Csak decemberben csörtet be a "tapír" az életünkbe
Folytatódott az emelkedés a tengerentúlon. Emelkedett a WTI, 1.280 dollár körül az arany árfolyama. Erősödött a forint a pozitív hangulatban. Nagyot ugrottak az ázsiai piacok. MOL harmadik negyedéves eredménye felette van a várakozásoknak a feldolgozás-kereskedelem üzletágnak köszönhetően. A várakozásoknál jobb eredményt tett közzé az FHB. Ma zárás után jelent az ANYBiztonsági Nyomda. Indul a kiszorítás az Egisben. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.
Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!
Tegnap Janet Yellen felkavarta az állóvizet a dollár árfolyamában. Meghallgatásán pontosan nem mondott semmit, de ahogy azt mondta, az komoly kilengéseket okozott az EUR/USD keresztárfolyamban. Mindenesetre abban biztosak lehetünk, hogy minden Fed ülésen szóba fog kerülni a „tapír” elindítása. Összességében azért azt az érzést keltette a beszéd, hogy a „tapírra” még várni kell, és nem fog még decemberben becsörtetni az életünkbe. Így az euró árfolyama egy enyhén magasabb szinten látszik mozogni, amíg újabb hír nem érkezik. Közben a vezető indexek továbbra is a csúcsokon tartózkodnak, és úgy néznek ki, mintha a mai napon is enyhén emelkedni akarnának. A BUXtovábbra is lemaradó, de azért itt is emelkedést várunk, amelyet a MOLés az FHB várakozásoknál jobb gyorsjelentése támaszt alá, míg a Richter a tegnapelőtti nagyobb korrekciót követően ma is folytathatja az emelkedést.
Nemzetközi hírek
USA
- Tegnap is jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúli börzéken, Janet Yellen szenátusi meghallgatását követően felfelé indultak az indexek (Dow 0,34%, Nasdaq 0,19%, S&P500 0,51%).
- A szenátus banki bizottsága tegnap hallgatta meg a Fed leendő elnökét, Janet Yellent. Az elnökjelölt ismét elmondta, amit már egy nappal korábban is hallhattunk, hogy a Fed legfontosabb célja a gazdasági növekedés támogatása. A Fed jelenlegi alelnöke nem adott pontos választ arra, hogy mikor fejezik be a kötvényvásárlási programot. Az eszközvásárlások akkor érik el a céljukat, ha a munkanélküliség 5-6%-ra csökkenne. Yellen beismerte, hogy annak is vannak kockázatai, ha túl sokáig folytatódnak a vásárlások.
- A Ciscoprofit figyelmeztetése után a részvények árfolyama 12%-os eséssel zárta a kereskedést.
- A várakozásoknak megfelelően a frissen regisztrált munkanélküliek száma tovább csökkent a múlt héten az USA-ban. A 339 ezres érték 2 ezerrel marad el a két héttel ezelőtti, felfelé módosított értéktől, viszont a 330 ezres konszenzustól elmarad a publikált adat.
- A várt 1,13 dollár helyett 1,14 dollár lett a Wal-Mart részvényenkénti profitja a legutóbbi negyedévben. Az árbevétel 115,69 milliárd dollár lett a várt 116,82 milliárd dollár helyett. A menedzsment csökkentette a profitvárakozását és jelenleg már csak 5,11-5,21 dollár közötti részvényenkénti nyereséget vár.
Európa
- A gyenge eurózónás GDP adatok ellenére jó hangulatban telt a kereskedés a nyugat-európai börzéken, főleg a nap második felében (FTSE100 0,54%, DAX1,05%, CAC40 1,04%).
- A harmadik negyedévben 0,1%-kal bővült az eurózóna gazdasága, az előző negyedéves 0,3%-os növekedést után. Éves alapon nézve 0,4%-os volt a visszaesés, ami nagyobb, mint a várt -0,3%.
Olaj, arany
- A WTI 94,1 dolláron állt ma reggel, a befektetők még emésztik Janet Yellen, a jövőbeli Fed elnök szavait, aki szerint még korai lenne az ösztönző program kivezetése az amerikai gazdaságból. Ez azt is jelenti, hogy decemberben még lesz Fed kötvényvásárlás a mostani mértékben. Ez kedvezően hatott a nyersanyagok árára, így a kőolaj is némileg javulni tudott.
- Az aranyba befektetők is a Fed politikáját értékelik elsősorban, bár ez egyelőre nem tudta 1.300 dollár fölé lendíteni az árfolyamot.
Devizák
- A tegnapi optimista nemzetközi hangulatban 298,88-ról 298,03-ig csökkent az EUR/HUF árfolyama, és ma reggel már 297,35-ön is járt az árfolyam, ezzel lényegében visszatesztelte a 200 napos mozgóátlag 296,88-as szintjét.
- Tegnap már nem okozott jelentősebb mozgást a forint árfolyamában Janet Yellen bizottsági meghallgatása. Az EUR/USD árfolyama 1,3487-ről 1,3461-re csökkent.
Távol-Kelet
- A Nikkei 2%-ot, a Hang Seng 1,6%-ot, míg a Shanghai index 1,8%-ot emelkedett a hét utolsó kereskedési napján.
- Fontosabb makrogazdasági adat nem jelent ma meg Ázsiában, így a részvénypiacokat elsősorban a pozitív nemzetközi hangulat támogatta.
- A jen árfolyama tovább gyengült a dollárral szemben, és átlépte a 100-as szintet.
Határidős piacok
- A DAX minimális mínuszban, míg a többi határidős index pluszban van ma reggel.
Vállalati hírek
- A MOL 137,7 milliárd forint átértékelési hatás nélküli tisztított EBITDA eredményt ért el, ami felette van a piaci 119,7 milliárd forint várakozásnak. Elsősorban a feldolgozás-kereskedelem üzletág lett erős: a 47,1 milliárd forintos tisztított EBITDA eredmény az erős termékértékesítés és a költségcsökkentés miatt lett jobb, mint a korábbi negyedévek. A piac 32,9 milliárd forintot becsült. A harmadik negyedév szezonális okok miatt is jobb. A kutatás-termelés profitja megfelelt a várakozásoknak, a 101,2 napi ezer hordós termelés visszaesést mutat a ZMB eladása és a hazai mezők természetes csökkenése miatt. A gázüzletág EBITDA-ja 18,6 milliárd forint lett. Az eredményre negatívan hatott az olasz mantovai finomító 123 milliárd forintos eszközleírása, míg a ZMB eladásán 10,6 milliárd forint nyereséget ért el a társaság. Összességében jónak látjuk a számokat, ma várhatóan pozitív hatással lesz a részvényárra. A MOL részvény az INA sztori elhúzódása miatt viszont nyomás alatt lehet a következő hetekben.- Az FHB harmadik negyedéves vesztesége 282 millió forint lett a várt 1,3 milliárdos veszteséggel szemben a harmadik negyedévben. A publikált eredmény és az előrejelzésünk közötti különbség alapvetően két tételnek köszönhető: (i) a pénzügyi eredmény 1,9 milliárd forinttal jobb lett, mint a mi várakozásunk, viszont a céltartalék 800 millió forinttal nagyobb lett. A kétes kintlévőségek állománya 20,1 százalékra csökkent az előző negyedévi 20,7 százalékról, amely a lassuló képződésnek és eladott rossz hiteleknek köszönhető. Különben pont az utóbbi miatt, az eladott hiteleken elért további veszteség miatt lett magasabb a céltartalék képzés, mint amelyet becsültünk. A nettó kamat marzs 10 bázisponttal tovább növekedett 2,53 százalékra, amely a központi bank hitelprogramjához köthető, 25 százalékkal növekvő betétállománynak köszönhető. Az elkövetkező negyedévekben további javulást várunk. Szintén pozitív, hogy a szigorú költségkontrolnak köszönhetően a költségek kissé csökkentek. Összességében fordulatot látunk az alapvető folyamatokban. Ennek ellenére az év végi szezonális hatások miatt a következő negyedévre még veszteséget várunk, míg a jövő évtől az eredmény átfordulhat a pozitív tartományba.
- Az OTPaz eredmény közzétételét követően tegnap konferenciabeszélgetést tartott, melynek fő témája Oroszország volt. A harmadik negyedévben a management kisebb javulást ért el a hitelbehajtás területén, de a hatékonyság továbbra is gyenge, így az NPL formáció a következő negyedévekben csak fokozatosan javulhat. Az OTP orosz leányvállalata továbbra is egy átalakulási folyamatban van az univerzális bank irányába. Ennek érdekében 2013-ban összesen 60 új fiókot nyitnak, amiből eddig 23-at nyitottak már meg.
- Ma zárás után teszi közzé a III. negyedéves eredményét az ANY Biztonsági Nyomda.
- Az Egis bejelentette, hogy a részvények 96,43%-át birtokló Servier megkezdi a részvények kiszorítását. A részvényenkénti 28.000 forintos összeget december 6-ig fizetik ki.