Nemzetközi hírek
USA:
- A bíztató kezdet után mínuszba fordultak az amerikai részvényindexek (Dow -0,7%; S&P -0,8%; Nasdaq -1,1%). A Dow a lélektani 10.000 pontos szint alatt zárt.
- Vártnál jobban csökkent tegnap a friss és a tartós munkanélküliségi kérelmek száma az USA-ban. A korábban közölt rekord magas 500 ezer friss kérelem beérkezése után múlt héten már csak 473 ezer új munkanélküli folyamodott segélyért.
- A nyitás előtt közölt kedvező adat után pluszban kezdték a napot az indexek, majd délután az amerikai gazdaságról alkotott negatív vélemények és a Spanyolországgal kapcsolatos új aggodalmak taszították a mélybe az indexeket.
- Nouriel Roubini a CNBC-n elmondta, hogy az USA a harmadik negyedévben nem éri el az 1%-os GDP növekedést sem (reál értéken, évesítve). Egy újabb, tehát W-alakú recesszió (double dip) kialakulására 40%-os valószínűséget lát a korábban a jelzálogpiaci válságot is előrevetítő egyetemi professzor.
- Mohamed El-Erian (Pimco) szerint pedig a kedvező munkapiaci statisztika ellenére nem tér már vissza a korábbi - válság előtt látott - gazdasági dinamika, és szerinte a múltbeli negyedéves GDP alakulást is lefele módosíthatják majd az adatközlők.
- Az El Economista spanyol lap szerint 5,1 milliárd eurós ÁFA összeget kell visszafizetnie a spanyol államnak, egy audit szoftver korábbi hibája miatt. A spanyol GDP közel 0,5%-ára rúgó összeg kiesése további nyomást helyezhet a mediterrán ország amúgy is kifeszített államháztartására. A pénzügyminisztérium cáfolta, hogy ilyen nagy összegről lenne szó, és a tárca azt is elmondta, hogy ez nem okoz bevételkiesést a költségvetésben.
- A Boeing árfolyama a tegnapi kereskedésben még 0,9%-ot emelkedett, és ezzel a Dow legjobban teljesítő tagjává vált, mivel a Goldman elemzői megemelték a repülőgép gyártó vállalat idei profitkilátását. Az elemzők szerint nőhetnek a nyereségi marzsok az alacsonyabb kutatási költségek miatt.
- Később azonban meglehetősen negatív hír érkezett a Boeingről, miszerint tovább csúszik az első 787 Dreamliner típusú új repülőgépek leszállítása. A késés egy Rolls-Royce tesztüzem kényszerű lezárása miatt következett be. A vállalat szerint a 787-esek szállításának csúszása nem érinti az idei nyereségességi prognózisokat.
- Ma az USA második negyedéves reál GDP alakulásának újabb, második közlése kerül nyilvánosságra, mely az utolsó előzetes adat a végleges szám előtt. Az elemzők várakozása szerint újra lefele módosíthatják a gazdaság második negyedéves teljesítményét, ezúttal 1,4%-ra (reál értéken, évesítve). Korábban, az első előzetes adat publikálásakor 2,4%-ra csökkentették az azelőtt 3,2%-ra becsült GDP növekedést.
- Ezen kívül piacmozgató hatása lehet ma még Bernanke, Fed elnök Wyoming-i beszédének, melyet a központi bank éves szimpóziuma alkalmából tart a gazdaság további kilátásairól.
Olaj és arany:
- Tovább tudott tegnap emelkedni az olaj árfolyama a szerdai fordulat után. Jelenleg 73,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Az emelkedés érdekessége, hogy némileg el tudott szakadni tegnap az olaj a részvénypiac mozgásától. A korreláció ugyanis nagyon erős a nyersanyag ára és a börzék alakulása között, a spekulatív pozíciók magas szintje miatt.
- Az arany ára némileg korrigált a szerdai szignifikáns emelkedés után. Jelenleg 1.236 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A japán piac pluszba lendült a ma reggeli kereskedésben, a többi ázsiai index azonban stagnál (Nikkei +1%; Hang Seng -0,1%; Shanghai 0%; Kospi 0%).
- A japán tőzsde emelkedését segítette, a tegnapi munkanélküliségi adat, miszerint a júniusi 5,3%-ról 5,2%-ra csökkent múlt hónapban a ráta.
- A Toyota tegnap bejelentette, hogy motorproblémák miatt további 1,1 millió személyautót hív vissza. A vállalat árfolyama 0,65% pluszban tartózkodik a reggeli kereskedésben.
- Az exportcégek árfolyama ma is jól alakul, a Sony (2,7%) és a Nissan (3,2%) is sokat emelkedett.
Devizák:
- Valamelyest gyengült a dollár az euróval szemben, az árfolyam 1,272-ig emelkedett a reggeli kereskedésben.
- A jen tegnap stagnált, a mai napot viszont gyengüléssel indította. Az árfolyam 84,7 környékén mozog.
- A forint 283,5-ig erősödött az euróval szemben, a svájci frankkal szemben pedig továbbra is a csúcs környékén mozog, 217,8 a CHF/HUF árfolyam a reggeli órákban.
Határidős piacok:
- Ismét pozitívba fordultak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Dr. Balsors, Nouriel Roubini újra megszólalt. Ebben megint nem volt köszönet. Azt mondta, hogy a harmadik negyedévben az amerikai évesített GDP 1%-alá csúszhat és 40% az esély a W alakú recesszióra. Sokakat aggodalommal tölt el ez a jóslat. Pedig szerintünk ez egy pozitív kijelentés. Ugyanis a tőzsdei hangulatot tekintve, a befektetők jelentős része nagyon negatív a gyorsan romló amerikai makrogazdasági adatok láttán szinte mindenki W-t vizionál. Roubini pedig 50%-kal nagyobb esélyt ad a kilábalásnak, mint a dupla recessziónak. Az pedig ilyen hangulatban szerintünk egyenesen jó hír. Sőt, hogy nem kontrakciót vár a gazdaságban az is jó hír. Az hogy nem kontrakciót vár hanem még mindig növekedést ilyen gazdasági adatok láttán is, az is jó hír. Ma Bernanke pedig megmondja az igazságot az amerikai gazdaságról. Erre pedig nagyon figyeljünk a valószínűleg kis mozgásokat produkáló piacon.
Rövid hírek
- Sajtóértesülések szerint hamarosan megkezdi működését az INA rijekai finomítójának új dízelrészlege. A MOL korábban úgy nyilatkozott, hogy a napi 100.000 hordós kapacitású hidrokrakkoló az év közepén kezdheti el a termelést. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
- Az RFV hirdetmény kiegészítést tett közzé a szeptember 17-én tartandó rendkívüli közgyűlésére. A már korábban megjelölt napirendi pontokon (kötvénykibocsátás max. milliárd forint értékben, vezetői részvényopciós program) túl az új pontok technikai jellegűek (FB ügyrendje, vezető pozíciót betöltő személyek vezető állású munkavállalónak minősítése, egységes szerkezetbe foglalat alapszabály).