Nemzetközi hírek
USA:
- A hosszú hétvége utáni első kereskedési napon estek az amerikai indexek (S&P 500 -1,2%, Nasdaq -1,1%, Dow -1,0%). A negatív hangulat hátterében az állt, hogy a Wall Street Journal elemzése szerint a korábban sejtettnél is kisebb arányban mutattak ki kockázatos államkötvényeket könyveikben egyes európai bankok a júliusban végrehajtott stressztesztek során, vagyis kockázatosabb a szektor, mint gondolták. A hír nyomán az európai és az amerikai pénzügyi részvények egyaránt nyomás alá kerültek (Bank of America -2,2%, JPMorgan -2,3%).
- Bár hivatalos bejelentés csak ma várható, piaci értesülések szerint Obama elnök egyik új terve, hogy a k+f ráfordításokat az eddigi 3-20 év helyett rövidebb idő alatt is leírhatják majd a vállalatok. Ezzel a vállalatok adóterhe 200 milliárd dollárral csökkenne a következő két évben.
- Az amerikai versenyhatóság vizsgálja a Google (-1,3%) legutóbbi akvizícióját, mellyel felvásárolta az online repülőjegy-kereső és értékesítő szoftvert fejlesztő céget, az ITA Software-t. A vizsgálat célja annak kiderítése, hogy nem lesz-e ezzel túl nagy befolyása a cégnek az online utazási szolgáltatások terén.
- Már nyitás előtt 7,5%-os emelkedéssel díjazták a befektetők az Oracle-t (+5,9%), amiért a HP botrányba keveredett volt vezetője lesz a vállalat elnöke. Mark Hurd augusztusban mondott le a HP vezérigazgatói posztjáról, miután szexuális zaklatással vádolták, ám később kiderült, hogy „csak" a szeretőjére fordított összegeket számolta el céges költségként. Ma reggel már arról szóltak a hírek, hogy a HP (-1,0%) pert indít volt vezére ellen, mivel az aláírt egy egyezséget, amely alapján 24 hónapig nem szolgáltathat ki bizalmas információkat a cégről. Ha Mark Hurd elveszíti a pert, elesik 35 millió dolláros végkielégítésétől.
- Nyomás alá került a Barclay's (már a nyitás előtti kereskedésben 5,4%-ot estek az Amerikában jegyzett részvények), miután bejelentette, hogy új vezérigazgatót nevez ki jövő év elejétől Robert Diamond személyében, aki eddig a befektetési banki üzletágat vezette.
- A Coca Cola Enterprises (+0,1%) a korábbi 1,73-1,77 dollárról 1,78-1,82 dollárra emelte 2010-es eredményvárakozását az erős európai keresletnek köszönhetően.
- Ma délután a jelzáloghitel igénylések alakulásáról kaphatunk információt, este pedig a Fed Bézs könyve lát napvilágot, melyet izgatottan várnak a piacok.
Olaj és arany:
- Folytatódott a csökkenés az olaj grafikonján. A tegnapi 0,7%-os esés után ma reggel már csak 73,67 dollárt kellett adni a fekete arany hordójáért. A hosszú hétvége miatt a szokásos heti készlet-adatok holnap jelennek meg. Nyersolaj készletekben egy millió hordós növekedésre, benzinkészletekben 1,3 milliós csökkenésre számítanak a szakértők.
- A gazdaság növekedésével kapcsolatos bizonytalanság növekedése következtében a befektetők ismét előnyben részesítik az aranyat. Egyre közelebb van az 1265 dolláros történelmi csúcs. Ma reggel 1258 dollárba került egy uncia nemesfém.
Távol-Kelet:
- Komoly veszteségben a távol-keleti indexek (Nikkei -2,3%; Hang Seng -1,4%; Shanghai -0,6%; Kospi -0,8%).
- A jen tegnap ismét új csúcsra erősödött. A 15 éves maximum környékén mozgó fizetőeszköz rányomta bélyegét az exportorientált vállalatok árfolyamára. Mélyrepülés kezdődött, a Canon -2,5%, a Honda -3,1%, a Sony -2,6% mínuszba került a hajnali kereskedésben.
- A BHP Billiton -1,3%, a Rio Tinto -1,1% eséssel reagált a nyersanyagárak csökkenésére.
- Az ausztrál index gyengélkedésében közrejátszott, hogy a JP Morgan leminősített öt ingatlankezelő céget, azzal az indokkal, hogy szektortársaikhoz viszonyítva túl drágák.
Devizák:
- A tegnapi kereskedés során nagyot erősödött a dollár, jelenleg 1,271 környékén kereskednek az EUR/USD párral.
- A jen tegnap ismét újabb csúcsot ütött, elesett a 83,6-os szint. A hajnali kereskedésben már 83,4 alatt is járt a kurzus.
- A forint 289-ig gyengült a reggeli órákban, majd enyhe korrekciót láthattunk, 287,9-ig csökkent az árfolyam.
- A forint újabb történelmi csúcsot ütött a svájci frankkal szemben, jelenleg már 224,3 forintot kell fizetnünk egy frankért.
Határidős piacok:
- A negatív tartományban vannak a határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
Félnek Európától. Állítólag az európai bankok a stressz tesztek során nem vettek figyelembe minden kockázatos kötvényt a portfóliójukban. Vagyis az összkép rosszabb lehet, mint amelyet a vizsgálatok mutattak. Ez komoly aggodalmat okozott/okoz a piacokon, ami viszont az euró gyengülésében csapódik le. S mivel így a svájci frank is felértékelődik, ezért ez Európa bizonyos részein jelentősen tovább növeli a bank- és ország-kockázatokat. Így kész is a pozitív visszacsatolás, amely eladási hullámot generál. Ezt pl. egy jobb, jelentős gazdasági adat tudja megállítani. Mindenestre mi azt gondoljuk, hogy a svájci jegybanknak nem érdeke az erős frank, ami ezen a szinten már deflációt okozhat az alpesi országban. Azt pedig illene elkerülni, hiszen az a svájci gazdaság fellendülését is derékba törheti.
Rövid hírek
- 20 millió dolláros refinanszírozási hitelkeret-megállapodást írt alá Budapesten az OTP és a tajvani illetőségű Export-Import Bank of the Republic of China - közölte az OTP kedden az MTI-vel. A hitelkeret célja tajvani áruk magyarországi importjának kedvező kamatozású maximum ötéves lejáratú finanszírozása. A kedvezményes feltételű importfinanszírozási hitel az OTP Bankon keresztül magyarországi székhellyel rendelkező, Tajvanból fogyasztási cikkeket, beruházási javakat importáló vállalkozások számára lesz elérhető. A hír pozitív, de a megállapodás eredményre gyakorolt hatása túl kicsi ahhoz, hogy árfolyamhatást okozzon.
- Magyar Telekom: Még idén kiírhatják a pályázatot a fennmaradó 450 MHz-es frekvenciára, illetve a negyedik 900 MHz-es frekvencia is eladó lehet majd, mondta el a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság elnökhelyettese. A 2010-es költségvetés 20 milliárd forinttal számol a frekvenciatenderekből. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium már júliusban kiemelte, hogy értékesíteni kívánja a negyedik mobil frekvenciát is, és a szélessávú internet szolgáltatások bővülésére számít. A hír tehát nem tartalmaz új információt.
Makrogazdasági hírek
- A Nemzetgazdasági Minisztérium tegnap közzétett adatai szerint augusztusban 83,9 milliárd forintos hiány keletkezett az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli egyenlegében. Így az első 8 hónapban 1.081 milliárd forintra rúg a deficit, ami az éves előirányzat 124,2%-át teszi ki. Varga Mihály elmondta, hogy tartható a 2010-es 3,8%-os GDP arányos hiánycél.
- Orbán Viktor tegnap értékelte a kormány első száz napját. Hangsúlyozta, hogy sikerült stabilizálni a gazdaságot, azonban 2011-re vonatkozóan semmilyen iránymutatást nem adott. Elhangzott az is, hogy két-három éven belül nem lehet szó az euró bevezetés céldátumának kitűzéséről.