Nemzetközi hírek
USA:
- Spanyolország leminősítése nem ütötte meg az amerikai piacokat, az indexek pluszban zártak (Dow +0,5%; S&P +0,6%; Nasdaq +0%). A keddi nagy vesztes pénzügyi szektor vezette tegnap az emelkedést, átlagosan 1,45%-kal értékelődtek fel a bankpapírok.
- Spanyolország hitelminősítését „AA+"-ról „AA"-ra csökkentette tegnap az Standard & Poor's, miután kedden Portugáliát helyezte alacsonyabb besorolás alá, Görögországot pedig a spekulatív kategóriába.
- A Fed a várakozásoknak megfelelően nem módosította a történelmi mélyponton levő irányadó kamatrátát. Megnyugtatta a piacokat, hogy a döntéshozók „hosszabb időre" elkötelezték magukat a további laza monetáris politika mellett.
- A Goldman Sachs 2,6%-ot erősödött, miután a befektetési bank megvédte üzleti gyakorlatát, vezetőinek Szenátus előtti meghallgatásán. A Dow legjobban teljesítő tagjai is a bankok lettek. A JPMorgan 2,5%-ot, a Bank of America 1,8%-ot emelkedett.
- Tegnap a Goodyear, gumiabroncs-gyártó publikálta negyedéves gyorsjelentését, mely magasan meghaladta a várakozásokat. Az elemzői konszenzus részvényenként 2,5 cent veszteséget várt az első negyedévre, ezzel szemben 18 centes profitról számolt be a vállalat.
- Ma a szokásos heti munkanélküliségi adatok mellett számos fontos vállalat publikálja a negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- 1% emelkedés után 83 dollárig kapaszkodott vissza a kőolaj hordónkénti ára. Az Energiaügyi Hivatal a vártnál nagyobb, 1,9 millió hordós készletbővülésről számolt be, de a benzinkészletek 1,2 millió hordóval csökkentek.
- Az arany ára keveset változott tegnap, 1,166 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Nem volt egyértelmű irány ma Ázsiában. Az ausztrál indexet a bank és nyersanyag papírok húzták le (Nikkei -2,6%, Shanghai +0,5%, Hang Seng +0,0%, Kospi -0,3%, All Ordinaries -0,8%).
- Az ausztrál ANZ Bank 2,1%-ot veszített értékéből, mivel a vártnál alacsonyabb osztalékot fizet. Első féléves jelentéséből az is kiderült, hogy míg bevételei 13%-kal, addig kiadásai 19%-kal nőttek. Ezek után a többi bank is nyomás alá került (Westpac -0,6%, Commonwealth Bank of Australia -0,5%).
- Kína legnagyobb keresőjének operátora, a Baidu várakozásokat meghaladó bevétel-növekedési terveket publikált, miután a Google állásai meggyengültek a távol-keleti országban.
- A helyi média szerint Peking közelében lévő lakóingatlanok árában kétszámjegyű csökkenés (~13%) figyelhető meg, amióta a kínai kormány szigorú intézkedéseket vezetett be a spekuláció megfékezése érdekében.
- Amerikai kollégájához hasonlóan az új-zélandi jegybank is úgy döntött, nem változtat a rekord alacsony az alapkamaton.
Devizák:
- A dollár tegnap visszatesztelte az 1,328-as ellenállást. A reggeli órákban is a szint alatt oldalaz az EUR/USD.
- A jen tegnap visszaemelkedett a 94-es szintig.
- A forint tegnap 272 fölé emelkedett, de zárásra visszacsúszott 270 forint alá a kurzus.
Határidős piacok:
- A határidős indexek mínuszba fordultak ma reggel.
Erste kommentár
A világ örülhet egy kicsit, hiszen úgy tűnik, hogy 100-120Mrd euró, három évre szóló EMU-IMF közös hitelt kap Görögország. Ez egy igencsak méretes csomag, s elég lehet a piac megnyugtatására. Persze nem segíti a folyamatokat, hogy közben az S&P újra aktiválta magát s leminősítette Spanyolországot is. Közben a Templeton legendás alapkezelője is megszólalt. Mark Möbius szerint hagyni kellene a „gazdag" görögöket csődbe menni. Akkor megtanulnának adót fizetni, s a korrupciót visszaszorítani. Szerinte a hiteleket át kellene strukturálni, s így a kötvénytulajdonosok 25-50 centet kapnának meg minden befektetett dollár után. Elég radikális megoldás lenne, de abban igaza van, hogy a görögök gazdagok, s közben nem fizetik be az adójukat. Gondoljunk csak bele. 10 millióan vannak és olimpiát tudtak rendezni, amely nem kis pénzbe került. Másrészt Görögország GDP-je két és félszerese a magyarnak, miközben a gazdasága nem tűnik sokkal innovatívabbnak. Nincs görög autó, vagy számítógép, stb., vagyis a görögöknél tényleg csak be kellenne fizetni azokat a fránya adókat, s csökkenteni a kiadásokat. Persze ezt megsínylené a GDP, de abszolút értékben „lenne honnan csökkenni". Mindenesetre ma örülhetünk a mentőcsomagnak, amely enyhülést hozhat a piacokra.
Vállalati hírek
442 millió forintos állami támogatást kapott a PannErgy
442 millió forintos állami támogatást ítélt oda a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség a PannErgy geotermikus leányának, a Szentlőrinci Geotermia Kft.-nek. A leányvállalatot 90%-ban a PannErgy, 10%-ban Szentlőrinc önkormányzata birtokolja. A vállalat 5MW-os geotermikus fűtőművet épít, mely várhatóan ősszel kezdi meg működését. A beruházás nagy részét ez a támogatás illetve egy 500 millió forintos bankhitel fedezi majd. (A teljes beruházás 1,3 milliárd forint.) Ezzel az EU és a magyar állam 36%-ban finanszírozza a projektet. Mivel a támogatási rendszerben változások várhatóak, ez az arány 50%-ra is emelkedhet. Mindent egybevetve a hír pozitív, a PannErgy értékét 10-20 forinttal növel részvényenként. Modellünkben már részben figyelembe vettük a támogatás lehetőségét.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom előreláthatóan május 12-én publikálja első negyedéves gyorsjelentését. Az Erste 16,6 milliárd forintos nettó nyereséget vár a vállalattól, ami éves szinten 22,8%-os visszaesésnek felel meg.
- Ma tartja közgyűlését a MOL, melyen nem vehet részt a Surgutneftegas, mivel nem sikerült bejegyeztetnie magát a részvénykönyvbe. A közgyűlésen nem számítunk meglepetésre. Osztalékfizetést nem tervezi a vállalat.
- A Richter tegnapi közgyűlése jóváhagyta a részvényenként 770 forintos osztalékot. A kifizetés június 15-én kezdődik.
- Az Elmű és az Émász tegnapi közgyűlése elfogadta az osztalékjavaslatot. Az Elmű 2.100, az Émász 1.600 forintot fizet részvényenként. Osztalékszelvénnyel utoljára május 3-án forog mindkét papír, a kifizetés május 13-án kezdődik.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.