Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Pluszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek a bankpapírok jó teljesítményének köszönhetően (Dow +0,9%; S&P +0,9%; Nasdaq +1,3%).
- A Bank of America árfolyama 3,1%-ot erősödött, miután egy elemző szerint a bank rendkívül alulértékelt, a piaci kapitalizáció alacsonyabb, mint a cégben felhalmozott készpénzállomány, és hamarosan a valós érték felé mozdulhat az árfolyam.
- Sokat javított a hangulaton a görög helyzet megoldására tett újabb kísérletek megjelenése. Francia bankok a görög bankok számára nyújtott lassabb hitelvisszafizetést vetették fel. A Reuters értesülése szerint pedig készült egy olyan tervezet is, miszerint a görög adósságra garanciát vállalna egy nemzetközi vagy uniós intézmény (pl. EFSF). Ezzel AAA minősítést kaphatnának a görög kötvények, így rendkívül letornászva az ország kamatterheit.
- A Microsoft árfolyama 3,6%-kal emelkedett, a Dow-n belül a legnagyobb mértékben. Az Amerikai Legfelsőbb Bíróság ugyanis megszüntetett egy 2005-ös kaliforniai törvényt, mely tiltotta az erőszakos videojátékok 18 év alattiaknak történő forgalmazását. A Microsoft az Xbox-on keresztül érintett az ügyben. Az új Office 365 holnapi bemutatója is segítette a számítógépes óriásvállalatot. Az új Office programcsomag is a Cloud Computing irányába mozdul el.
- Ma a Conference Board bizalmi indexe kerül nyilvánosságra az Egyesült Államokban.
Olaj és arany:
- 0,6%-ot esett tegnap a WTI kőolaj ára, majd ma 0,3%-ot emelkedett. Az elmúlt napok eséseihez képest eltörpül a tegnapi mozgás. Jelenleg 90,8 dolláron kereskednek a kőolaj hordójával.
- Míg az EU üdvözölte, addig az OPEC országok elítélték az Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) döntését, miszerint stratégiai olajkészleteket szabadítanak fel a kínálat fellendítése, és az árfolyam stabilizálása érdekében. Az OPEC országok a döntés visszavonására szólították fel a nemzetközi szervezetet.
- Az arany ára is kicsit mozdult csak az elmúlt napokhoz képest. Jelenleg 1.498 dolláron kereskednek az arany unciájával.
Távol-Kelet:
- Nem mutattak egységes képet az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +0,7%, Shanghai -0,4%, Hang Seng -0,3%, Kospi -0,1%, All Ordinaries +0,2%).
- Japánban a kiskereskedelmi forgalom a várt 2,3% helyett csak 1,3%-kal csökkent májusban. Áprilisban még 4,8% volt a visszaesés mértéke.
- Viszonylag jól teljesítettek a bankok (Westpac Banking +1,9%, HSBC +0,5%).
- 1,2%-kal drágult a Panasonic arra a hírre, hogy leányvállalata, a Sanyo több mint 10.000-rel csökkenti az alkalmazottak számát.
- A Nippon Steel 2,0%-ot emelkedett, miután bejelentette, hogy emeli a Nissan számára értékesítendő lapacél árát. Az autógyártó részvényének árfolyama 2,5%-kal csökkent a hírre. A Toyota-val még folynak az egyeztetések, ezért a részvény árfolyama egyelőre 0,2%-os pluszban volt reggel.
- Emelkedtek a nyersanyagcégek is (PetroChina +1,4%, Inpex +0,5%, BHP Billiton +0,8%).
Devizák:
- Tegnap már gyengült a dollár az euróval szemben. Az árfolyam egész napos emelkedést követően 1,429-nél fejezte be a kereskedést.
- A japán fizetőeszköz tegnap 81-ig gyengült a dollárral szemben, a 30 napos mozgóátlag állította meg az árfolyamot.
- A forint tegnap erősödni tudott, 270-ről lepattant az árfolyam, és 268,4-ig süllyedt az EUR/HUF devizapár.
Határidős piacok:
- Plusz-mínusz között billegnek az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Egyik nap kétségbe esés, hiszen a görög parlament úgysem fogadja el a 28 milliárd eurós megszorító csomagot; másnap meg öröm, hogy még B terv is létezik a görögök kitáncolásnak esetére. Azt gondolhatnánk, hogy ez nagyszerű, mert akkor ez egy jó volatilis piac, ahol jó sok pénzt lehet keresni. Persze nem így van. Volatilitás ugyan van, de az csak arra jó, hogy a már felvett pozícióinkat kirázza. Ugyanis már az is nagyon ritka, hogy két napot megy egy irányba valami. Ez alól a minap az arany volt kivétel, amely majd négy napot tudott egyfolytában esni. Látszik, hogy gyenge. Ettől még jöhet egy rövidtávú fordulat a közeljövőben, amelyet a rövidtávú játékosok a long pozíciók felhasználására használhatnak fel.
Vállalati hírek
A Parlament elfogadta a gyógyszertörvény módosítását
Tegnap éjszaka a Parlament megszavazta a gyógyszertörvény módosítását. A főbb pontok a következők:
- 12%-ról 20%-ra nő a gyógyszergyártók által fizetendő különadó
- 25 millió forintról 500 millió forintra nő a gyógyszergyártókra kivethető büntetés maximuma
- Az orvoslátogatói díjak megduplázódnak (10 millió forintra)
- A K+F költségek már idén sem és a jövőben sem lesznek visszaigényelhetők. Utoljára a 2010-es K+F kiadások maximum 50%-át lehet visszaigényelni.
A törvénymódosítások 2011. július 1-től lépnek hatályba. A változások megfelelnek a korábbi információknak, így árfolyamhatásra sem az Egis, sem a Richter esetében nem számítunk.
Rövid hírek
- A Rába 2011. június 27-én a Budapesti Értéktőzsdén 19.341 darab Rába törzsrészvényt vásárolt 799 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a társaság saját tulajdonában lévő törzsrészvények állománya 926.331 darabra emelkedett.
Gazdasági hírek
- További stratégiai eszközöket kell állami kézbe vonni - mondta Orbán Viktor tegnap. Fellegi Tamás hozzátette, hogy erre már akár idén is sor kerülhet. Elsősorban az energia szektorba szeretne tulajdonosként belépni az állam, de oly módon, hogy ez ne növelje Magyarország adósságát. Konkrét vállalatot nem neveztek meg.