Nemzetközi hírek
USA:
- Gyenge nyitás után új erőre kaptak az amerikai részvényindexek (Dow +0,3%; S&P +0,3%; Nasdaq +0,2%). A kiskereskedelem élénkülésével kapcsolatos hírek ellensúlyozták a vegyes munkanélküliségi adatot és a Görögországgal kapcsolatos erősödő aggodalmakat.
- Súlyosbodott tegnap a görög helyzet, miután az ország állampapírhozamai megállíthatatlanul emelkednek, valamint több görög bank jelezte, hogy szükséges lenne újraaktiválni a 2008-as kormányzati bankmentő csomagot, a betétkivonások és a drága források miatt.
- Trichet, ECB elnök beszéde némileg megnyugtatóan hatott, szerinte Görögország nincs csődveszélyben, és üdvözli az állmaháztartási hiány lefaragására tett görög lépéseket, valamint az IMF-EU segélycsomag megalkotását.
- Nyitás előtt érkezett a heti munkanélküliségi adat; a friss segélykérelmek száma a várt csökkenéssel szemben 460 ezerre emelkedett. Az előrejelzéseknél alacsonyabb lett viszont a tartós segélykérelmek száma, a munkaerőpiacra tehát a vártnál több ember lépett vissza.
- A nyitás előtti negatív hangulat a kereskedés közepére oldódott, a kiskereskedelmi értékesítések élénkülésére utaló adat nyomán. A bevásárlóközpontok nemzetközi szövetsége szerint 31 kiskereskedelmi lánc értékesítései 9%-kal bővültek márciusban, mely 11 éve a legnagyobb növekedés az első tavaszi hónapban. Hiába, az amerikai fogyasztót nem olyan egyszerű kiütni, magas munkanélküliséggel sem lehet a kedvüket szegni, hogy minél többet költsenek. Az S&P szektorai közül a legjobban a kiskereskedelmi vállalatok papírjai teljesítettek.
Olaj és arany:
- Folytatta az esést tegnap az olaj ára, 85 dollár alá is bekacsintott az árfolyam. Ma reggel már 85,7 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az amerikai kiskereskedelmi adat növelte az optimizmust a világ legnagyobb olajfelhasználó országának üzemanyag-keresletével kapcsolatban.
- Az arany ára lényegében nem mozdult 1.150 dollárról, ahogy a dollár értéke sem változott az euróval szemben. A nemesfém unciája a 860 eurós történelmi csúcson konszolidál.
Távol-Kelet:
- Kizöldült a legtöbb ázsiai index (Nikkei +0,3%, Shanghai +0,7%, Hang Seng +1,3%, Kospi -0,5%, All Ordinaries +0,3%).
- Egy felvásárlási sztorinak köszönhetően az ausztrál szénbányák részvényei jól teljesítettek (Macarthur Coal +10,0%, Glouchester Coal 3,8%, Centennial Coal +3,4%).
- Dél-Korea nemzeti bankja nem változtatott az alapkamat szintjén (2,0%). Az erős won miatt azonban a dél-koreai részvények nyomás alá kerültek (Samsung -1,4%, Hyundai -2,4%).
Devizák:
- Tegnapi gyengülését ma ledolgozta a dollár. Az EUR/USD 1,3343-on állt ma reggel, így ismét egyre közelebb kerülhet az 1,3268-as lokális csúcs.
- Folyamatosan gyengül a jen a dollárral szemben. A hajnali órákban 93,55 körül mozgott a kurzus. Amennyiben folytatódik a gyengülés, a 95-ös szint állíthatja meg a jent.
- Jelentős volatilitást mutatott tegnap a forint a görög híreknek köszönhetően. A forint 269-ig gyengült az euró ellenében. Ezen a szinten utoljára március elsején járt a kurzus. Ma reggel némi erősödés látszott a forinton (267,99).
Határidős piacok:
- Nem mutatnak számottevő mozgást az amerikai határidős indexek, a hangulat egyelőre semleges.
Erste kommentár
Tegnap több görög bank is jelezte, hogy az erősödő betétkivonások, és a számukra egyre drágábban elérhető források miatt szükségük lenne a még 2008-ban életre hívott 28 milliárd eurós kormányzati bankmentő csomag fennmaradó 17 milliárd dolláros keretére. A lépés vélhetően csak elővigyázatosság a bankok részéről, az üzenet meglehetősen negatív a világ felé. Rátett egy lapáttal a negatív hangulatra az S&P és a Fitch negatív kijelentése, miszerint leminősítésre kerülhet Görögország, ha nem hajlandó igénybe venni az IMF és az EU által kidolgozott segélycsomagot. Az ország ugyanis egyelőre megpróbálja kötvényaukciókkal refinanszírozni az áprilisban lejáró tetemes méretű hiteleit, a hozamok azonban megállás nélkül emelkednek, így már rekordszintre, 4,5% pontra emelkedett a görög-német állampapír hozamkülönbözete. Úgy gondoljuk, hogy lassan megadja magát a görög kormány és elfogadja az IMF-EU segélycsomagot, és vállalja az ezzel járó költségvetési kiigazítást. Ezzel a nemzetközi hangulat is megnyugodhat, ami hazánk kötvény- és részvénypiacának is jót tehet majd. Kockázatot jelent azonban, ha a görög lakosság továbbra is a korábbi hevességgel fog tiltakozni a megszorító lépések ellen.
Vállalati hírek
A vártnál enyhén jobb eredményt ért el a PannErgy a negyedik negyedévben
Tegnap piaczárás után tette közzé a PannErgy a közgyűlési dokumentumait. Ez tartalmazza a 2009-es konszolidált, IFRS szerinti auditált eredményét is. A negyedik negyedéves nettó veszteség 65 millió forint lett, amely enyhén alacsonyabb az általunk vártnál, de jelentősen kevesebb a tavalyi veszteségnél, amelyet egyszeri, devizahitel átértékeléséből adódó veszteségek okoztak. Az árbevétel a csomagoló üzletág jó teljesítményének köszönhetően 20%-kal javult, s a bruttó fedezetet is sikerült enyhén javítania a cégnek. A személyi költségeket is sikerült kordában tartani, így ez is segítette az üzemi eredményt a pozitív tartományba fordulni. A társaság a várakozásoknak megfelelően nem javasolja osztalék fizetését a 2009-es esztendő eredménye után. Összességében a közölt eredmény enyhén jobb az általunk vártnál, de ennek ellenére nem várunk árfolyamhatást, ugyanis a részvényárat a geothermikus fejlesztéssel kapcsolatos hírek mozgatják. A közgyűlési meghívóból az is kiderül, hogy a menedzsment javasolja Perlaki Zsolt határozatlan időre történő IT taggá választását. Piaci hírek szerint Perlaki Zsolt bel- és külföldi alapok jelöltje a társaság igazgatóságába.
Rövid hírek
- MOL: a horvát versenyhivatal kérésének megfelelően az INA eladta a Crobenz nevű kúthálózatát. A Crobenz-nek mindössze 14 kútja van, és az ügylet értéke nem haladja meg a 30 millió eurót, így nem lesz hatással a MOL részvényárára.
- Az OTP közzétette az április 30-i közgyűlés előterjesztéseit. A várakozásoknak megfelelően osztalékfizetést nem javasolt a menedzsment.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.