Nemzetközi hírek
USA: A kereskedés kezdetén uralkodó pesszimizmus után pluszba lendültek az amerikai részvényindexek (Dow +1,1%; S&P +1%; Nasdaq +1,4%). Tegnap zajlott az EU csúcs Görögország megsegítéséről. A korábbi várakozásoknak megfelelően megszületett a megállapodás a hatalmas költségvetési hiánnyal küzdő ország kisegítéséről, azonban a konkrét mód meglehetősen kiábrándította a piacokat. Kiderült ugyanis, hogy a támogatás, - a befektetők által várt pénzügyi segítség helyett - egyelőre csak politikai jellegű lesz az EU részéről. Azt pedig nem igazán körvonalazták a döntéshozók, hogy pontosan mit takar ez a fogalom. A hír az USA piacait is hullámvasútra küldte, a Dow - ahogy már napok óta - a 10.000 pontos szintet kerülgeti. A piacok a mélyben nyitottak, majd fokozatosan kúsztak felfelé. A nap végi enyhülést a vártnál jobb heti munkapiaci adat mellett az előrejelzéseket meghaladó vállalati gyorsjelentések is segítették. A múlt heti friss és tartós munkanélküli-segély kérelmek egyaránt alulmúlták az elemzői várakozásokat. A vállalatok közül a Marriott Internaitonal, a Philipp Morris és a Viacom is a konszenzusnál jobb negyedéves eredményről számolt be. Utóbbi kettő ráadásul bővíteni is tudta profitját 2008 utolsó negyedévéhez képest.
Olaj és arany: Sikerült az olaj árfolyamának 75 dollár fölé kúsznia, a szintet azonban még nem törte át egyértelműen. Jelenleg 75,05 dolláron folyik a kereskedés a kőolaj hordójával. Ma kerül nyilvánosságra az Amerikai Energiaügyi Hivatal készletjelentése. Az elemzői várakozások szerint 1,6 millió hordóval bővülhet a kőolaj és 600 ezer hordóval a benzinkészlet-állomány. Az arany ára folytatta az emelkedést tegnap, a dollár euróval szembeni erősödése ellenére. Jelenleg 1.090 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet: Optimizmus jellemezte az ázsiai indexeket (Nikkei +1,3%, Hang Seng +0,2%, Shanghai +1,1%, Kospi -0,3%, All Ordinaries +0,3%). A nyersanyagárak emelkedése segítette a velük kapcsolatos vállalatok papírjait (Rio Tinto +2,3%, BHP Billiton +0,9%, Shandong Gold-Mining +1,6%, Yunnan Copper+2,5%). Az Agricultural Bank of China elhalasztaná részvényei tőzsdei bevezetését. Azután döntött így a bank, hogy az elmúlt hetek tőzsdei bevezetései során a részvények az ajánlási áruk alatt debütáltak. A koreai indexet a technológiai és autógyártó cégek papírjai húzták le. A Hanwha Securities 3,1%-kal drágult arra a spekulációra, hogy külföldi brókercéget venne a vállalat. (India nemzeti ünnep, Tajvan az Új Holdév miatt zárva.)
Devizák: Tegnap az 1,375-ös szint körül mozgott az EUR/USD, de a reggeli órákban már a szint alá zuhant (1,367), jelenleg enyhe erősödést láthatunk. A japán jen stagnált a dollárral szemben, 89,7 környékén mozog az árfolyam. A forint tegnap gyengült, de a reggeli órákban erősödni kezdett, 270 körül jár az EUR/HUF.
Határidős piacok: A határidős indexek alapján ma reggel sincs negatív hangulat az amerikai tőzsdéken. Az S&P és a Dow futures is a pozitív tartományban tartózkodik, az európai indexek (DAX, FTSE-100, CAC 40) azonban a Görögországgal kapcsolatos további bizonytalanságokat tükrözik.
Erste kommentár
Az unió döntéshozói, szinte pofátlanul, csak annyit mondanak, hogy politikai segítséget nyújtanak a görögöknek. De most tényleg, több napi tárgyalás és titkolózás után ennyire futotta? Persze felületesen igen, és így akár csalódottan dobhatjuk el a kardot, és nyithatjuk újra a shortokat. Valójában azonban többről van szó. Valószínűleg tényleg létezik valamiféle megsegítési terv, amelyet azért nem lehet nyilvánosságra hozni, mert jelentős befolyást gyakorolna a piacra. (Például a nemzeti bankok intervencióit sem kötik a befektetők orrára, maximum a piac észreveszi.) Így nem meglepő, hogy a titokzatos mentőcsomagért cserében jó hangulat uralkodik a piacokon. Azt sem szabad elfelejteni, hogy komoly kritériumok vannak a „politikai támogatásért" cserébe, hiszen az EU ellenőrizni fogja a reformok előrehaladtát az elkövetkező hónapokban. Szerintünk bölcs megoldás született, hiszen a görögöket mindenképpen rá kell kényszeríteni a sokkal takarékosabb struktúra kialakítására, és ez szerintünk így sikerül is. Ugyanakkor a problémák továbbra is léteznek a világban (likviditás-visszavételek, lassú növekedés, más országok adóságán is lehet aggódni, stb.). Vagyis szerintünk a megnyugvás átmeneti, s az aggodalom (a piacokkal kapcsolatban) a nem túl távoli jövőben újra fog éledni.
Vállalati hírek
MOL: Az Erste felhalmozásról tartásra változtatta a részvény ajánlását
- A negyedik negyedéves eredmények előtt frissítettük várakozásainkat, azonban a változtatások csupán kismértékűek. 12 hónapos célárfolyamunk 18.200-ról 18.500 forintra nőtt, míg ajánlásunk felhalmozásról tartásra módosult.
- Finomítás: 2010-ben várakozásaink szerint javulás következhet be a finomítói marzsokban. Az ural crack finomítói marzs 3,5 dollár/ hordó, ami folyamatosan javul és 2012-re elérheti a 4 dollárt. Azonban ez már valószínűleg beárazódott.
- Petrokémia: Ez a szegmens valószínűleg csak lassan indul növekedésnek párhuzamosan az unió ipari termelésének fellendülésével. A teljes petrokémiai marzs számításaink szerint 365 eurót lehet a 2009-es 300 eur/t után.
- E&P: A MOL jelenlegi 2P készletei 730 millió hordót tesznek ki, míg a kutatási tevékenység Irakban és Szíriában jelentősen növelni tudta a készleteket. Annak ellenére, hogy még több project korai fázisban van, csak kismértékben befolyásolja a MOL értékelését. A Brent olaj átlagos ára előrejelzéseink szerint 2010-ben 78 dollár körül alakulhat.
- INA: A MOL 2009. június 30-tól teljesen konszolidálja az INA-t, hangsúlyozva, hogy a horvát cég a csoport eredményének egyik fő mozgatórugója. A gáz kereskedelmi üzletágat 2010. decemberéig kell értékesíteni.
- Pénzügy: A 2010-es profitvárakozásunkat 205,5 milliárd forintról 182,2 milliárd forintra csökkentettük, míg 2012-ig és utána már növekvő profitot várunk.
A Telekom szektorelemzésünk főbb megállapításai a Magyar Telekommal kapcsolatban - Olcsó papír, magas osztalékhozam
- Elemzésünkben megerősítjük a 800 forintos célárat a Magyar Telekomra nézve. Ezzel ajánlásunkat Tartásról Felhalmozásra módosítottuk, mivel az elmúlt időszak árfolyamcsökkenése után kellő felértékelődési potenciált látunk a távközlési részvényben. A P/E mutatószám tekintetében 30%-os, EV/EBITDA tekintetében pedig 10%-os diszkonton forog a papír. Az általunk vizsgált telekom papírok közül az MTel rendelkezik a legmagasabb, 10%-nál magasabb osztalékhozammal (várható osztalékfizetés, 2010 április).
- A 2009 negyedik negyedéves eredmény tekintetében nem várunk komoly fellendülést, hasonlóan, ahogy a kelet-közép európai régiós szektortársaknál sem. Az árbevétel 3,6%-ot eshet év/év alapon, míg az EBITDA tekintetében 11,9%-os visszaesésre számítunk. Még a szűkülő értékcsökkenés, pénzügyi ráfordítások és adók sem tudják ellensúlyozni a csökkenő bevételeket, és magasabb működési költségeket. Ezek következtében a profit terén 25,4%-os visszaesésre számítunk év/év alapon.
- 2009 egészét nézve, a vállalat 2%-os árbevétel esést és 5%-os EBITDA csökkenést vár. Előbbi terén kiszűrve a 8,5 milliárd forint értékű céltartalék visszaírás hatását, utóbbi esetében pedig eltekintve a végkielégítések összegétől valamit a nyomozási költségektől. Mi 3%-os árbevétel és 4,9%-os EBITDA esésre számítunk.
Egis: Interjúnk a pénzügyi igazgatóval
A gyorsjelentés után megkérdeztük, a pénzügyi igazgatót, mire számít a pénzügyi év során. Tájékoztatását egy táblázatban foglaltuk össze. A teljes 2009-10-es árbevétel növekedésről nem kaptunk információt, mivel annak végső alakulása a forint erejétől függ majd. (A január végi árfolyamokkal számolva a csökkenés forintban 2%-os lenne, a múlt heti EUR/HUF-fal számolva nem lenne változás.) A 2009/10 működési marzs valószínűleg nem romlik jelentősen éves szinten (de nem is javul). A gyorsjelentés és a várakozások számai alapján kisebb módosításokat fogunk eszközölni modellünkben. Mivel a cég (1Q09/10-től) újfajta riportálásra tért át, melyben konszolidált szinten nyújt teljes információt, mi is változtatunk modellünkön. Előzetes számításaink szerint az árbevétel sor kismértékben nőni fog, azonban a külföldi leányok konszolidálásának hatása miatt az EBIT és nettó profit sorokon csak minimális változás várható. Valószínű, hogy célárfolyamunk nem fog jelentős mértékben változni.
Rövid hírek
- A MOL közölte, hogy nem küldött delegációt Moszkvába, és nem tárgyalt a Surgutneftegas-zal.
- Az OTP Alapkezelő tájékoztatása alapján az általa kezelt OTP Magánnyugdíjpénztár befolyása 5% alá, 4,93%-ra csökkent az RFV-ben. Sajnos, arról nincs információnk, ki volt a vevő, de amennyiben ezek a részvények megjelennek a piacon, azzal nő a közkézhányad, ami pozitívum lenne a befektetők szempontjából. Az sem zárható ki, hogy az RFV vásárolta meg a részvényeket nemrég bejelentett részvényopciós programjához.
- Az RFV új vezérigazgatója, Kassai Ákos interjút adott a Napi Gazdaságnak, melyben hangsúlyozta, hogy feladata a jelenleginél gyorsabb növekedés és a jóval komplexebb üzletmenet hátterének megteremtése.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.