Nemzetközi hírek
USA: Némileg összeszedték magukat az amerikai tőzsdék a nap eleji zuhanásból, de így is mínuszban zártak a vezető indexek (Dow -0,5%; S&P -0,2%; Nasdaq -0,1%). Vegyes makroökonómiai adatok, és a görög államadósággal kapcsolatos felerősödő aggodalmak jellemezték a tegnapi kereskedési napot. Az S&P és a Dow rögtön nap elején 1,8%-os mínuszba lendült, majd szép lassan felkapaszkodott a tegnapelőtti záróárak közelébe. Az olajszektor szenvedte a legnagyobb esést (-0,69%), a pénzügyi papírok 0,27%-kal értékelődtek le. A Moody's Görögország leminősítésével fenyegetett, mely még inkább megnehezítené a májusig 20 milliárd eurónyi lejáró hitellel rendelkező hellén államot. Bernanke tegnap elmondta, hogy a Fed is vizsgálatot indít a Goldman Sachs ellen a Görögországgal kötött kétes swapügyletekkel kapcsolatban, melyek segítették a kormányt, hogy eltitkolják a költségvetés valódi helyzetét. Vártnál jobban, 3%-kal nőtt a tartós cikkek rendelésállománya januárban, ám a gépjárművektől tisztított érték 0,6%-kal esett vissza, az előrejelzett emelkedéssel szemben. A vártnál többen, 496 ezren igényeltek munkanélküliségi segélyt az USA-ban múlt héten a tegnap közölt jelentés szerint. A tartós segélykérelmek száma 4,617 millióra nőtt. A Dow leggyengébben teljesítő tagja a Coca-Cola lett. A cég papírjai 3,7%-ot estek, miután tegnap megegyezett az amerikai üdítő palackozó üzemeket összefogó Coca-Cola Enterprises 15 milliárd dolláros felvásárlásáról. Utóbbi vállalat tulajdonosai 10 dollárt kapnak részvényenként (33%-os prémium), a Coca-Cola pedig átveszi a cég 8,8 milliárd dolláros hitelállományát is. Az American International Group (AIG) ma publikálja 2009 negyedik negyedéves gyorsjelentését. A 2008 év végi hatalmas veszteség után (részvényenként 283 dollár), e negyedévben mindössze 4 dolláros veszteséget várnak az elemzők.
Olaj és arany: Tegnap 78 dollárig esett az olaj ára, majd ma némi emelkedés bontakozott ki a fekete arany piacán. Többen a 81 dolláros szint áttörésére számítanak a közeljövőben. Az arany ára 1.109 dollárig emelkedett, miután a dollár némileg veszített az értékéből ma reggel.
Távol-Kelet: Ma a Shanghai Composite volt az alulteljesítő Ázsiában. (Nikkei +0,2%, Hang Seng +1,0%, Shanghai -0,3%, Kospi +0,5%, All Ordinaries +0,8%). A jó hangulat hátterében a koreai termelői bizalom és a japán ipari termelés (+2,5% januárban) adatok álltak. Szingapúr ipari termelése pedig kétszer akkora mértékben nőtt, mint az elemzők várták. Ugyanakkor India gazdasági növekedése (+6,0%) elmaradt a várakozásoktól (+6,9%) a negyedik negyedévben, mivel a monszun kevesebb esőt hozott, így a mezőgazdasági termelés nem alakult kedvezően. Az ausztrál Woolworths 15 hónapja legnagyobb emelkedését produkálta, miután nőtt az eredménye és bejelentette, hogy 400 millió ausztrál dollár értékben vásárol vissza saját részvényeket. Az ausztrál index egyéb részvényei a jó eredményeknek köszönhetően erősödtek (ANZ Bank +3,2%, AGL Energy +3,7%). Az autógyártók jól szerepeltek, annak ellenére, hogy ma a Suzuki jelentette be, hogy 432.366 autót hív vissza a légkondicionáló meghibásodása miatt (Toyota +2,3%, Mazda +1,8%, Suzuki +1,7%). Hong Kong-ban a Cathay Pacific 2,4%-ot emelkedett arra a hírre, hogy elkészültek a tervek az Air China-val való együttműködésre vonatkozóan. Így a Cathay hozzáférést kap a Jangce deltájához, mely Kína legdinamikusabban növekvő ipari központja.
Devizák: A dollár nem nagyon mozdult el az 1,35-ös támaszról, a reggeli órákban enyhén emelkedett, és 1,36-ig kúszott az EUR/USD kurzus. Folytatódott a jen erősödése, a 88,8-as támaszról pattant vissza az árfolyam. Az USD/JPY jelenleg emelkedik, és 89,3 környékén jár. A forint továbbra is oldalaz az euróval szemben, 270,5-nél mozog az árfolyam.
Határidős piacok: Pluszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Úgy tűnik, hogy a görög adósság leminősítése körüli aggodalmak rövid életűnek bizonyultak. Sőt, az USAban is hiába tört ki a pánik a gyengébb munkaerőpiaci adatok kapcsán, a nap végére azért csak odatették magukat a vevők. Az ázsiai piacokon pedig egyenesen „szárnyaltak" a részvények a vártnál jobb japán ipari termelésnek és a dél-koreai jobb ipari hangulatnak köszönhetően. A BUX amúgy is három napja esik, s tegnap volt egy kis rövidtávú piactisztító pánik eladás is, úgyhogy ma jöhet egy kis emelkedés. Persze ne feledjük, a görög kérdés továbbra sem oldódott meg, viszont sok „short" pozíció lehet a világban, amely természetszerűen megfogja a nagyobb eséseket. Szerintünk ez történt tegnap is, a shortosok gyorsan zárták pozícióikat a longosok pánik eladásában.
Rövid hírek
- A PKN cáfolta azokat a sajtóhíreket, mely szerint tárgyalásokat folytat a Mazeiku eladásáról a Surgutneftegaz 21%-os MOL pakettjéért cserébe. Ez egybecseng a mi álláspontunkkal is, hiszen úgy gondoljuk, hogy sokkal inkább a Gazprom és a Lukoil venné meg a Surgut csomagját. A hír nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
- A Magyar Telekom várhatóan ma teszi közzé a 2009-es eredmény után fizetendő osztalék összegére vonatkozó menedzsment javaslatát. Az Erste 74 forintos részvényenkénti osztalékkal számol.
- Az OTP bejelentette, hogy 80%-os tulajdonrészt szerzett a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt-ben. A társaság jegyzett tőkéje 25 millió forint. Noha tranzakcióval kapcsolatosan további részletek nem ismertek, úgy gondoljuk, hogy ez csak egy technikai lépés, és nem lesz hatással az OTP árfolyamára.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.