Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Az amerikai részvényindexek ismét összeszedték magukat a mínuszos nyitás után (Dow +0,2%; S&P +0,2%; Nasdaq +0,5%). Spanyolország és Olaszország is rendkívül sikeres kötvényaukciót tartott, ami a gyenge amerikai makroadatok után visszahozta a pozitív hangulatot a tőkepiacokra. Az EKB nem változatott az alapkamaton.
- A gyenge amerikai makroadatok negatív hangulatot hoztak a kereskedés kezdeti szakaszában. A kiskereskedelmi forgalom mindössze 0,1%-kal emelkedett decemberben a várt 0,3%-kal szemben. A gépjármű- és benzinértékesítéstől tisztított érték stagnált, szemben az előrejelzett 0,4%-os emelkedéssel.
- A várt stagnálással szemben 399 ezerre emelkedett az első ízben munkanélküli segélyért fordulók száma. A tartós kérelmek száma is meghaladta az előrejelzéseket. Az amerikai költségvetés a vártnál nagyobb, 86 milliárd dolláros hiányt produkált decemberben.
- Az optimizmust a perifériális eurózóna kötvényaukciók sikere hozta. Spanyolország csökkenő hozamok mellett 10 milliárd euró értékben adott el államkötvényeket, az eredetileg meghirdetett mennyiség dupláját. Olaszország 12 milliárd eurónyi állampapírt értékesített.
- Az Európai Központi Bank kormányzótanácsa egyhangúlag az alapkamat tartására szavazott, ami így 1%-on maradt. Mario Draghi elnök elmondta, hogy látszanak a gazdasági stabilizálódás jelei. Hozzátette, hogy az infláció 2% felett maradhat a közeljövőben, középtávon azonban csökkenhet az inflációs nyomás.
- Ma nyitás előtt teszi közzé negyedéves gyorsjelentését a JPMorgan. A Michigani Egyetem a januári előzetes fogyasztói bizalmi indexét publikálja ma délután.
Olaj, arany:
- 1,75%-ot esett tegnap a WTI olaj ára, mivel csúszik az iráni olajembargóról szóló európai uniós döntés.
- Ma reggel az európai adósságproblémák enyhülése pozitív irányba mozdította az olaj árát, és jelenleg ismét 100 dollár felett tartózkodik a nyersanyag hordónkénti árfolyama.
- Az arany tegnap 0,5%-kal emelkedett, majd ma némi korrekció után 1.646 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Az ázsiai piacokon vegyes a hangulat a reggeli órákban, a japán tőzsde látványos emelkedéssel zárta a kereskedést (Nikkei 1,34%, Hang Seng 0,35%, Shanghai -1,34%).
- A japán miniszterelnök öt minisztert váltott le a kormányában, hogy az ÁFA emelést, és a költségvetési hiány csökkentéséhez szükséges intézkedéseket könnyebben el tudja fogadtatni.
- A koreai jegybank a kamatdöntő ülésén változatlanul hagyta az irányadó rátát (3,25%).
Devizák:
- Dollárgyengüléssel telt a tegnapi kereskedés. Az 1,266-os mélypontról rugaszkodott el felfelé az EUR/USD árfolyama, és zárásra 1,281-ig emelkedett. Ma reggel is folytatódott a dollárgyengülés, és 1,286-ig emelkedett a kurzus. Egyre közelebb kerül az 1,29-es ellenálláshoz a devizapár.
- Tovább erősödött tegnap a forint, a 309-es támasz és a 20 napos mozgóátlag alatt zárta a kereskedést a devizapár. A reggeli 306-os árfolyamhoz képest zárásra már veszített erejéből a forint, és 308-ig emelkedett vissza zárásra. Az irány azonban lefelé mutat, ha megmarad a lendület a forint piacán, akkor a 300-as lélektani szintet is elérheti a kurzus.
Határidős piacok:
- Pluszban tartózkodnak az amerikai és az európai határidős részvényindexek is ma reggel.
Erste kommentár
Nagyon vártuk, mint a karácsonyt vagy a Mikulást. Azonban a zsákban nem volt semmi. Az IMF most már makacsabb, mint azt Fellegiék gondolták. Szokták mondani, hogy ne piszkáld az alvó oroszlánt, mert baj lesz belőle. Hát baj lett. Gyakorlatilag Lagarde asszony elküldte a magyarokat az EU-hoz. Ott pedig rosszabbul áll a szénánk. Barroso is kemény hangot ütött meg Magyarországgal szemben, s valószínűleg Olli Rehn sem lesz túl elnéző. A kormány továbbra is azt mondja, hogy mindent hajlandó megtenni a megállapodás érdekében. Vagyis a kritizált törvényeket hajlandó megváltoztatni. Mi ennek a hatása a piacra? Egyértelműen negatív. Míg a világban pozitív a hangulat, addig ez a hír enyhe mínuszba nyomhatja a magyar piacot. Ráadásul a BUX újra a 20 napos mozgóátlagon van. Vagyis megint lefordulhat innen. Az EUR/HUF is a 30 napos mozgóátlagig jött le, ahonnan újra emelkedhet. Vagyis ma inkább negatív lesz a hangulat a magyar piacon.
Vállalati hírek
- A német Handelsblatt kormány közeli információi szerint a Commerzbank sem közvetlen, sem közvetett állami segítséget nem kíván igénybe venni a júniusig végrehajtandó tőkeemeléséhez. Martin Blessing vezérigazgató jövő hét elején kívánja eljuttatni a tőkebevonási tervet a német pénzügyminiszternek, az újság forrásai szerint.
- A Deutsche Bank Hong Kong-i ügyvezető igazgatóját korrupció vádjával illették. A város ügyészsége szerint 3,2 millió dollár értékű vesztegetésről van szó, a cég származtatott ügyletekkel folytatott kereskedési tevékenysége kapcsán.
- Németország két legnagyobb közszolgáltatója, az EON és RWE árfolyama is eséssel zárta a kereskedést, miután a bíróság kimondta, hogy a cégekre kivetett atomenergia adó nem törvényellenes.
- A Total és a japán Inpex Corporation egy 354 Mrd dolláros LNG készítő üzem építését hagyta jóvá. Az LNG gyár évi 8,4 millió tonna folyékony gázt gyárt majd. Piaci megfigyelők szerint ez az eddigi legdrágább tonnánkénti költségű projekt. (4Mrd dollár/tonna)
- A Banco Santander az osztalék helyett 193.7 millió részvényt bocsátana ki. (Így is a tőkemegfelelését javítaná). Vagyis minden 46 részvényre jutna egy új részvény. Ez 12 centes osztalékot jelent, ami elmarad a várt 60 centtől!
- Az OTP szerb leánybankjának, az OTP Banka Srbija alaptőkéjét 495,4 millió szerb dínárral (6,1 millió dollar, vagy 1,5 milliárd forint) megemelte. Ezzel tulajdoni hányada 92,09%-ról 92,60%-ra nőtt. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- Az OTP közzétette a tulajdonosi struktúráját. Külföldi intézményi befektetők birtokában 61,4% van, a magyar állam 0,4%-ot birtokol.
- A strukturális alapok forrásainak felfüggesztése negatívan érintheti a PannErgy-t. A hatás azonban csak kismértékű lehet, mivel (i) a gödöllői projekt nem jogosult EU támogatásokra, (ii) a miskolci projekt 1 milliárd forintos támogatástól eshet el, ami számításunk szerint részvényenként 54 forintot jelent. A PannErgy többi fejlesztése a 2007-től 2013-ig tartó időszak vége előtt szintén nem lehet jogosult uniós támogatásokra. Bokorovics Balázs, a cég elnöke elmondta, hogy nem számolnak a támogatások felfüggesztésével. Úgy véljük, hogy a kormány végül megállapodik az IMF-fel és az EU-val, és így nem kerülnek veszélybe az uniós pénzek.
- A PannErgy 2012. január 12-én 6.800 darab saját részvényt vásárolt 610 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a PannErgy 3.094.844 darab saját részvénnyel rendelkezik, ami a kibocsátott teljes részvénymennyiség 14,7%-a.
Gazdasági hírek
- Tegnap Fellegi Tamás és Christine Lagarde az IMF-fel és az EU-val folytatott hivatalos tárgyalások megindításának feltételeiről beszélt. A fejlemények kedvezőtlenek, hiszen (i) Magyarország az elővigyázatossági hitel (PCL) helyett csak a készenléti hitelkeretre (SBA) jogosult, amit sokkal szigorúbb feltételekkel nyújt az IMF. (ii) Még a hivatalos tárgyalások megkezdése előtt lépéseket vár az IMF (jegybanktörvény módosítása, stb.). (iii) Az IMF csak akkor tárgyal, ha az EU is. A hír összességében kedvezőtlen, hiszen Fellegi Tamás tárgyalása nem vezetett eredményre. Fellegi január 20-án találkozik Olli Rehn EU pénzügyi biztossal, további fejlemények ez után várhatók.