Az indexek az ellenállási szinthez érkeztek

Az optimizmus uralta az amerikai piacokat tegnap - Csökkent az olaj árfolyama, az arany ára alig változott - Nincs határozott irány Ázsiában, kamatot emelt az ausztrál jegybank - Erősödik a dollár és a forint, gyengül a jen - A vártnál jobb negyedik negyedéves eredményt publikált az OTP - A MOL 2010-2012-es stratégiája - A 21.750 körüli ellenállási szint ma megállíthatja a BUX index emelkedését.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: Ismét pluszban zártak a részvényindexek az USA-ban, a hét első kereskedési napján (Dow +0,8%; S&P +1%; Nasdaq +1,6%). A nyersanyagszektor jól teljesített Amerikában is, mivel a chilei földrengés következtében megugrott a réz árfolyama. A publikált makroadatok tegnap is vegyes képet festettek. A személyi kiadások 0,5%-kal nőttek januárban, a személyi jövedelmek viszont mindössze 0,1%-kal, mely elmarad a várakozásoktól. Az ISM feldolgozóipari menedzser index pedig a vártnál nagyobb mértékben, 56,2 pontra esett a februárban. Az adatok azonban nem szegték kedvét a paiacnak, mivel arra számítanak, hogy már célegyenesben van az EU illetve Németország, a Görögországnak nyújtandó segítség elfogadásában. Hírek szerint azonban a nyugati országok több megszorítást várnak a görög kormánytól, hogy a rekord nagyságú költségvetési hiányt lefaragják.

Az optimizmust támogatta az is, hogy a pénteken a vártnál több mint 10-szer nagyobb veszteségről beszámoló AIG megegyezett a brit Prudential biztosítóval az AIA ázsiai egység 35,5 milliárdos értékesítéséről. Az AIG árfolyama 4,1%-ot erősödött a pénteki 10%-os esést követően.

Olaj és arany: 79 dollár alá esett az olaj árfolyama, a további készletnövekedési kilátások következtében. Nem tett jót a nyersanyag árfolyamának, a dollár tegnapi erősödése sem. Az arany árfolyama a zöldhasú felértékelődése ellenére nem csökkent, jelenleg 1.117 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet: Vegyesen teljesítenek az ázsiai részvényindexek, Japán és Korea emelkedik (Nikkei +0,5%; Hang Seng -0,8%; Shanghai -0,5%; Kospi +1,3%). A Samsung és a Nintendo árfolyama 3-3%-kal nőtt, és összességében a technológiai indexek vezetik az emelkedést. Jól teljesítenek a nyersanyagtermelők részvényei is (BHP Billiton, Rio Tinto) a réz árának növekedése következtében. A pénzügyi papírok azonban esésnek indultak. 3,75%-ról 4%-ra emelte az irányadó kamatlábat az ausztrál jegybank.

Devizák: Az 1,35-ös támasz felett oldalaz az EUR/USD. A reggeli órákban kicsivel a szint felett (1,353) mozog a dollár. A jen visszapattant a 88,8-as támaszról, és jelenleg is emelkedik (89,3) a kurzus. A forint tegnap kitört a szűk sávból és erősödni kezdett az euróval szemben. A reggeli órákban 267,5 környékén jár a hazai fizetőeszköz árfolyam.

Határidős piacok: A határidős indexek enyhe mínuszba fordultak ma reggel.

Erste kommentár

Míg az USA-ban vegyes adatok, sőt többnyire rosszak jönnek, a piac továbbra is emelkedő módban van. Ázsiában meg egyenesen javuló számokat láthatunk. Japánban újra 5% alá esett a munkanélküliség (4,9%-re 5,1%-ról). A dél-koreai export nagyobb, az import pedig kisebb mértékben növekedett februárban mint várták. Így a kereskedelmi többlet 3 Mrd dollárra rúgott. Ugyanakkor Indiában az elmúlt másfél év legnagyobb emelkedését produkálta az ipari termelés. Így hát a befektetők meggyőződtek, hogy a világgazdaság magára találását már el sem kerülhetjük. Tehát szorgalmasan nyomogatták a vételi gombot Ázsiában is. Különben is Merkel, német kancellár pénteken találkozik a görög miniszterelnökkel, Papandreuval, s akkorra komoly terveknek kell készen állniuk, mind a költségvetési megszorítások oldalán, mind a cserébe adandó hitelek kapcsán. Vagyis hamarosan megmenekül Görögország. Azaz minden rendben lesz. Vagy mégsem? Szerintünk továbbra is fennmaradhat a bizonytalanság, hiszen Dubai után jöttek a görögök, s bizony vannak még országok, amelyek egy kisebb likviditás szűke esetén, csúnyán összetörhetik magukat. Mindenesetre most örüljünk, de ne feledjük el, hogy az indexek jelentős része mostanság érkezett, vagy érkezik egy ellenállási szinthez. Az pedig még ünnepi hangulatban is fontos jel.

Vállalati hírek

A vártnál jobb negyedik negyedéves eredményt publikált az OTP

20,5 milliárd forintos (-55,3% né/né) negyedik negyedéves nettó profitról számolt be az OTP ma hajnalban, mely jóval meghaladta a mi számunkat (+62,8%) és a konszenzus  árakozását (+30,7%). Gyakorlatilag minden bevételi forrásnak sikerül pozitív meglepetést okoznia, azonban a nettó céltartalékképzés szintén valamivel magasabb lett az általunk vártnál. A nettó kamatbevétel 11,7%-kal ugrott meg a negyedév során, mivel magasabb volt a nettó kamatmarzs (NIM 6,32% vs. 5,74% 3Q09), a hitelállomány pedig stabilnak bizonyult (-0,4% né/né). A nettó díj- és jutalékbevétel 4,2%-kal nőtt negyedéves szinten. A nettó céltartalékképzés tovább nőtt 79,8 milliárdra (+19,7% né/né), mivel az NPL ráta tovább emelkedett (9,8% vs. 8,9% 3Q009) és az NPL fedezeti ráta is tovább nőtt (73,8% vs. 68,5% 3Q09). Annak ellenére, hogy a nettó kamatbevétel kedvezően alakult, a költség- bevétel ráta 46,7%-ra nőtt (vs. 43,5% 3Q09), mivel a kiadások összességükben 15,4%-kal nőttek negyedéves szinten. Az eredményre különösen kedvezően hatott az orosz és a bolgár leányok teljesítménye, melyek negyedéves szinten 53%-kal illetve 31%-kal növelték nettó eredményüket. Az ukrán leány továbbra is veszteséges, azonban a veszteség 25%-kal kisebb, mint a megelőző negyedévben.

A magyarországi teljesítmény szintén jól alakult, de az eredmény elmaradt az egyszeri tételek által megnövelt előző negyedévekétől. Mindent egybevetve az OTP nagyon szép számokat publikált. Első pillantásra az orosz és bolgár leányok számai pozitív üzenetet hordoznak, és a magyarországi teljesítmény is viszonylag stabil maradt. A 151,5 milliárd forintos éves nettó profit meghaladja az általunk várt 142,5 milliárdot, sőt az OTP által előre jelzett 150 milliárd körüli értéket is. Következésképp továbbra is vonzónak tartjuk a papírt és felhalmozásra ajánljuk azt.

A MOL 2010-2012-es stratégiája

A MOL tegnap frissítette a 2010-12-es periódusra vonatkozó stratégiáját. A főbb pontok:

  • 6,2 milliárd dolláros capex (1.227,6 milliárd forint) 2010-12-ben, mi eddig 3,5 milliárd dollárral számoltunk
  • 4,1 milliárd dolláros EBITDA (811,8 milliárd forint) 2012-ben, mi eddig 3,3 milliárd dollárral számoltunk
  • Hordónkénti 90 dolláros olajár 2012-ben, mi is ezzel számoltunk
  • A napi kitermelés eléri a 140-145 millió hordót, ez valamivel több, mint amivel mi számoltunk
  • 1.635 millió hordós potenciális nyersolaj készletek

A 2010-re vonatkozó számok nem változtak lényegesen, azonban a 2011-12-es várakozások meglehetősen optimisták. Az olajra vonatkozó várakozások megfelelnek a mieinknek, míg a capex jóval meghaladja azt. A 4,1 milliárd dolláros 2012-es EBITDA várakozás 24%-kal szárnyalja túl a mi előrejelzésünket, melyhez a kutatás-termelés szegmens várhatóan csaknem 60%-ban járul hozzá (a jelenlegi 43% helyett). Amennyiben a MOL valóban ilyen magas capex-szel számol, izmos EBITDA-t kell felmutatnia. Természetesen a mezők nagy része még nincs kellően feltárva, ezért nagymértékű beruházások szükségesek a MOL részéről. Ez középtávon rányomja bélyegét a szabad készpénzállományra és nehezen megjósolhatóvá teszi a jövőbeni készpénzáramlást. Véleményünk szerint a két hatás kiegyenlíti egymást az értékelésben, így nem tartjuk szükségesnek, hogy változtassunk semleges értékelésünkön. Középtávon a MOL jelentős potenciállal rendelkezik - főként ami a masszív 2010-12-es capex hozadékát illeti.

Rövid hírek

- A korábbi tervekkel ellentétben nem adja el szerbiai leánybankját az OTP, ehelyett szeretné középtávon 5%-ra emelni részesedését a piacon. A növekedés fokozatosan fog megtörténni, nem akvizíciók révén. A szeptemberi adatok alapján egyébként 2,36% volt szeptember végén a bank részesedése eszközállománya alapján, ezzel Szerbia 34 bankjából a 15. helyet foglalta el.

- Sajtóértesülések szerint az Mtelekom megvenné a román Siveco IT céget, mely 8,9%-os piaci részesedéssel rendelkezik Romániában és 49 millió eurós árbevételt ért el 2009-ben. Amennyiben a spekuláció igaznak is bizonyulna, a tranzakciós ár túlságosan kicsi (1,5 milliárd forint) ahhoz, hogy jelentős hatást gyakoroljon a részvény árfolyamára.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo