Nemzetközi hírek
USA:
- Nagy erőkkel indultak meg az amerikai részvényindexek, hogy legyőzzék a medvét. A vezető indexek közel 3%-ot emelkedtek a teljes kereskedési időt átható optimizmus során (Dow +2,8%; S&P +3%; Nasdaq +2,8%). Az S&P visszatesztelte a 20 napos mozgóátlagot, de a jelenleg 1.107 pontnál futó 200 napos mozgóátlag áttörése jelezné igazán a fordulatot a piacon. Az energiapapírok jártak élen az emelkedésben, az olajszektor teljesítményét mérő Amex index 5,5%-kal értékelődött fel a nap folyamán.
- Száguldott a BP árfolyama, 12%-kal értékelődtek fel a papírok a szerdai kétszámjegyű esés után, mivel a JPMorgan elemzője azt mondta, hogy az árfolyamesés már rég túllőtt a mexikói-öbölbeli lehetséges maximális kár mértékén. Tegnap még a brit olajtársaság lehetséges csődjéről beszéltek egyes elemzők. A BP-t követte az Anadarko Petroleum is, mely 25%-os részesedéssel rendelkezik a szivárgó olajkútban. A vállalat részvényeiben szintén 12%-os rally bontakozott ki. Az Exxon Mobil 3,1%-ot emelkedett.
- A vártnál némileg alacsonyabb lett az USA költségvetési hiánya májusban (135,9 milliárd dollár), és kisebb lett az áprilisi külkereskedelmi deficit is (40,3 milliárd dollár). A tartós munkanélküliségi kérelmek az előrejelzéseknél jelentősen jobban csökkentek, míg a friss kérelmek némileg magasabbak lettek, mint a várakozás.
- Nőtt az optimizmus a világgazdasági növekedéssel kapcsolatban is, miután sorra jó adatok jöttek Kínából, Japánból és Ausztráliából. Árnyalja a képet a japán pénzügyminiszter nyilatkozata, miszerint országa Görögországhoz hasonló helyzetbe juthat. Igaz, hogy rendkívül magas a szigetország államadóssága (több mint 200%), de ezt javarészt belföldi megtakarításokból finanszírozzák. Nem fordulhat tehát elő, hogy külföld felé fizetésképtelenné váljon a távol-keleti ország, a legrosszabb esetben beindulhat a pénznyomtatás, hogy a belső állampapír-tulajdonosokat kifizessék. Ez a pénz leértékelődésével járhat, de nem jelent csődveszélyt.
- Ma a kiskereskedelmi forgalmi adatok, valamint a Michigani Egyetem júniusi előzetes bizalmi indexe hozhat piacmozgató hatást.
Olaj és arany:
- Immár 76 dollár fölött is megfordult az olaj hordónkénti ára, és a 200 napos mozgóátlagot is megközelítette a fekete arany árfolyama. A világgazdaságba vetett erősödő hit mellett a dollár tegnapi gyengülése is segítette az emelkedést. A szerdán publikált olajkészletadatok szintén optimizmusra adhatnak okot a nyersanyag piacán.
- Az arany azonban leértékelődött a nap során, hiába a zöldhasú gyengülése. Az enyhülő piaci feszültség csökkentette az arany biztonságot nyújtó szerepét, mely így ellensúlyozta a devizaleértékelődés hatását.
Távol-Kelet:
- Kizöldültek az indexek (Nikkei +1,7%, Shanghai +0,4%, Hang Seng +1,4%, Kospi +1,4%, All Ordinaries +1,3%).
- A ma napvilágot látott adatok alapján a kínai infláció a vártnál (+3,0%) nagyobb mértékű volt májusban (3,1% év/év), míg az ipari termelés lefékeződött (+16,5% májusban az áprilisi +17,8% után). Előbbi adat arra utal, hogy még van mit tenni a gazdaság lehűtése érdekében, míg utóbbi azt mutatja, hogy a meghozott intézkedéseknek már van a hatásuk. Májusban csökkentek az új hitelkihelyezések (639,4 milliárd jüan) az előző hónaphoz (774 milliárd jüan) képest, azonban a várakozásokat (600 milliárd jüan) így is meghaladták.
- Ausztráliában szárnyra kaptak a nyersanyagpapírok, miután Kevin Rudd miniszterelnök egy tévéműsorban elmondta, hogy eredményesek a bányavállalatokkal folytatott tárgyalások a 40%-os extraadóval kapcsolatban (igaz, eredmény csak heteken-hónapokon belül várható).
- Japánban a gyenge jen segítette az exportőröket. A bankpapírok arra a hírre emelkedtek, hogy a demokrata párt elhalasztotta a postareformot (az intézkedés révén a bankok konkurenciát kaptak volna). Bennfentes információk szerint a Bank of Japan egy olyan tervet készít elő, mely ösztönözné a vállalatoknak történő hitelnyújtást. Az intézkedés célja a gazdaság felpörgetése és a defláció elleni küzdelem. Az ország miniszterelnöke arra figyelmeztetett, hogy a megfelelő intézkedések (pl. adóemelések) hiányában Japán Görögország sorsára juthat (Japán GDP arányos államadóssága 220% körül van).
Devizák:
- A dollár árfolyama tegnap megfordult, és gyengülni kezdett a tengerentúli fizetőeszköz. A reggeli órákban már 1,21 felett mozog a kurzus.
- A USD/JPY devizapár piacán továbbra is oldalazás látható. A reggeli órákban enyhén gyengült a jen a dollárral szemben, az árfolyam 91,6 környékén mozog.
- A forint tegnap sokat erősödött az euróval szemben, az árfolyam már 278,5 környékén jár.
Határidős piacok:
- Pluszba lendültek az amerikai határidős részvényindexek ma reggel.
Erste kommentár
A tegnapi amerikai és a mai ázsiai árfolyamemelkedéseket több mindennel magyarázzák a piaci megfigyelők. A legáltalánosabb vélemény, hogy a kínai, japán és ausztrál növekedési adatok láttán felerősödött az a vélemény, hogy a világgazdaság mégiscsak kilábalóban van a recesszióból, s a növekedési kilátások töretlenek. Bizonyos részvényekkel kapcsolataban (pl. BP) pedig túladottságot emlegetnek egyes nagy befektetési házak. Így hát jelentős emelkedést mutatnak a piacok, amely folytatódhat az elkövetkező napokban. Mindemellett azt is meg kell említeni, hogy egyelőre az indexek még nem mutatják, hogy véget ért volna a csökkenő trend. Ahhoz, hogy valami áttörésről beszélhessünk, talán a DAX index van a legközelebb. Hiszen ha ma tovább emelkedik, amire jó esély van, akkor áttöri a csökkenő trendvonalat, amely azt jelentené, hogy a német piacon vége a medve viselkedésnek. Sőt, meglenne az index-szintű vezetőnk is.
Rövid hírek
- MOL: Lapértesülések szerint a jelenlegi kormány is folytat tárgyalásokat a Surgutneftegazzal a 21,2%-os
MOL pakettről. A vételár 1,6 milliárd euró lehet (280-as euróval számolva 20218,5 forint MOL részvényenként), amire a pénzt a kormány államkötvény-kibocsátással szerezné meg. A hír megegyezik a korábbi piaci híresztelésekkel, így árfolyamhatásra nem számítunk.
- OTP, FHB: Tárgyalásokat kezdett a kormány a Bankszövetség és az MNB képviselőivel a bankadóról. Varga Mihály államtitkár szerint a bankadó nem veszélyezteti a bankok stabilitását és a hitelezési aktivitásra gyakorolt hatás is minimális lehet. A végső megegyezés két héten belül várható, de további részletek nem kerültek napvilágra. A hír nem gyakorol további hatást a bankrészvények árfolyamára.
Gazdasági hírek
- Varga Mihály szerint, ha az első akcióterv minden pontját időben megszavazza a parlament, július közepén bejelenthetik a második akciótervet is (egészségügy, munkahelyteremtés, családpolitika stb.).
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.