Nemzetközi hírek
USA:
- Folytatták az esést az USA részvényindexei, az S&P 1,095 ponton zárt, így 5 nap után ismét a 200 napos mozgóátlag alatt fejezte be a kereskedést (Dow -1,4%, S&P -1,6%, Nasdaq -1,2%). Az esés élén ezúttal a szállítási vállalatok jártak, a FedEx árfolyama 3%-kal csökkent.
- A negatív hangulatot a gyenge lakásértékesítési adat indította; a várt emelkedéssel szemben 5,66 millióra csökkent a használt lakások értékesítése májusban. A hír felerősítette az aggodalmakat, miszerint dupla-W alakú recesszió bontakozhat ki az ingatlanpiacon.
- Esett a kőolaj-kitermelő társaságok árfolyama is miután az Obama-kabinet 6-hónapos mélytengeri olajfúrási moratóriumot kíván elrendelni, a BP olajkatasztrófája következtében.
- Az Apple részvényei 1,4%-kal drágultak, miután a vállalat bejelentette, hogy az új iPad eszközökből 3 milliót adott el június 21-ig, a forgalomba hozatal utáni 80-dik napig.
- A Google ellen több más ország után ezúttal Nagy-Britannia is vizsgálatot kezdeményez, a Street View szolgáltatással kapcsolatban, adatvédelmi törvénysértés gyanújával.
Olaj és arany:
- Ma reggel némileg emelkedett az olaj ára a tegnapi csökkenés után. Jelenleg 77,6 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma délután teszi közzé a heti olajkészlet adatok alakulását. Kőolaj terén 800 ezer hordós, míg benzin terén 180 ezer hordós szűkülést vár az elemzői konszenzus.
- Az első hurrikánok jövő héten érhetik el a Mexikói Öböl térségét, nehezítve ezzel az olajfolt feltakarításának munkálatait.
- Az arany ára némileg emelkedett a tegnapi negatív piaci hangulatban, a dollár erősödése ellenére. Jelenleg 1.239 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Az energiapapírok vezetésével estek az ázsiai indexek a ma reggeli kereskedésben, a japán részvényekre az erős jen nehezedett (Nikkei -1,9%, Shanghai -1,3%, Hang Seng -0,4%, Kospi -0,4%, All Ordinaries -1,4%).
- A csökkenő olajár és az amerikai szektortársak gyengélkedése rántotta a mélybe az energiapapírokat (Amerikában Obama elnök a mélytengeri fúrások szigorúbb szabályozásáról tárgyal az érintettekkel). Az ausztrál Leighton 2,0%-ot, az Origin Energy 2,4%-ot, a Santos 2,4%-ot, a japán Inpex 2,7%-ot, az Idemitsu Kosan 3,1%-os veszített értékéből. A kínai acélgyártókat az érintette kedvezőtlenül, hogy a pénzügyminisztérium eltörölné az export adójához kapcsolódó kedvezményeket.
- Valamelyest erősödött a jüan a dollárhoz képest, azonban az erősödés mértéke elmaradt a hét elején tapasztalttól. Minden jel arra utal, hogy Kína nem engedi ugrásszerűen erősödni a jüant. A jegybank által meghatározott dollár-jüan paritás kedden 6,8136-nál volt, míg ma 6,8102-nél.
Devizák:
- Tegnap tovább folytatódott a dollár erősödése, a reggeli órákban már 1,226-ig süllyedt az EUR/USD kurzusa.
- Egyre szűkebb sávban mozog az USD/JPY devizapár, tegnap a japán fizetőeszköz erősödését láthattuk, és jelenleg már a 90,8-as támasz alatt mozog az árfolyam.
- Továbbra is 280 forint környékén oldalaz a forint.
Határidős piacok:
- Némi pluszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A tegnapi amerikai indexek gyengülése jól mutatja, hogy továbbra is a csökkenés az úr a piacokon. Hiába, az elmúlt több, mint egyéves ralinak megvan az ára. Ezt nem egy-két hét alatt heveri ki a piac. Ugyanakkor, ami mögötte van csakugyan reális félelem. Nevezetesen az elmúlt egy év alatt szép fokozatosan arra döbbentek rá a befektetők, hogy sikerül elkerülni a válságot, s beáraztak egy szép új jövőt, amely gyakorlatilag a korábban megtört fellendülés folytatása lett volna. Persze szembesülniük kellet azzal, amely különben borítékolható volt, hogy a gazdaságélénkítésnek ára van. S bizony a költségvetések ramaty állapotba kerültek. Ezekből az élénkítésekből kell most visszavenni, amelynek a hatása egyelőre bizonytalan. Illetve megjelenik a W típusú recesszió rémképe is, amelynek során akár államcsődökkel is találkozhatunk. Amíg ezek a félelmek nem múlnak el, jelentősebb emelkedésre valószínűleg nem számíthatunk. Tehát egyelőre marad a lejtmenet és a piac tisztulása.
Vállalati hírek
OTP, FHB: A bankok 120 Mrd különadót fizetnének?
A Magyar Rádió értesülései szerint a bankok 120 Mrd Ft különadót fizetnének a jelenlegi 13 Mrd Fton túlmenően. A biztosítók 36 Mrd-ot, az egyéb pénzügyi intézmények 18,6 Mrd-ot, az alapkezelők 2,2 Mrd-ot, míg egyéb társaságok kb. 10 Mrd Ft-ot fizetnének. (Pl. A tőzsdének is lenne adókötelezettsége.) Egyelőre úgy tűnik, hogy ez a kormány új elképzelése, miközben egyezségről még szó sincs. Ha ez a verzió valósulna meg, s a befizetés a profithoz igazodna, akkor az OTP-nek nagyságrendileg 60 Mrd Ft-ot kellene befizetnie. Ez nem különbözik jelentősen a korábbi befizetési verzióktól. Ezért a hírnek a részvényárfolyamra sem kellene hatnia.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.