Nemzetközi hírek
USA: Ledolgozták pénteki mínuszukat az amerikai részvényindexek (Dow +0,4%; S&P +0,5%; Nasdaq +0,9%). A gyógyszeripari cégek nem mutattak kiemelkedő teljesítményt, mindössze 0,6%-kal emelkedtek, annak ellenére, hogy a Szenátus elfogadta Obama egészségügyi törvényét, mellyel az amerikaiak 95%-a kaphat egészségügyi ellátást. A Pfizer 1,4%-kal emelkedett, a Merck árfolyama 0,6%-kal értékelődött fel a nap során. A Boeing 1,7%-os pluszban zárt, miután az Oppenheimer felülteljesítőnek minősítette a repülőgép gyártó részvényeit. A pénzügyi szektor 0,5%-ot emelkedett, ezen belül kiemelkedő teljesítményt nyújtott a Citigroup, melynek részvényárfolyama 3,6%-kal nőtt. Ma délután lakáspiaci adatok kerülnek napvilágra, kereskedés után pedig az Adobe publikálja 2010 első negyedéves eredményét.
Olaj és arany: Az olaj ára tegnap gyors ütemben visszaemelkedett 81 dollár fölé, és jelenleg 81,5 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Holnap kerülnek nyilvánosságra az Amerikai Energiaügyi Hivatal készletadatai, az elemzők a kőolaj esetében további növekedésre, míg a benzin esetén további szűkülésre számítanak. Az arany ára stabilizálódott az 1.110 dolláros szint körül, ahogy a dollár erősödése is megállt 1,35-ön az euróval szemben.
Távol-Kelet: Vegyes elmozdulást mutatnak a reggeli kereskedésben az ázsiai indexek (Nikkei -0,5%; Hang Seng +0,7%; Shanghai -0,7%; Kospi +0,6%). Főként az energia és a pénzügyi szektor mutat emelkedést. A kínai Cnooc Ltd. 1,5%-ot, a BHP Billiton bányatársaság 1,1%-ot erősödött. A China Telecom 6,7%-ot emelkedett, miután a HSBC felminősítette a papírokat. A Toshiba 3,6%-ot menetelt felfelé, egy japán újsághír szerint a cég Bill Gates-el közösen egy nukleáris reaktor fejlesztésén dolgozik. A Bank of China 2,3%-os pluszban tartózkodik, a társaság mai gyorsjelentése előtt. Az elemzők szerint 22%-os profitbővülésről számolhat be a vállalat. Japánban a Sony (+3,5%) és a Toyota (+1,7%) teljesítettek jól.
Devizák: A dollár az 1,35-ös támaszon oldalaz az euróval szemben, tegnap nem volt nagyobb mozgás. A jen még mindig oldalaz a mozgóátlagok és a 90,8-as szint között. A reggeli órákban 90,3 környékén jár a kurzus. Tegnap volatilis napja volt a forintnak, de lényeges elmozdulást nem láthattunk, a 263-as szint felett kereskednek a hazai fizetőeszközzel az euró ellenében.
Határidős piacok: Ma reggel mínuszban tartózkodnak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
Sokan arról beszélnek, hogy az Obama egészségügyi reformjának volt köszönhető a tegnapi emelkedés az Egyesült Államokban. Sokak szerint az egészségügyi részvények emelték az indexeket. Szerintünk meg nem. Persze az egészségügyi ellátó rendszer kiterjesztése további 32 millió amerikai állampolgárra jelentős, több mint 10% pontos növekedés az ellátásban részesülök számában. Így az ellátórendszer már a lakosság 95%-át el fogja érni. De a költségek magasak, míg a potenciális megtakarítás bizonytalan. Másrészt az egészségügyi részvények már jó ideje rallyznak nem csak az USA-ban, hanem Európában és a világ más részein is, hiszen mindenki számított a törvény elfogadására, s bizony sok cég érintett az amerikai piacon. Ennek fényében persze meglepő volt, hogy nem érvényesült a „vegyél a pletykára adj el hírre" elv az egészségügyi részvények estében, de az már nem igaz, hogy ők húzták az indexeket. Hiszen az egészségügy csak a 8-dik legjobban teljesítő szektor volt az S&P500 10 szektora közül. Ugyanis tegnap az alapanyag gyártók és a fogyasztói szolgáltatók húzták az indexet több mint 1%-os emelkedéssel. Vagyis az emelkedés továbbra is a jó hangulatnak köszönhető.
Vállalati hírek
Danubius: Segítséget kér a hotelszakma
A Magyar Szálloda Szövetség (MSZSZ) szerint sürgős segítségre van szükségük, hogy megállítsák a helyzet romlását. Erdei János elnök szerint 2009 volt az elmúlt 15 év közül a legrosszabb. A csökkenő kereslet következtében éves szinten 8%-kal csökkent a vendégéjszakák száma és az országban a dinamikus hotelfejlesztések túlságosan megnövelték a kapacitásokat (a szobaszám 3 év alatt 41.500-ról 47.200-ra emelkedett). A Szövetség szerint a kormánynak segítséget kellene nyújtania a magyar szállodáknak visszahozva az adómentes üdülési csekket, csökkentve az Áfa-t az iparágban és növelve a nemzeti marketingre fordított összeget. Az MSZSZ a következő három évben szeretné elérni, hogy a kihasználtság 7-9%ponttal növekedjen 50% fölé, hogy a szobaárak az inflációnál nagyobb mértékben növekedjenek és hogy lefaragják Budapest hátrányát Prágával és Béccsel szemben.
Véleményünk szerint nehéz lenne elérni ezeket a célokat rövidtávon, mivel a kormány számára fontos, hogy folytassa a szigorú költségvetési politikát. Nem számítunk jelentős változásokra a szállodaiparban, így árfolyamhatást sem várunk a hírtől.
2010. április 22-én tartja éves közgyűlését a Danubius. A közgyűlési pontok a szokásosak és kisebb változtatásokat tartalmaznak az Alapszabályban a Gazdasági Törvénynek megfelelően.
Rövid hírek
Az OTP bejelentette, hogy visszafizette az egy évvel ezelőtt kapott 1,4 milliárd eurós hitel utolsó, 700 millió eurós részletét.
48 ezerrel nőt februárban a mobil előfizetők száma, azonban az aktív előfizetőké 28 ezerrel csökkent. A piacvezető továbbra is a T-Mobile 44,36%-os piaci részesedéssel (ez januárban 44,29% volt).
Interjút adott a világgazdaságnak a Rába elnök-vezérigazgatója. Pintér István óvatos optimizmussal azt mondta, hogy a már meglevő ügyfélbázissal is növekedés érhető el 2010-ben, azonban ha a folyamatban levő tárgyalások eredményre vezetnek, akkor az új ügyfelek még lendíthetnek is ezen. A válság alatt egyetlen stratégiai ügyfelet sem veszített el a Rába és sikerült befejezni az összesen 2,5 milliárd forintos beruházási programját. 2010-től megpróbálják megszólítani a magyar buszgyártókat is. Pozitív, de árfolyamhatásra nem számítunk.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.