"Az EU szinte pofátlanul, csak annyit mond…"

Tegnap zajlott az EU csúcs Görögország megsegítéséről. Hegymenetbe kapcsoltak az amerikai indexek. Két százalék feletti mértékben drágult az arany, az olaj árfolyama is emelkedett. Optimizmus jellemezte az ázsiai piacokat. A dollár és a jen tegnap erősödött, a forint 270 alá küzdötte magát. MOL: Az Erste tartásra javasolja a részvényt. Magyar Telekom: Az Erste felhalmozást ajánl. Egis: Interjúnk a pénzügyi igazgatóval. Ma is kismértékű emelkedés lehetséges a hazai parketten.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Nemzetközi hírek

USA: A kereskedés kezdetén uralkodó pesszimizmus után pluszba lendültek az amerikai részvényindexek (Dow +1,1%; S&P +1%; Nasdaq +1,4%). Tegnap zajlott az EU csúcs Görögország megsegítéséről. A korábbi várakozásoknak megfelelően megszületett a megállapodás a hatalmas költségvetési hiánnyal küzdő ország kisegítéséről, azonban a konkrét mód meglehetősen kiábrándította a piacokat. Kiderült ugyanis, hogy a támogatás, - a befektetők által várt pénzügyi segítség helyett - egyelőre csak politikai jellegű lesz az EU részéről. Azt pedig nem igazán körvonalazták a döntéshozók, hogy pontosan mit takar ez a fogalom. A hír az USA piacait is hullámvasútra küldte, a Dow - ahogy már napok óta - a 10.000 pontos szintet kerülgeti. A piacok a mélyben nyitottak, majd fokozatosan kúsztak felfelé. A nap végi enyhülést a vártnál jobb heti munkapiaci adat mellett az előrejelzéseket meghaladó vállalati gyorsjelentések is segítették. A múlt heti friss és tartós munkanélküli-segély kérelmek egyaránt alulmúlták az elemzői várakozásokat. A vállalatok közül a Marriott Internaitonal, a Philipp Morris és a Viacom is a konszenzusnál jobb negyedéves eredményről számolt be. Utóbbi kettő ráadásul bővíteni is tudta profitját 2008 utolsó negyedévéhez képest.

Olaj és arany: Sikerült az olaj árfolyamának 75 dollár fölé kúsznia, a szintet azonban még nem törte át egyértelműen. Jelenleg 75,05 dolláron folyik a kereskedés a kőolaj hordójával. Ma kerül nyilvánosságra az Amerikai Energiaügyi Hivatal készletjelentése. Az elemzői várakozások szerint 1,6 millió hordóval bővülhet a kőolaj és 600 ezer hordóval a benzinkészlet-állomány. Az arany ára folytatta az emelkedést tegnap, a dollár euróval szembeni erősödése ellenére. Jelenleg 1.090 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.

Távol-Kelet: Optimizmus jellemezte az ázsiai indexeket (Nikkei +1,3%, Hang Seng +0,2%, Shanghai +1,1%, Kospi -0,3%, All Ordinaries +0,3%). A nyersanyagárak emelkedése segítette a velük kapcsolatos vállalatok papírjait (Rio Tinto +2,3%, BHP Billiton +0,9%, Shandong Gold-Mining +1,6%, Yunnan Copper+2,5%). Az Agricultural Bank of China elhalasztaná részvényei tőzsdei bevezetését. Azután döntött így a bank, hogy az elmúlt hetek tőzsdei bevezetései során a részvények az ajánlási áruk alatt debütáltak. A koreai indexet a technológiai és autógyártó cégek papírjai húzták le. A Hanwha Securities 3,1%-kal drágult arra a spekulációra, hogy külföldi brókercéget venne a vállalat. (India nemzeti ünnep, Tajvan az Új Holdév miatt zárva.)

Devizák: Tegnap az 1,375-ös szint körül mozgott az EUR/USD, de a reggeli órákban már a szint alá zuhant (1,367), jelenleg enyhe erősödést láthatunk. A japán jen stagnált a dollárral szemben, 89,7 környékén mozog az árfolyam. A forint tegnap gyengült, de a reggeli órákban erősödni kezdett, 270 körül jár az EUR/HUF.

Határidős piacok: A határidős indexek alapján ma reggel sincs negatív hangulat az amerikai tőzsdéken. Az S&P és a Dow futures is a pozitív tartományban tartózkodik, az európai indexek (DAX, FTSE-100, CAC 40) azonban a Görögországgal kapcsolatos további bizonytalanságokat tükrözik.

Erste kommentár

Az unió döntéshozói, szinte pofátlanul, csak annyit mondanak, hogy politikai segítséget nyújtanak a görögöknek. De most tényleg, több napi tárgyalás és titkolózás után ennyire futotta? Persze felületesen igen, és így akár csalódottan dobhatjuk el a kardot, és nyithatjuk újra a shortokat. Valójában azonban többről van szó. Valószínűleg tényleg létezik valamiféle megsegítési terv, amelyet azért nem lehet nyilvánosságra hozni, mert jelentős befolyást gyakorolna a piacra. (Például a nemzeti bankok intervencióit sem kötik a befektetők orrára, maximum a piac észreveszi.) Így nem meglepő, hogy a titokzatos mentőcsomagért cserében jó hangulat uralkodik a piacokon. Azt sem szabad elfelejteni, hogy komoly kritériumok vannak a „politikai támogatásért" cserébe, hiszen az EU ellenőrizni fogja a reformok előrehaladtát az elkövetkező hónapokban. Szerintünk bölcs megoldás született, hiszen a görögöket mindenképpen rá kell kényszeríteni a sokkal takarékosabb struktúra kialakítására, és ez szerintünk így sikerül is. Ugyanakkor a problémák továbbra is léteznek a világban (likviditás-visszavételek, lassú növekedés, más országok adóságán is lehet aggódni, stb.). Vagyis szerintünk a megnyugvás átmeneti, s az aggodalom (a piacokkal kapcsolatban) a nem túl távoli jövőben újra fog éledni.

Vállalati hírek

MOL: Az Erste felhalmozásról tartásra változtatta a részvény ajánlását

- A negyedik negyedéves eredmények előtt frissítettük várakozásainkat, azonban a változtatások csupán kismértékűek. 12 hónapos célárfolyamunk 18.200-ról 18.500 forintra nőtt, míg ajánlásunk felhalmozásról tartásra módosult.
- Finomítás: 2010-ben várakozásaink szerint javulás következhet be a finomítói marzsokban. Az ural crack finomítói marzs 3,5 dollár/ hordó, ami folyamatosan javul és 2012-re elérheti a 4 dollárt. Azonban ez már valószínűleg beárazódott.
- Petrokémia: Ez a szegmens valószínűleg csak lassan indul növekedésnek párhuzamosan az unió ipari termelésének fellendülésével. A teljes petrokémiai marzs számításaink szerint 365 eurót lehet a 2009-es 300 eur/t után.
- E&P: A MOL jelenlegi 2P készletei 730 millió hordót tesznek ki, míg a kutatási tevékenység Irakban és Szíriában jelentősen növelni tudta a készleteket. Annak ellenére, hogy még több project korai fázisban van, csak kismértékben befolyásolja a MOL értékelését. A Brent olaj átlagos ára előrejelzéseink szerint 2010-ben 78 dollár körül alakulhat.
- INA: A MOL 2009. június 30-tól teljesen konszolidálja az INA-t, hangsúlyozva, hogy a horvát cég a csoport eredményének egyik fő mozgatórugója. A gáz kereskedelmi üzletágat 2010. decemberéig kell értékesíteni.
- Pénzügy: A 2010-es profitvárakozásunkat 205,5 milliárd forintról 182,2 milliárd forintra csökkentettük, míg 2012-ig és utána már növekvő profitot várunk.

A Telekom szektorelemzésünk főbb megállapításai a Magyar Telekommal kapcsolatban - Olcsó papír, magas osztalékhozam

- Elemzésünkben megerősítjük a 800 forintos célárat a Magyar Telekomra nézve. Ezzel ajánlásunkat Tartásról Felhalmozásra módosítottuk, mivel az elmúlt időszak árfolyamcsökkenése után kellő felértékelődési potenciált látunk a távközlési részvényben. A P/E mutatószám tekintetében 30%-os, EV/EBITDA tekintetében pedig 10%-os diszkonton forog a papír. Az általunk vizsgált telekom papírok közül az MTel rendelkezik a legmagasabb, 10%-nál magasabb osztalékhozammal (várható osztalékfizetés, 2010 április).
- A 2009 negyedik negyedéves eredmény tekintetében nem várunk komoly fellendülést, hasonlóan, ahogy a kelet-közép európai régiós szektortársaknál sem. Az árbevétel 3,6%-ot eshet év/év alapon, míg az EBITDA tekintetében 11,9%-os visszaesésre számítunk. Még a szűkülő értékcsökkenés, pénzügyi ráfordítások és adók sem tudják ellensúlyozni a csökkenő bevételeket, és magasabb működési költségeket. Ezek következtében a profit terén 25,4%-os visszaesésre számítunk év/év alapon.
- 2009 egészét nézve, a vállalat 2%-os árbevétel esést és 5%-os EBITDA csökkenést vár. Előbbi terén kiszűrve a 8,5 milliárd forint értékű céltartalék visszaírás hatását, utóbbi esetében pedig eltekintve a végkielégítések összegétől valamit a nyomozási költségektől. Mi 3%-os árbevétel és 4,9%-os EBITDA esésre számítunk.

Egis: Interjúnk a pénzügyi igazgatóval

A gyorsjelentés után megkérdeztük, a pénzügyi igazgatót, mire számít a pénzügyi év során. Tájékoztatását egy táblázatban foglaltuk össze. A teljes 2009-10-es árbevétel növekedésről nem kaptunk információt, mivel annak végső alakulása a forint erejétől függ majd. (A január végi árfolyamokkal számolva a csökkenés forintban 2%-os lenne, a múlt heti EUR/HUF-fal számolva nem lenne változás.) A 2009/10 működési marzs valószínűleg nem romlik jelentősen éves szinten (de nem is javul). A gyorsjelentés és a várakozások számai alapján kisebb módosításokat fogunk eszközölni modellünkben. Mivel a cég (1Q09/10-től) újfajta riportálásra tért át, melyben konszolidált szinten nyújt teljes információt, mi is változtatunk modellünkön. Előzetes számításaink szerint az árbevétel sor kismértékben nőni fog, azonban a külföldi leányok konszolidálásának hatása miatt az EBIT és nettó profit sorokon csak minimális változás várható. Valószínű, hogy célárfolyamunk nem fog jelentős mértékben változni.

Rövid hírek

- A MOL közölte, hogy nem küldött delegációt Moszkvába, és nem tárgyalt a Surgutneftegas-zal.
- Az OTP Alapkezelő tájékoztatása alapján az általa kezelt OTP Magánnyugdíjpénztár befolyása 5% alá, 4,93%-ra csökkent az RFV-ben. Sajnos, arról nincs információnk, ki volt a vevő, de amennyiben ezek a részvények megjelennek a piacon, azzal nő a közkézhányad, ami pozitívum lenne a befektetők szempontjából. Az sem zárható ki, hogy az RFV vásárolta meg a részvényeket nemrég bejelentett részvényopciós programjához.
- Az RFV új vezérigazgatója, Kassai Ákos interjút adott a Napi Gazdaságnak, melyben hangsúlyozta, hogy feladata a jelenleginél gyorsabb növekedés és a jóval komplexebb üzletmenet hátterének megteremtése.

További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. - 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002 (Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak - teljes vagy részleges - felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebroker.hu, ügyletek előtti tájékoztatásról szóló Hirdetményben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo