Nemzetközi hírek
USA:
- Pénteken a kereskedés végén megjelentek a vevők, és az egész nap mínuszban tartózkodó részvényindexeket pozitívba húzták (Dow +0,2%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,5%). A Dow 11.382 ponton, míg az S&P 1.224 ponton zárta a kereskedést.
- Gyenge munkapiaci adatok rontották a hangulatot a pénteki kereskedés előtt. Vártnál sokkal kisebb mértékben nőtt a privát szféra foglalkoztatottsága novemberben, a feldolgozóiparban dolgozók száma pedig csökkent. 9,8%-ra emelkedett a novemberi munkanélküliségi ráta, míg az elemzők azt várták, hogy 9,6%-on stagnál majd a mutató.
- Egyes vélemények szerint azonban a statisztikusok hibázhattak, és valószínűsítik, hogy az adatot felülvizsgálják majd legközelebb. Marc Pado részvénypiaci stratéga furcsállja, hogy a kiskereskedelemben csökkenő foglalkoztatottságot állapított meg a kormány, míg a szektorból kiváló értékesítési adatok jöttek.
- Az ISM intézet szolgáltatóipari menedzser indexe 55 pontra emelkedett novemberben, minimálisan a várakozások felett. Az ipari rendelésállomány az előrejelzéseknél kisebb mértékben, 0,9%-kal csökkentek.
- Enyhültek pénteken az aggodalmak az európai adósságválság kapcsán, melyet az euró dollárral szembeni erősödése is jól mutatott. Az EU soros elnökségét betöltő Belgium pénzügyminisztere szombaton azt nyilatkozta, hogy megemelhetik az európai stabilitási eszköz (EFSF) 750 milliárd eurós keretét, ami azonban szembe megy az ezt elutasító francia és német állásponttal.
- Spanyolország újabb megszorításokról döntött. Emelhetik a dohánytermékek jövedéki adóját és január végére kitűzték a nyugdíjszabályok szigorításáról szóló törvény parlamenti tárgyalásának időpontját.
Olaj és arany:
- Több mint két éves csúcsra, 89,5 dollárra emelkedett a kőolaj hordónkénti ára a pénteki 1,4%-os növekedést követően.
- Az emelkedés hátterében a pénteken jelentősen gyengülő dollár mellett az európai adósságproblémákkal kapcsolatos aggodalmak enyhülése is szerepet játszott.
- Az arany árfolyama 2,1%-kal történelmi csúcs közelébe, 1.416 dollárra erősödött pénteken. Ötszörösére emelkedett a kínai aranyimport az idei első 10 hónapban, a 2009-eshez képest. A robbanásszerű emelkedés mögött áll az inflációs félelmek növekedése és a kínai jegybank kereslete. A kormány egyre könnyíti a kínai állampolgárok aranyhoz jutását, az ország pedig India után a világ második legnagyobb aranykeresletét nyújtja.
Távol-Kelet:
- Vegyes mozgások láthatók a hét első napján a távol-keleti piacokon (Nikkei -0,1%; Hang Seng +0,7%; Shanghai +0,3%; Kospi -0,2%)
- A nyersanyagok további száguldása nyomán 3,5%-ot emelkedett Kína legnagyobb olajkitermelője a Cnooc Ltd.
- Pénteken nagyot erősödött a jen, így zuhantak az exportorientált cégek árfolyamai. A Canon 1,7%, a Honda 1,1%, a Panasonic 1,3% mínuszba süllyedt.
- A Rio Tinto ausztrál bányatársaság felvásárlási tárgyalásokat folytat szektortársával a Riversdale Mining nevű vállalattal. A hírek szerint a tranzakció értéke elérheti a 2 milliárd brit fontot. A Riversdale árfolyama 15%-ot emelkedett.
- A Sinopec kínai olajvállalat 680 millió dollárért vásárolta meg a Chevrontól a Genalo-Gehem indonéziai mélytengeri gázproject 18%-át. A társaság közleményében úgy fogalmazott a tranzakció kapcsán, hogy Indonézia stratégiai jelentőség a Sinopec számára.
Devizák:
- Pénteken tovább gyengült a dollár, és megérintette a 20 napos mozgóátlagot a kurzus. A reggeli órákban viszont korrekció indult, 1,336-ig süllyedt a kurzus.
- Pénteken nagyot erősödött a jen, 82,8-ig zuhant az árfolyam.
- A 30 napos mozgóátlagról (275,7) 278 közelébe gyengült a kurzus a reggeli órákban.
Határidős piacok:
- Enyhe mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Bekövetkezett az, amire mindenki már régóta számított. A Moody's leminősítette a magyar államadóságot (két kategóriával). Ráadásul a kilátásokat is negatívra rakta. Szerintünk ebben nincs csoda. Pénzbehajtással nem lehet hosszútávon fenntartani a költségvetés egyensúlyát. Ugyanis a vállaltok különadója csökkenti a beruházási kedvet, amely versenyhátrányt okoz, s végül a GDP szűkülésében testesül meg. Ez történt a szocializmusban is. A strukturális reform szerintünk nem elodázható. Szerintünk a részleteses reformintézkedések februári bejelentéséig, már nem lesz jelentősebb akció a Moody's részéről. Ha a reformok intézkedés tervek találkozni fognak a nemzetközi közösség elvárásaival, akkor elkerülhetjük a bóvli kategóriára rontást, ha nem akkor tényleg „Görögország" leszünk.
Vállalati hírek
Lezárult az RFV vállalati kötvényeinek második jegyzése
Pénteken lezárult az RFV vállalati kötvények második részének jegyzése lakossági befektetők számára, akik összesen 408,6 millió forintban jegyeztek le a kötvényekből (ez a felkínált 500 millió forintnyi kötvény 81,7%-a). Két párhuzamos jegyzésre került sor: intézményi és lakossági ügyfelek számára. Az intézményi ügyfelek 1,4 milliárd forint értékben jegyeztek két héttel ezelőtt a kötvényekből. Így az összesen felajánlott 2,5 milliárd forintnyi kötvényből 1,8 milliárdnyi került lejegyzésre (72%). A kötvények névértéke 100 ezer forint, hozama 10,6%, lejárata 2014. február.
Az első adagot még 67%-kal túljegyezték a befektetők, míg a másodiknak csak 72%-a talált gazdára. Az érdeklődés hiánya mögött a magyar eszközökkel szembeni bizalmatlanság áll (innovatív adók, magánnyugdíj-pénztárak államosítása). Az RFV romániai projektjeihez kívánja felhasználni a befolyt összeget. A 2010-es beruházások finanszírozási igénye biztosított, a munkálatok nagy része befejeződött. A kérdés az, mi történik, ha 2011-ben nem sikerül kötvénykibocsátással összegyűjteni a hiányzó 6,2 milliárd forintot. Ez veszélyeztethetné a projektek megvalósulását. Ebben az esetben egy átfogó refinanszírozás lehetne a megoldás, amire már láttunk is utalást a harmadik negyedéves gyorsjelentésben. Mindent egybevetve a kötvényjegyzés eredménye nem okoz árfolyamhatást véleményünk szerint.
Az RFV bejelentette, hogy az RFV Centrul de Dezvoltare Regionala S.R.L. (a harmadik negyedéves gyorsjelentés szerint az RFV 100%-os tulajdonnal rendelkezik a vállalatban) 2010. december 1-én átvette Gyergyószentmiklóson a koncessziós szerződés alá eső területek távhő-rendszerének üzemeltetését. (Az RFV szeptemberben jelentette be, hogy aláírta a második koncessziós szerződést is a várossal.) Ettől a téltől az RFV hő- és melegvíz-ellátást biztosít 3500 lakásban és 110 intézményben.
Tavaly az RFV még csak a város két harmadát látta el, míg a második koncessziós tender megnyerésével az egész városban szolgáltathat hőt. A másik új elem, hogy immár nem az önkormányzatnak adja el a hőt, hanem közvetlenül a fogyasztóknak. A hír pozitív, azonban árfolyamhatásra nem számítunk, mivel már a második tender elnyerésekor beárazódott.
Rövid hírek
- A MOL pénteken piaczárás után jelentette be, hogy benyújtotta a Bijell-1 kút kutatási jelentését a kurdisztáni regionális kormány Természeti Erőforrások Minisztériumának. A korábban közölt adatoknak megfelelően a kút 3.743 hordó/nap nehézolajat és 618.826 köbláb/nap (99 hordó olajegyenérték/nap) gázt adott. A földtani vagyon 50%-os valószínűség mellett 2.419 millió hordó olajegyenérték. A bejelentés összhangban van a korábban közölt 590 hordós olajegyenérték kitermelhető mennyiséggel. A hír kedvező, de a MOL árfolyamára nem lesz hatással.
- A Fővárosi Bíróság pótlandó dokumentumok miatt április 6-ra halasztotta a MOL-Surgut per tárgyalását.
- A Fitch hitelminősítő pénteken megerősítette a MOL hosszúlejáratú forintban denominált adósságbesorolását (BBB- stabil kilátással).
- A Magyar Telekom megvásárolta az Externet ADSL üzletágát - jelentette be az Externet. A vételár egyelőre nem ismert, de az Externet tavalyi bevétele mindössze 2,3 milliárd forint volt, így a bejelentés nem lesz hatással a Magyar Telekom árfolyamára.
- A Richter 2010. december 2-án 5.000 darab saját részvényt vásárolt 44.644 forintos átlagáron. A társaság saját részvény állománya 51.412 darab. A november 29-én adott megbízás teljesüléséhez még további 17.735 darab részvény hiányzik.
- A Lazard AM LLC az OTP-ben 2010. november 30-án 5,24%-os szavazati jogot szerzett a birtokában lévő 14.684.294 darab OTP részvény révén.
Makrogazdasági hírek
A várt egy helyett két fokozattal, ráadásul negatív kilátással Baa3-ról Baa1-re minősítette le ma reggel a Moody's hitelminősítő Magyarországot. A leminősítést a költségvetés hosszú távú fiskális egyensúlyi problémáival és a strukúrális reformok hiányával indokolta a Moody's. Még befektetésre javasolt kategóriában vagyunk, de már csak egy hajszálnyira a bóvli kategóriától. A leminősítés kedvezőtlen, de előre látható volt.