Csupa meglepetés volt ez a hét

USA: A munkanélküliségi és lakásértékesítési adat segítette az indexek emelkedését. 75 dollár fölé is benézett az olaj árfolyama tegnap, az arany 1250 dollár felett. Ázsia: Vegyes képet mutatnak az indexek az amerikai munkanélküliségi adatok délutáni megjelenése előtt. Gyengül a forint, erősödik a jen, az EUR/USD nem változott jelentős mértékben. Emelkedésre számítunk ma a hazai parketten.

Nemzetközi hírek

USA:

- A szerdainál alacsonyabb ütemben, de tegnap is emelkedtek az amerikai részvényindexek (Dow +0,5%; S&P +0,9%; Nasdaq +1,1%). A piacokat a kereskedés vége felé húzták fel.
- A makroadatok többségében pozitív képet festettek. Az Eurózóna összesített GDP-je a vártnak megfelelően 1%-kal bővült a második negyedév során, az előzetes adatok alapján. Év/év alapon 1,9%-os volt a gazdasági növekedés. Az ECB nem változtatott az 1%-os szinten levő irányadó kamatrátán.
- A vártnak közel teljesen megfelelő statisztikák kerültek nyilvánosságra mind a friss, mind a tartós munkanélküli-segély kérelmek kapcsán. A friss kérelmek 472 ezerre csökkentek a korábbi (felülvizsgált) 478 ezerről.
- Az ipari rendelésállomány az előrejelzett szint alatt kicsivel, 0,1%-kal bővült júliusban. A folyamatban levő lakásértékesítések 5,2%-kal emelkedtek júliusban, a várt 1%-os csökkenéssel szemben.
- Meglepően jó adatokat tettek közzé az amerikai kiskereskedelmi cégek forgalmuk alakulásáról. Ez persze betudható a lakosság iskolakezdésre való felkészülésének, így a szeptember hónapban megerősítésre várnak ezek az adatok.
- A piac alakulása szempontjából meghatározó jelentősége lesz a ma délután fél 3-kor nyilvánosságra kerülő foglalkoztatottsági statisztikának. Az elemzői konszenzus szerint további 100 ezer fővel csökkenhet a nem-mezőgazdaságban foglalkoztatottak száma augusztusban, a munkanélküliségi ráta pedig 9,6%-ra emelkedhet. A gazdasági kilábalás lassulása ugyanis aláásta az üzleti bizalmat, ami leépítésekhez, és kisebb munkaerő-felvételhez vezethetett.
- Fontos hír lesz még a szolgáltatóipari ISM index. Bár az elemzők némi csökkenést várnak az indextől (53,2), lehet, hogy a pár napja közölt feldolgozóipari ISM-hez képest ez a mutató is meghaladhatja a várakozásokat.

Olaj és arany:

- Tovább emelkedett az olaj ára, és ma nyitáskor már nagyon megközelítette a 75 dolláros értéket.
- Az Earl névre keresztelt hurrikán immár 2-es fokozatra gyengült, és úgy tűnik el is kerüli a Mexikóiöböl térségét. A vihar korábban 4-es erősségi besorolást kapott a héten.
- Robbanás történt tegnap egy mexikói öbölbeli kúton, ám a korábbi hírekkel ellentétben nincs olajszivárgás, sőt, a létesítményben nem is folyik kőolaj kitermelés.
- Az arany ára tovább emelkedett, és most már 1.250 dollárba kerül egy uncia nemesfém. Innen már csak egy lépés a történelmi csúcs, 1.265 dollár, amit véleményünk szerint hamarosan egy új csúcs követhet, akár 1.300 dolláron.

Távol-Kelet:

- Vegyes képet mutatnak az indexek az amerikai munkanélküliségi adatok délutáni megjelenése előtt (Nikkei +0,6%, Shanghai -0,5%, Hang Seng +0,1%, Kospi +0,2%, All Ordinaries +0,3%).
- Negatív hangvételű elemzést adott ki a Citigroup a szingapúri bankszektorról. Számos részvény ajánlását vételről eladásra rontotta, mivel a kormány szigorító intézkedései, az év második felében és 2011-ben lassuló gazdasági növekedés és az alacsony kamatok (a szingapúri kamat az amerikaihoz kötött) miatt a bankok profitabilitása elmarad majd a korábbi szintektől. Egy mai riport szerint Kína öt legnagyobb bankjából négy tapasztalt növekedést problémás hiteleinek állományában a második negyedév során, ami tovább növeli a szektorral kapcsolatos bizonytalanságot.
- A japán kormány szerint nem hozhatnak egyoldalú döntést a jen gyengítése érdekében, és ha Amerikától nem kapnak támogatást, intézkedéseik nem hozzák meg a várt eredményt. (A fejlett országok, köztük az USA szintén exportjuk fellendítésében érdekeltek, ami megnehezíti Japán dolgát.) A Bloomberg által megkérdezett 15 elemző szerint a Bank of Japan (BoJ) egyelőre várakozó álláspontra helyezkedik, kivárja, hogy a jen erősödése és az amerikai gazdaság lassulása miatt módosítania kell-e eddigi politikáján és szükség van-e friss likviditásra. A BoJ ülése szeptember 7-én ér véget, az alapkamat 0,1%-ában senki sem vár változást.
- Az elektronikai szektornak és a félvezetőgyártásnak köszönhetően Dél-Korea GDP-je 2Q10-ben 1,4%-kal nőtt 1Q10-hez képest, míg éves szinten 7,2%-kal bővült.
- A kiábrándító amerikai értékesítési adatok után ma reggel kiderült, hogy a Toyota (-0,9%) éves szinten 16%-kal növelte értékesítéseit Kínában augusztus folyamán. A dél-koreai Kia-nak viszont 35.000 autót kell visszahívnia Amerikában az elektromos vezetékek meghibásodása miatt.

Devizák:

- A dollár piacán tegnap említésre méltó mozgás nem volt, az 1,278-as támasz felett oldalaz az árfolyam.
- A jen továbbra is 83,6-85 között mozog, tegnap a sáv közepénél araszolt az árfolyam.
- A forint nem gyengült vissza, 284,5 környékén stabilizálódik az EUR/HUF devizapár.

Határidős piacok:

- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.

Erste kommentár

A hét elején félelem jellemezte a piacokat. Mindenki félt a héten megjelenő, amerikai makrogazdasági adatoktól. Aztán megérkeztek az adatok, s sorozatban meglepetést okoztak. Tegnap is ez történt. A munkanélküliségi adatok (először segélyért jelentkezők száma csökkent), s a függőben levő lakásértékesítések is növekedtek, amely növekvő lakáspiaci aktivitást sugall a korábban kijött szörnyű lakáspiaci adatok után. Ma pedig szemünket a munkanélküliségi rátára szegezzük, amely a várakozások szerint újra növekedésnek indulhat és 9,6% lehetett augusztusban. Ha netán pozitív meglepetés jönne, akkor az újabb jelentősebb emelkedést tudna indukálni a piacokon, míg ellenkező esetben az eladók kerekednének fölül.

Rövid hírek

- Bankszektor: Az Európa Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Parlament elvi döntést hozott egy uniós pénzügyi felügyelet létrehozásáról. A döntést még a tagországok pénzügyminisztereinek is jóvá kell hagyniuk. Nem számítunk árfolyamhatásra a magyar bankpapírok esetében.
- Horváth Ferenc, a MOL Termékelőállítás és Kereskedelem ügyvezető igazgatója 2010. szeptember 2-án 4.122 darab MOL részvényt értékesített 21.349 forintos átlagáron. A tranzakciót követően Horváth Ferenc tulajdonában 33.198 darab MOL részvény maradt.
- A Capital Research and Management Company 33.614 db Egis részvény értékesítésével a korábbi 5,36%-ról 4,93%-ra csökkentette befolyását az Egisben. (Korábbi bejelentés módosítása)
- Az ING Önkéntes és Magánnyugdíjpénztár 35.532 darab RFV törzsrészvény megvásárlásával 1,48 % mértékű befolyást szerzett az RFV-ben. Pozitív.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo