Állam nélkül is van élet

Jó hangulatban telt a kereskedés a tengerentúlon. EKB kamatdöntés lesz ma, maradhat a 0,5%-os alapkamat. Zuhant az arany ára, csökkent a WTI is. A 200 napos mozgóátlag alá erősödött a forint. Japánt leszámítva emelkedett Ázsia. Az Interpol nemzetközi elfogatóparancsot ki Hernádi Zsolt ellen. Emelkedésre számítunk ma a Budapesti Értéktőzsdén.

Állam nélkül is van élet, legalábbis ezt sugallja a részvénypiacok tegnapi viselkedése. Hiába nincs továbbra sem megegyezés Amerikában, a részvénypiacokat ez nem igazán zavarta és felfelé meneteltek. Igaz, a kormányzati gépezet részleges leállásának egyelőre nincs drámai hatása, a kulturális intézmények egy részét bezárták és az állami adminisztráció is lassabb, ami persze negatív, de még messze nem katasztrófa. Ráadásul a közalkalmazottak tömeges kényszerszabadságolásának van egy olyan hatása is, hogy picivel lassabban fogja Amerika elérni az adósságplafont, ami viszont pozitív hír. A történet egy másik lehetséges olvasata, hogy a reálgazdasági hatások miatt ismét lehet reménykedni a QE3 fenntartásában, ezért a részvénypiacok szemet hunynak a kicsit lassabb növekedés felett a Fed-től kapott likviditásért cserébe. Egyelőre folytatódni látszik a pozitív hangulat és remélhetőleg a tegnapi érdektelenségbe fulladt nap után ma már a hazai parkett is képes lesz némi emelkedést felmutatni.

Nemzetközi hírek

USA
- Az amerikai költségvetéssel kapcsolatos huzavonák ellenére jó erőben voltak a tengerentúli börzék (Dow 0,41%, Nasdaq 1,23%, S&P500 0,8%). - Az ISM feldolgozóipari index értéke 55,7 pontról 56,2 pontra emelkedett, miközben a konszenzus 55 pont volt. - Az ISM New-York index szeptemberi értékét publikálják délután, illetve foglalkoztatottsági adat is lesz ma.
Európa
- Összességében jó hangulatban telt a kereskedés a nyugat-európai börzéken (FTSE100 -0,03%, DAX 1,1%, CAC40 1,29%). - A német munkanélküliségi ráta valamelyest rosszabb lett a vártnál, ugyanis 6,8% helyett 6,9%-ra emelkedett a mutató. - Az eurózónás munkanélküliségi ráta pedig 12% lett a várt 12,1% helyett. - A feldolgozóipari beszerzési menedzser index az eurózónában 51,1 pont lett, ami megfelel a vártnak. - Az Európai Központi Bank ma kamat meghatározó ülést tart, a várakozások szerint maradhat a 0,5%- os alapkamat.
Olaj, arany
- Az amerikai költségvetési bizonytalanság továbbra is fogságban tartja a nyersanyag piacokat. Az arany 1,288 dollárra esett, a befektetők tanácstalanok, hogy mikor sikerül megegyezni a kongresszusban a költségvetésről. A WTI 101,5 dollárra esett, ami azt jelenti, hogy az elmúlt 10 napból 9-ben csökkenés volt. A becslések szerint 4,5 millió hordóval nőtt a nyersolaj készletek nagysága, ami nyomással van az amerikai kőolaj árára.
Devizák
- Nagyot erősödött a forint a tegnapi nap folyamán. A hazai fizetőeszköz felülről áttörte a 200 napos mozgóátlagot és ezzel a nyitó 297,17-es érték 295,97-re mérséklődött. A következő támaszt a 295-ös szint jelenti majd. - Napon belül nagyot mozgott a dollár árfolyama, de a kereskedést végül a nyitó érték közelében fejezte be. Az 1,3527-es nyitó értéket követően napon belül 1,3588-as értéket is elérte az árfolyam, míg zárásra ismételten 1,3526-ra süllyedt vissza a kurzus.
Távol-Kelet
- A Nikkei 1,7%-ot csökkent, a Hang Seng 1%-ot emelkedett és az ázsiai piacok többsége is pluszban zárta a kereskedést. A shanghai tőzsde továbbra is zárva tart. - A Nikkei esését elsősorban a jen erősödése okozta, míg a Hang Seng index kiemelkedő teljesítményéhez hozzájárult, hogy a tegnapi szünnap után ma indult újra a kereskedés. - Ausztráliában a kiadott építési engedélyek száma a tavalyi évhez képest a várt 12,8% helyett csak 7,7%-kal növekedett augusztusban.
Határidős piacok
- Vegyes képet mutatnak a határidős indexek ma reggel.
Vállalati hírek
- Horvát újságértesülések szerint a zágrábi bíróság az Interpolhoz fordult, hogy európai elfogatóparancsot kérjen Hernádi Zsolt MOL elnök-vezérigazgató ellen. Hernádit korrupcióval vádolja a horvát korrupció ellenes hivatal, az USKOK. A horvát bíróság az USKOK kérésére küldte el az elfogató parancsot. Úgy tűnik, megfelelő bizonyítékai vannak a horvátoknak Hernádi bűnösségéről. Az ügy rossz fényt vet a MOL és a horvát állam közti tárgyalásokra is az INA részvényesi megállapodásáról. A horvátok vélhetően részben vagy egészben visszavennék az INA irányítási jogát, ami teljesen elfogadhatatlan a MOL számára. Hosszú és elnyúlt tárgyalásokra számítunk, ami lassítja az INA átalakítását. - Az Egis igazgatósága tegnapi ülésén döntött a Servier vételi ajánlatának támogatásáról. A cég közleménye szerint az anyacég ajánlata méltányos mind a cég, mind a tulajdonosok többsége szempontjából.
Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo