Nemzetközi hírek
USA: Vegyesen zárták tegnap a kereskedést a főbb tengerentúli mutatók (Dow -0,3%; S&P -0,6%; Nasdaq 0,1%). A piacokat két fontos makroadat és a vállalati gyorsjelentések mozgatták. Tegnap napvilágot látott foglalkoztatási adatok szerint a várakozásoknál (30 ezer) kisebb mértékben (22 ezer) nőtt a friss munkanélküliek száma januárban. Ugyanakkor a nagy amerikai vállalatok által közzétett elbocsátásbejelentések száma 59%-kal emelkedett januárban. Az ISM intézet januári felméréséből kiderült, hogy a szolgáltatók egyre optimistábbak. A beszerzési menedzser index 50,5 pontra emelkedett a korábbi 49,8 pontról, azonban a várt 51 ponttól elmaradt. A Pfizer a vártnál jobb eredményről számolt be, azonban a jövőre szerényebb számokat jósolt, mint az elemzői konszenzus. A vállalat papírjai 2,4% mínuszban fejezték be a kereskedést. A Time Warner egy részvényre jutó eredménye meghaladta ugyan a várakozásokat, de az idei évre vonatkozó előrejelzések csalódást okoztak a befektetőknek. A részvényei lejtőre kerültek és 2,1% mínuszban zártak. A Cisco a várakozásokat (35,1 cent) meghaladó egy részvényre jutó profitról (40 cent) adott számot, a papírok árfolyama enyhe pluszba (0,22%) lendült a kereskedés végére. A Western Uninon számai kicsivel a várakozások alatt maradtak, az árfolyam mélyrepülésbe kezdett, és közel 9%-os mínuszba került a nap végére. A Goldman Sachs felminősítette a McDonald's papírjait, a hír hatására 1,8%-os pluszban zárt a gyorsétterem-lánc árfolyama.
Olaj és arany: Délnek vette az irányt az olaj és az arany árfolyama egyaránt. Az olaj árfolyamára nyomást gyakorolhatott, hogy a tegnap megjelent adatok alapján a nyersolajkészletek 2,3 millió hordóval emelkedtek, míg a várakozás csak 400 ezer hordó volt. Ezzel szemben a benzinkészletek 1,3 millió hordóval csökkentek (1,4 millió hordós növekedés volt a várakozás). Az arany árfolyama is csökkent, a reggel órákban már 1.110 dollárnál kevesebbet kellett adni a nemesfém unciájáért.
Távol-Kelet: A pesszimizmus uralja Ázsiát, miután az ausztrál kiskereskedelmi értékesítés a várakozásokkal ellentétben esett, az új-zélandi munkanélküliségi ráta pedig tíz éves csúcsra ugrott. (Nikkei -0,5%, Hang Seng -1,6%, Shanghai -0,4%, Kospi +0,1%, All Ordinaries -0,6%). Az eddig nyomás alatt álló Toyota a várakozásoknál jobb negyedéves eredményről számolt be és az eddigi veszteséggel szemben 880 millió dollár nyereséget vár a jelen pénzügyi évre. (Ugyanakkor egyes hírforrások szerint vissza kell hívnia a hibrid Prius-t.) A Honda 2,6%-kal emelkedett, miután 71%-kal megemelte éves profitvárakozását. Növelte eredményvárakozását a Sony is, miután sikeresen csökkentette költségeit és növekedést tapasztalt az elektronikai készülékek keresletében. Várakozásokat felülmúló eredményről számolt be a Lenovo is.
Devizák: Tegnap nagy lendülettel gyengülni kezdett a dollár, de napközben fordult a hangulat, és 1,388-ig erősödött a tengerentúli fizetőeszköz. A jen gyengülése folytatódott tegnap, áttörte a 90,8-as ellenállást, és 90,9-ig gyengült a dollárral szemben. A forint fordult a 20 napos mozgóátlagról és lendületesen gyengülni kezdett. Jelenleg 271,5-nél jár az EUR/HUF árfolyama.
Határidős piacok: Amerikában enyhe mínuszban tartózkodnak a határidős indexek, Európában pedig csekély pluszban vannak a mutatók.
Erste kommentár
Tegnap a BUX-nak a reggeli jó hangulat ellenére sem sikerült betöltenie a rést 22.005 és 22.098 között. Meghagyott belőle 10 pontot. Ez a gyengeség jele. Ugyanakkor az is igaz, hogy szinte tapad az árfolyam a felső élhez, amely viszont az erő jele. Vagyis a kép továbbra is vegyes. Az erő igazi jele az lenne, ha betöltenénk a rést és tovább tudnánk emelkedni, ami a trend folytatását jelentené. (Ne feledjük, a tavaly márciusban kezdődött emelkedő trend a legtöbb indexben és instrumentumban még nem tört meg.) Vagy beesik a BUX a 21.100 pontos szint alá jelt adva arra, hogy további csökkenés jön. Ma csökkenést várunk, de nagy kérdés, hogy megmaradunk-e a sávban, vagy tényleg történik már valami, ami izgalommal töltheti el a lelkünket.
Rövid hírek
- A PSzáF jóváhagyta az Mtelekom ajánlatát az Első Pesti Telefontársaság (EPT) összes kint levő részvényére. Az ár 16.300 forint részvényenként, ami megegyezik a névértékkel. Az Mtelekom az EPT 97,2%-ával rendelkezik, a fennmaradó rész megvásárlása 21,7 millió forintjába kerül. A tranzakciót az Mtelekom már korábban bejelentette, így árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.