Nemzetközi hírek
USA: Lendületes emelkedéssel indult a kereskedés a tengerentúlon, napközben azonban elfogyott a piacok ereje, és végül enyhe pluszban állapodtak meg a főbb indexek (Dow 0,1%; S&P 0,2%; Nasdaq +0,4%). Tegnap évfordulót is ünnepelhettünk a tőzsdéken, tavaly március 9-én volt a piacok mélyrepülésének az alja, tehát pont egy évvel ezelőtt kezdődött a jelenleg is tartó emelkedés. Fontos makroadatok nem mozgatták a tegnapi kereskedést, de több vállalati hír is napvilágot látott. Az American International Group közel 13%-ot emelkedett, egyes hírek szerint a biztosító eszközeinek egy részét értékesíteni készül. Újsághírek szerint az amerikai kormány szeretné eladni a Citigroup-ban lévő részesedését. A bankóriás árfolyama 7%-ot száguldott tegnap. A Boeing 0,8%-kal került feljebb, miután egyedül a cég maradt versenyben a 35 milliárd dolláros összértékű kormányzati megrendelésért. A Cisco tegnap bemutatott egy új routert, mely alapja lehet a következő generációs internetnek. A bejelentést követően valamelyest csökkent ugyan a cég árfolyama, viszont hétfőn már 4%-ot rallyzott a papír.
Olaj és arany: Az olaj árfolyama tegnap csaknem 0,5%-kal csökkent, ma reggel azonban emelkedésnek indult a kínai makroadatok megjelenése után. Ma délután látnak napvilágot az Energiaügyi Hivatal készletadatai. A kőolaj készletekben további 2 millió hordós növekedést, míg a benzinkészletekben stagnálást várnak az elemzők. Az arany árfolyama tegnap kismértékben csökkent, miután a kínai devizatartalékokért felelős hivatal vezetője azt nyilatkozta, hogy limitáltak lehetnek a további vásárlások. A reggeli órákban 1.127 dollárt kellett adni a nemesfém unciájáért.
Távol-Kelet: Vegyes képet mutattak az ázsiai indexek (Nikkei -0,0%, Hang Seng +0,1%, Shanghai -0,7%, Kospi +0,1%, All Ordinaries +0,0%). Kína exportja csaknem 45%-kal nőtt februárban. Ez egyrészt felmúlja a várakozásokat, másrészt pedig ismét arra hívja fel a figyelmet, hogy elkezdődhet a gazdaságösztönző programok visszavonása az ázsiai országban. Februárban a kínai bankok 102,6 milliárd dollárnyi új hitelt helyeztek ki, ami már csak fele annyi, mint a januári kihelyezés. Ugyanakkor Japánban 3,7%-kal csökkentek januárban a géprendelések. Elemzők szerint azonban aggodalomra semmi ok, mivel igaz, hogy a telekom és az építőipari szektorban csökkentek a géprendelések, ám az autógyártás és az elektronikai iparban nőttek, ami jó jel a jövőt illetően. A japán blue chipek közül a Sony 1,4%-kal, a Canon 0,9%-kal drágult, míg a Toyota 1,4%-ot veszített értékéből, mivel elemzők szerint az elmúlt hónapok visszahívásai 5 milliárd dolláros kiesést jelenthetnek. Az ausztrál index kiemelkedő tagja volt ma az Aurox (+163%), mely bejelentette, hogy egyesül az Atlas-szal (+1,8%).
Devizák: Nem mozdult az EUR/USD, 1,36 környékén stagnál az árfolyam. A jen enyhén erősödött, a reggeli órákban valamivel 90 felett oldalaz a japán fizetőeszköz a dollár ellenében. A forint tegnap gyengüléssel indította a napot, 268 felett is járt az árfolyam, de végül visszaerősödött 266,2-ig.
Határidős piacok: A határidős indexek vegyes képet mutatnak, de mind 0 körül mozognak.
Erste kommentár
Papandreu addig házalt, míg sikerült elérnie, hogy a legközelebbi G20-as csúcstalálkozón napirendre kerül a gonosz spekulánsok megregulázása. Így a szegény görögöknek „sem kell majd súlyos felárat fizetni a kibocsátott kötvényeken" (sic). A kötvények nagy valószínűséggel ugyanúgy magas hozammal fognak elkelni, ha az államháztartási hiányt nem faragja le Görögország. Persze a görög miniszterelnök azt is kifejtette, hogy nem kell nekik segítség, mentőcsomag, stb., megoldják a problémájukat maguk. Már az is felmerült az EU részéről, hogy egyszerűen megtiltják a Credit Default Swap-okkal (CDS-ekkel) a kereskedést. Persze szerintünk ettől még a nagyon eladósodott adós kamatfelára magas lesz, mint ahogy a normál üzleti életben igaz az, hogy magasabb kockázathoz magasabb kamat járul. Mindenesetre ezek a hírek manapság nem igazán piacmozgató hatásúak. Most egy korrekció zajlik a piacokon, amelynek keretében eddig gyakorlatilag zéró a visszaesés. Ez jó jel a folytatás tekintetében.
Vállalati hírek
A MOL kőolajat talált Irakban
A MOL tegnap piaczárás után jelentette be, hogy Irakban a kurdisztáni régióban, az Akri-Bijeel blokkban kőolajat talált. Az első teszteredmények azt mutatják, hogy a Bijell-1 jelű kút naponta 3.200 hordó kőolajat ad, s emellett még 150 hordó egyenértékes gáz is a felszínre tör. A kútfej nyomása megközelíti a 30 atmoszférát. A találat 3.800 méter mélyen született, úgy hogy a becsült 200-250 méter szélességű rezervoárba csak 37 méterig hatolt be a fúró. A tesztek kiértékelését követően a MOL folytatja a fúrást a tervezett 4.330 méterig. Ugyanakkor az év végéig egy újabb, Bekhme-1 jelű kutat kíván fúrni. Ezt a mezőt a MOL 80%-ban, partnere a Gulf Keyston 20%-ban birtokolja. Korábban a szomszédos Shaikan mezőn értek el szép eredményeket a partnerek, ahol a Keystonnak van 80% és a MOL-nak 20%-os részesedése. Tudomásunk szerint a sikeres fúrásokat követően a koncessziót kiadó kurdisztáni regionális kormány 20%-os tulajdonrészt fog szerezni mind a két mezőben, s így a MOL részesedése 64%-ra csökkenhet. A találat nagyon ígéretes, hiszen csak ez az egy kút több, mint évi 1 millió hordó kőolajat adhat a partnereknek (70-80 millió dolláros árbevétel.) ugyanakkor egyelőre nem tudjuk a kurdisztáni kormánnyal kötött koncessziós szerződés részleteit sem, s az értékesítési lehetőségekről (olajvezetékhez való hozzáférés) sem tudunk túl sokat. Ugyanakkor egyes hírek szerint a közelben húzódik egy kőolaj vezeték, amelyen el lehet szállítani a kőolajat. Mindenestre, ha 70 dolláros kőolajárral, 64%-os tulajdonrésszel és 40%-os amortizációval módosított üzemi eredményhányaddal (EBITDA) számolunk, akkor a találat 200 Ft-tal növelheti a MOL részvények értékét. Ezért a mai napon a részvények további emelkedésére számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.