Nemzetközi hírek
USA:
- Vegyes teljesítményt nyújtottak pénteken az amerikai tőzsdék, a bankpapírok mínuszba húzták a Dow-t (Dow -0,3%; S&P +0,2%; Nasdaq +1,4%). A részvények többsége emelkedni tudott a pénteki kereskedésben, a pénzügyi szektort viszont jelentős eladói nyomás rázta meg a bankbotrány nyomán.
- A bankpapírokat adták leginkább a befektetők, az S&P pénzügyi szektorindexe 1,7%-ot esett. A befektetők aggódnak, hogy a bankok több tízmilliárd dollárt veszíthetnek a már korábban kirobbant ingatlanárverezéssel kapcsolatos bankbotrány nyomán. Elemzések szerint a bankok a lakástulajdonosok pereinek tömkelegével nézhetnek szembe, miután múlt héten kiderült, hogy több bank robotokkal töltetett ki lakásárverezési, illetve kilakoltatási végzéseket, sok esetben hamis, vagy szabálytalan aláírással.
- Az S&P részvényelemzői leminősítették a legnagyobb jelzáloghitel portfólióval rendelkező Bank of America részvényeit. A Goldman Sachs kommentárja szerint pedig szinte biztos, hogy büntetésekhez vezet majd a botrány, de még nem tudni pontosan, hogy milyen mértékben, és kiket érinthet. A Bank of America részvényei 4,9%-ot zuhantak, a JPMorgan 4,1%-ot esett.
- A technológiai cégek a Google szárnyán repültek. A népszerű keresőmotort üzemeltető cég árfolyama 11%-ot emelkedett a csütörtökön zárás után publikált, a várakozásokat magasan felülmúló gyorsjelentése nyomán.
- A GE gyorsjelentése viszont nem lett túl fényes, a társaság részvényei 5%-ot estek a hét utolsó kereskedési napján. Bár profit fronton a vártnál jobb, 29 centes EPS-t közölt a General Electric, bevételei 4,4%-kal csökkentek év/év alapon, ami nagyjából ugyanilyen mértékben marad el az elemzői konszenzustól is.
- A pénteken közölt makroadatok vegyes, de inkább pozitív képet festettek. Vártnál nagyobb mértékben, 0,6%-kal emelkedett a szeptemberi kiskereskedelmi forgalom az USA-ban. A New York-i feldolgozóipari Fed index 15,7 pontra emelkedett októberben, pozitív meglepetést okozva ezzel. Az elemzők azt várták, hogy mindössze 6 pontra emelkedhet az index a szeptemberi 4,1-ről. A Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexe a várt emelkedés helyett 67,9 pontra esett októberben, a szeptemberi 68,2 pontról.
- Tovább csökkent az infláció is, ami még inkább megerősíti a Fed beavatkozás valószínűségét. Szeptemberben a vártnál kisebb mértékben, mindössze 0,1%-kal emelkedtek a fogyasztói árak, de ennyit is csak az energiaárak növekedése miatt. Az év/év alapú infláció így 1,1% maradt. A maginfláció 0%-os volt a hónap során, év/év alapon pedig 0,8%-ra csökkent. Erősödnek tehát a deflációs félelmek is, ami egyértelmű Fed beavatkozást vonna maga után.
- A fentieken kívül megjelent az USA szeptemberi költségvetési hiánya is, mely a vártnál nagyobb, 34,5 milliárd dollár lett.
- Ma a szeptemberi ipari termelés alakulása, valamint több fontos vállalati jelentés (Citigroup, IBM, Apple) mozgathatja a piacokat.
Olaj és arany:
- A kőolaj hordónkénti árfolyama 80,7 dollárra esett a ma kora reggeli kereskedésben.
- Az arany ára 1.361 dollárig korrigált a zöldhasú felértékelődése nyomán.
Távol-Kelet:
- A negatív tartományban tartózkodtak az indexek (Nikkei -0,0%, Hang Seng -1,0%, Shaghai Composite +0,6%, Kospi -1,4%, All Ordinaries -0,7%).
- Piaci értesülések szerint nagy kínai vállalatok érdeklődnek az AIG ázsiai részlegének közelgő IPO-ja iránt. Az AIA 20,6 milliárd dollárra próbál szert tenni részvénykibocsátás útján.
- Estek a Mazda részvényei, mivel a Ford azt fontolgatja, megszabadul részvényei jelentős részétől (jelenlegi 11%-os részesedését 3%-ra csökkentené), hogy a befolyt összeget a fejlődő piacokon fektesse be. Lapértesülések szerint a Sumitomo tárgyal a részvények megvásárlásáról. Végső döntés év végére várható.
- A hatóságok ellenállásán megbukott a BHP Billiton (-1,2%) és a Rio Tinto (-0,5%) vasércegyüttműködése. A két vállalat ma jelentette be hivatalosan, hogy elállnak a 116 milliárd dollár összértékű projekttől, mivel tanácsadóik szerint öt hatóság is ellenezheti az együttműködést.
Devizák:
- Miután megjárta az 1,4 feletti szinteket, erősödni kezdett a dollár. A piac elbizonytalanodott a Fed monetáris lazításának mértékét illetően és attól tart, nem lesz olyan erős a dollárpumpa, mint azt korábban várták. Az EUR/USD devizapár ma reggel 1,388-on forgott.
- A japán jen is erősödött a dollárral szemben, mivel olyan hírek láttak napvilágot, hogy a hatóságok mégsem interveniálnak majd a jen gyengítése (és az export erősítése) érdekében. Az USD/JPY kereszt 81,16-on forgott hajnalban.
- Napok óta oldalazó mozgást végez a forint a 200-napos mozgóátlag (275,27) alatt. A piac egyelőre kivár, mivel a közeljövőben hullhat le a lepel a jövő évi költségvetés részleteiről. Amennyiben a terv kedvező fogadtatásra talál a befektetők körében, a 269-es szint állhat először a forinterősödés útjába. Ellenkező esetben gyorsan 276 fölé gyengülhet a hazai fizetőeszköz.
Határidős piacok:
- Mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Lehet a GE rossz eredményére (gyenge bevétel) fogni, hogy ezért esnek a piacok ma reggel, de a valóság az, hogy sokat szaladtak az elmúlt napokban. Pl. a DAX fél év után végre áttörte a 6.350 pontos szintet, most akár vissza is tesztelheti azt. Vagyis 6.350 és 6.400 pont között próbálkozhatunk majd a halászással. Ha visszaesik a szint alá, akkor eldobjuk, s nagyobb bajra gyanakodhatunk. Ha sikeres lesz a visszateszt, s a támasz megtartja az árfolyamot, akkor 7.000 pont környékére emelkedhet az árfolyam az elkövetkező hónapokban. Ha Magyarországra nézünk, akkor pedig továbbra is aggódhatunk a különböző vállalati adók miatt, s így nem meglepő, hogy csak egy fals kitörésre futotta, hiszen az OTP egyedül nem viheti hátán a piacot. Az OTP amúgy is valószínűleg a túl magas „short" állomány miatt emelkedett olyan erősen.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom úgy számol, hogy piaci részesedése alapján a távközlési cégekre kivetendő 61 milliárd forintos adónak mintegy a felét fizeti majd - mondta el Christopher Mattheisen a cég elnökvezérigazgatója. Egyelőre korai még megmondani, hogy milyen hatással lesz az extra adó, befolyásolhatja a vállalat beruházási politikáját, osztalék politikáját vagy mindkettőt. A cég a Deutsche Telekom leányvállalataként azt is vizsgálta, hogy az adó összeegyeztethető-e az uniós jogszabályokkal. EU szabályozás szerint távközlési cégekre csak akkor vethető ki különadó, ha az abból befolyó pénzt a szektor szabályozására fordítják. Úgy véljük, hogy ha a Magyar Telekom a kivetendő adó felét fizeti, a cég által fizetett osztalék a korábbi 74 forintról 50 forintra eshet vissza.
- A Napi Gazdaság kérdésére válaszolva az RFV és a PannErgy képviselője is elmondta, hogy úgy számolnak, nem kell fizetniük az energiaszektorra kivetett különadót. Az RFV vezérigazgatója elmondta, hogy a részletek ismeretének hiányában nehéz megállapítani, hogy az RFV-t terheli adófizetési kötelezettség, de legrosszabb esetben a 2009-es 3,9 milliárdos árbevételre vetítve mintegy 40 millió forinttal számolnak. A PannErgy-nek egyelőre nincs jövedelme a geotermikus projektekből, így idén biztos nem kell fizetnie, mivel azonban az adót három évre tervezik, elképzelhető, hogy a jövőben fizet majd. Ugyanakkor, mivel a kormány támogatja a zöldenergiát, az is előfordulhat, hogy a PannErgy nem fizet majd különadót - mondta el a társaság elnöke.
Gazdasági hírek
- A kormány 2011-re 2,8%-os GDP arányos hiányt tűz ki célul, ennek eléréséhez azonban az új válságadónak köszönhetően nem lesz szükség megszorításokra - mondta el a Fidesz egyik vezető politikusa ma reggel. Pénteken nyújtotta be a kormány a parlamentnek azt a törvényjavaslatot, mely alapján az elkövetkező három évben a távközlési, és az energetikai cégek, valamint a kiskereskedelmi láncok válságadót fizetnek. Orbán Viktor ma a parlamentben beszél a válságadóról és a jövő évtől átalakuló adórendszerről. Utóbbival kapcsolatosan egyelőre annyit lehet tudni, hogy csökkenni fog a kamatadó, az osztalékadó, valamint az árfolyamnyereség-adó is. A társasági nyereségadó 2013-tól 10%-ra csökken majd. A nap folyamán további részletek várhatók.