Nemzetközi hírek
USA:
- Begyorsult a mélyrepülés az amerikai részvénypiacokon, az S&P nagy sebességgel törte át a 200 napos mozgóátlagot (Dow -3,6%; S&P -3,9%; Nasdaq -4,1%). A vezető amerikai részvényindex február óta először 1.100 pont alatt fejezte be a kereskedést. Szakadt a Dow árfolyama is, és veszélyesen megközelítette a 10.000 pontos lélektani határt.
- A fontos szintek elesése beindíthatta az automatikus kereskedési stratégiákat, és aktiválhatta a stoploss megbízásokat, mely hozzájárult a piac további lejtmenetéhez.
- Az amúgy is gyenge tőkepiaci hangulatot a makroadatok sem támogatták. A munkanélküli segélykérelem adatok a vártnál magasabb értéket mutattak. Az előremutató indikátorokat tömörítő Leading Indicators mutató a várt emelkedéssel szemben 0,1%-ot csökkent áprilisban. Jó hír, hogy a Philadelphia-i Fed mutató májusi értéke az előrejelzéseknek megfelelően nőtt, jelezve, hogy a gazdaság halad a talpra állás útján.
- A Szenátus elfogadta a banki szabályozási reformot, mely a legjelentősebb változtatás a Nagy Gazdasági Világválság óta. A csomag, új, a legnagyobb bankokat érintő szabályozást vezet be, a fogyasztó védelmét biztosítva a jelzálogalapú és hitelkártya termékek terén.
- A világ legnagyobb személyi számítógép-gyártójának számító Dell, a várakozásokat meghaladó, árbevételről és eredményről számolt be. Az első negyedéves tisztított EPS 30 cent lett, a várt 26 centtel szemben. A 17,6%-os bruttó fedezet azonban elmaradt az elemzői konszenzustól.
- Ma reggel az euró feltűnő módon erősödött mind a svájci frankkal, mind az euróval szemben. Ismét erősödött a gyanú a piaci szereplőkben, hogy az ECB intervencióval avatkozott be a piacon. Mi azonban azt gondoljuk, hogy a svájci jegybank (SNB) lehet a hunyó, és interveniál a frank gyengülése érdekében (az erős frank nem tesz jót a svájci gazdaságnak, exportnak).
Olaj és arany:
- Tegnap tovább szakadt az olaj árfolyama, és egészen 65 dollár alá ért a nyersanyag hordónkénti ára. Nap közben azonban vissza is pattant a kurzus, és 68 dolláron fejezte be a kereskedést. Ma már ismét 70 dollár felett jár a kőolaj ára, mely a dollár gyengülésének is köszönhető.
- Az arany ára folytatta a lejtmenetet a történelmi csúcsról. A dollár gyengülése ellenére 1%-ot gyengült tegnap az árfolyam, amit ma 0,6%-kal egészített ki. Jelenleg 1.174 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban vannak az indexek. A Hang Seng és a Kospi zárva van Buddha születésnapja miatt (Nikkei -2,5%, Shanghai -0,2%, All Ordinaries -0,4%).
- Az ausztrál nyersanyagcégek végig nyomás alatt voltak (BHP Billiton -1,6%, Rio Tinto -2,4%, Woodside Petroleum -2,3%). A bankpapírok azonban ledolgozták korai veszteségeiket (Westpac +2,3%, ANZ +2,1%, Commonwealth Bank of Australia +2,2%).
- Az összes japán szektorindex mínuszban volt reggel a kedvezőtlen piaci hangulat és a jen erősödése miatt (Toyota -2,5%, Honda -4,3%, Nissan -3,6%, Canon -5,5%).
- A Shanghai Composite-ot az ingatlancégek húzták felfelé, melyek annyit estek a közelmúltban, hogy elérkezettnek látták az időt egy kis korrekcióra (Poly Real Estate +5,5%, China Vanke +3,0%).
Devizák:
- Tegnap és a reggeli órákban is folytatódott a dollár gyengülése, már 1,26 felett jár az árfolyam. Napokon belül akár az 1,285-öt is elérheti az EUR/USD
- A jen hatalmasat erősödött tegnap, melyet korrekció követett reggel. Az árfolyam 90 környékén mozog.
- A forint tegnap 283 felett is járt, majd visszaerősödött 280 környékére.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak a határidős indexek az USA-ban. Bár tegnap fontos szintek estek el, úgy gondoljuk, hogy sokan már a tegnapi kereskedés során zárták a pozícióikat, míg eközben short pozíciók nyíltak, vagy maradtak nyitva. Emiatt ma jó esélye van egy pozitív irányú korrekciónak.
Erste kommentár
Csúnyára sikeredett a tegnapi nap az Egyesült Államokban. Rosszabb lett a munkanélküliségi adat, miközben a konjunktúrát mutató indikátorok sem lettek túl fényesek. Ez találkozott egy általános negatív hangulattal, miközben a kongresszus szigorítja a bankok működését. Vigyázat! Szigorítások várhatók az EUban is. Mindenki a lehetséges államadóság krízissel van elfoglalva, miközben az érintett országok polgárai inkább azzal, hogy tüntessenek a megszorító intézkedések ellen. Mindenesetre, ma reggel mintha egy kis fény gyúlt volna az alagút végén. Pl. a svájci jegybank vagy az ECB, vagy akár az a Fed-del karöltve mind a hárman, mintha interveniáltak volna, mire a dollár a svájci frankkal együtt jelentősen gyengült. Ez megnyugvást hozhat a piacokra, azzal együtt, hogy az amerikai pénzügyminiszter a jövő héten találkozik német és angol kollégájával. Arról fognak beszélgetni, hogyan oldják meg a kialakult helyzetet. Ez pedig hozhat egy kis optimizmust ma a piacokra. Ez persze nem feltétlenül emelkedésben fog megjelenni, de legalább nem szakadnak tovább az indexek. Fontos szintek környékére (vagy alá) csökkent sok minden. Így jöhet egy kisebb korrekció.
Rövid hírek
- Általános finanszírozási célokra 200 millió eurós szindikált hitel felvételét készíti elő az OTP, melynek kamata 130 bázisponttal van az EURIBOR felett. Ez 5 bázisponttal több, mint az OTP hamarosan lejáró (ugyanekkora) hitele. A hitelt a következő bankok nyújtják: Credit Agricole, CIB, Erste, HSBC, ING, Intesa SanPaolo, Raiffeisen, Standard Chartered és Unicredit. Pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
- MOL: A kurd regionális vezetés megegyezett az iraki kormánnyal az olajjövedelmek megosztásának mikéntjéről. Következésképp elindulhat az olajszállítás a régióból, ami jó hír a MOL-nak, azonban árfolyamhatással egyelőre nem jár.
- Negyedéves jelentésének publikálása után a MOL tegnap konferencia-beszélgetést tartott, ahol kiderült, hogy az éves szénhidrogén-kitermelési tervet napi 140 ezer hordóra emelte a korábbi 130-135 ezer hordó helyett.
Makrogazdasági hírek
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsának tagja, Bihari Mihály szerint egyelőre nem lehet tovább csökkenteni a kamatokat Magyarországon. Az inkább „galamb" beállítottságú (azaz enyhébb monetáris politikát előnyben részesítő) Bihari jelzése ellentmond Király Júlia múlt heti megszólalásának, amely szerint van még tér további kamatcsökkentésekre Magyarországon. (Király inkább „héja" beállítottságú, azaz szigorúbb monetáris politikát szorgalmazó tag a múltbeli szavazatai alapján.) Bihari szerint az elmúlt hetekben romlott hazánk kockázati megítélése, míg az inflációs kilátások is kevésbé indokolják a további kamatvágásokat. A fentiek fényében már nem látjuk valószínűnek, hogy az MNB tovább vágná a kamatot a következő, május végi ülésén, helyette egy ideig kivárhat. Év végére azonban továbbra is a jelenleginél enyhébb, 5%-os alapkamatot tartunk valószínűnek.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.