyokat. Mérséklődött tehát az aggodalom, hogy a vihar komoly fennakadást okozzon a kitermelésben, ami nyomást helyezne a kínálatra, és felhajtaná a nyersanyag árát.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal ma délután publikálja a kőolaj- és benzinkészletek múlt heti alakulását. Az elemzői konszenzus 1 millió hordós csökkenésre számít a kőolaj, és 400 ezer hordós szűkülésre a benzin terén.
- Az arany ára nem nagyon mozdult 1.240 dollárról, a dollár erősödése sem hajtotta a negatív irányba a nemesfém árfolyamát.
Távol-Kelet:
- Ma is a negatív tartományban ragadtak az ázsiai indexek annak ellenére, hogy sokak szerint a Conference Board tegnapi adatmódosítását „túllihegték" a piacok (Nikkei -2,0%, Shanghai -0,9%, Hang Seng -0,6%, Kospi -0,6%, All Ordinaries -1,2%).
- A Foxconn (-6,9%) profit warningot jelentett be a június 30-ára végződő hat hónapra vonatkozóan. Az elektronikai készülékek gyártója az alacsony termékárazás és a magasabb értékvesztés miatt nagyobb veszteséggel számol, mint egy évvel ezelőtt. A bejelentés annál is inkább negatívan hatott, mivel ez elmúlt hetekben a Foxconn Shenzhen-i gyárában történt öngyilkosságoktól volt hangos a sajtó.
- A japán Sumitomo Mitsui Banking 26,13 milliárd jen értékben szerez részesedést (4,5%) India negyedik legnagyobb bankjában, a Kotak Mahindra Bankban, hogy erősítse pozícióit a világ egyik legdinamikusabban fejlődő országában. Az ügylet augusztus-szeptember környékén zárulhat.
- A japán exportőröket a még mindig erős jen húzta le, míg a kiskereskedőket az az adat, mely szerint 2009-ben 1,6%-kal esett az értékesítés. Ez az első csökkenés, mióta (1967) rendelkezésre állnak adatok.
Devizák:
- Valamelyest erősödött tegnap a dollár, de továbbra is a rövidtávú mozgóátlagok tartják az árfolyamot. A reggeli órákban 1,22 környékén mozog az EUR/USD.
- A japán jen tegnap tovább erősödött a dollár ellenében, és tegnap elesett a 89-es támasz. Reggel közel került a 88,1-es szinthez a kurzus.
- A forint tovább gyengült tegnap, jelenleg 287,1 forintot kell fizetni egy euróért.
Határidős piacok:
- Ma reggel pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek, a mai nap némi korrekciót hozhat a tegnapi heves esést követően.
Erste kommentár
Hatalmasat zuhant tegnap az amerikai fogyasztói bizalmi index. Ez azért fontos, mert az amerikai GDP közel 2/3-a a belső fogyasztásból születik. Azaz, ha a lakosság visszafogja költségeit, akkor a GDP újra zuhanásba kezdhet. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy az adott index hasonló zuhanást szenvedett el februárban is, amelyből átmenti esés, majd rally következett. Most az index gyakorlatilag újra az év eleji értéken forog. Ha technikai nyelvezettel akarunk élni, akkor azt láthatjuk, hogy a tavaly május és az idei április között kiépített bázist tesztelte most vissza az index, hiszen májusban kitört az 55-46 közötti sávból. Vagyis egyelőre nem történt még semmi tragikus, de jó lesz figyelni. Fontos lesz, hogy visszaesik-e ez az index a bázisba, vagy emelkedés jön belőle. Persze ezt csak egy hónap múlva tudhatjuk meg, addig pedig maradhat ez a negatív hatás, amit módosíthat, vagy elmélyíthet a hamarosan induló gyorsjelentési szezon.
Rövid hírek
- A Richter tegnap bejelentette, hogy 7.468 darab saját részvényt vásárolt tőzsdén kívüli forgalomban. A társaság saját részvény állománya a tranzakciót követően 22.018 darab. Az Igazgatóság döntése értelmében a társaság saját részvényeiből 14.726 darab törzsrészvény került átadásra a bónuszrészvény program jogosultjai és a kimagasló teljesítményt nyújtó alkalmazottak részére.
- A radiprodil (RGH-896) II-es fázisának sikertelenségével kapcsolatban Beke Zsuzsa, a Richter szóvivője elmondta, hogy a molekulát 2000-ben kezdték el fejleszteni, költségeit már a korábbi években leírták, így az idei K+F tervekben nem szerepelt. Ugyanakkor a cariprazine (RGH-188) III-as klinikai fázisa folyamatban van és ezzel kapcsolatban még az év vége előtt mérföldkő kifizetésre számítanak partnerüktől, a Forest-től. Utóbbi hírt a befektetők valószínűleg kedvezően fogadják majd.
- A Világgazdaság értesülései szerint az új kormány hosszú távú megegyezést óhajt kötni a gyógyszerszektor tagjaival. A tervek között szerepel a gyógyszer gazdaságossági törvény módosítása is. A tervek szerint a generikus és a biohasonló gyógyszerek a jövőben nagyobb támogatást kapnának. Amennyiben érvényben marad a 12%-os különadó a TB által támogatott gyógyszerekre, a gyógyszergyártók ragaszkodnak ahhoz a lehetőséghez, hogy ezt 100%-ban leírhassák K+F költségeikből. A végső intézkedéscsomag őszre készülhet el. A tervezett módosítások pozitívan érinthetik a Richtert, mivel termékportfóliója több generikus és biohasonló gyógyszert tartalmaz.
- Bankszektor: Ewald Novotny, az EKB kormányzótanácsának tagja szerint a javasolt magyar bankadó a GDP százalékában túl magas. Az adó hatással lesz a forrásbevonás költségeire és a hitelkínálat csökkenéséhez vezethet.
- Bankszektor: Király Júlia, az MNB alelnöke szerint a forint svájci frankkal szembeni gyengülése csak korlátozott tőkebevonásra kényszerítheti a bankokat. Az áprilisban készített stressz-teszt tartósan 215 feletti árfolyammal és nagymértékű gazdasági visszaeséssel számolt, és így lett volna 40-50 milliárd forint pótlólagos tőkére szükségük a magyar bankoknak. Ezen feltételek közül azonban egyelőre egyik sem teljesült. A bankadó sem jelentene megugró tőkeszükségletet, azonban valószínű, hogy a kínálat szűkülne, tette hozzá az alelnök.
- Mára várhatóak a bankadóval kapcsolatos legfrissebb hivatalos információk.
- A Zwack tegnapi közgyűlése minden napirendi pontot megszavazott. A vállalat részvényenként 1000 forint osztalékot fizet augusztus 30-tól. A részvények augusztus 17-én forognak utoljára osztalékszelvénnyel.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.