Nemzetközi hírek
USA: Pluszban zártak tegnap az amerikai részvényindexek a használtlakás piac felpörgésének hírére (Dow +1,3%; S&P +1,4%; Nasdaq +1,4%). A szeptemberihez képest 10,1%-kal több használt lakást értékesítettek októberben, és ez jóval meghaladja az elemzők által becsült 2,3%-os élénkülést. Az optimista hangulatot táplálták a Chicago-i Fed elnökének szavai, miszerint a laza monetáris politika 2010 végéig, ha nem 2011-ig is kitarthat. A szektorok közül a telekom papírok vezették az emelkedést. A pénzügyi szektor ezüstérmesként 1,5%-os pluszban zárt. A Hewlett-Packard tegnap a vártnak megfelelő 1,14 dolláros EPSről számolt be, mely 10%-os növekedést jelent év/év alapon. A Fed felszólította a korábbi stressztesztekben részt vevő bankokat, hogy vázolják fel, miként fogják visszafizetni a bankmentő csomag (TARP) keretében kapott állami segítségeket.
Olaj és arany: Tegnap heves kilengés jellemezte a kőolaj piacát, a hordónkénti árfolyam nap végére visszatért 77,5 dollárhoz. Pénteken futott ki a decemberi határidős árfolyam, így az általunk is figyelt generikus árfolyam a 2010. januári határidőre állt át. A kezdetben illikvid új határidős árfolyam állhat a heves napon belüli volatilitás mögött. Az arany ára tegnap 1174 dolláron tetőzött és ez ismét új történelmi csúcsot jelent.
Makrogazdaság: Ma reggel német harmadik negyedéves GDP, személyi fogyasztás és építőipari beruházás adatok láttak napvilágot. A GDP a várakozásoknak megfelelően alakult (-4,8% év/év), míg a személyi fogyasztás nagyobb mértékben esett a vártnál. Ezzel szemben az építőipari beruházások pozitív meglepetést okoztak. Délután az USA áraszt el bennünket fontos számokkal (személyi fogyasztás a harmadik negyedévben, szeptemberi S&P/ Case Shiller házár index, Conference Board novemberi fogyasztói bizalmi index). Minden bizonnyal az évesített harmadik negyedéves GDP tarthat majd a legnagyobb érdeklődésre számot.
Távol-Kelet: Vegyes képet mutattak reggel az ázsiai indexek, a legtöbb helyen a medve erősítgette karmait (Nikkei -0,5; Hang Seng -0,4%; Shanghai +0,3%; Kospi -0,9%). Az egynapos szünet után lefelé vette az irányt a Nikkei, mivel a befektetők deflációtól tartanak Japánban (az adat a héten érkezik). Gyengén szerepelnek a biztosítók és a nem bankjellegű pénzügyi papírok (Takefuji -4,3%, Aiful -2,9%). A Japan Airlines 6,3%-kal történelmi mélypontot ütött. A nyersanyagcégeknek sikerült némi emelkedést felmutatniuk (Sumitomo Metal Mining +0,6%, Mitsubishi Materials +2,4%). Kínában a pénzügyi papírok húzzák le az indexet (China Construction Bank -1.5%, Bank of China -2.1%). A kínai bankfelügyelet szigorú intézkedéseket helyezett kilátásba (piaci hozzáférés, tengerentúli befektetések és új fiókok nyitásának korlátozása), amennyiben a bankok nem felelnek meg a tőkemegfelelési elvárásoknak. A Reuters szerint a Bank of China-nak 100 milliárd jüanra (14,6 milliárd USD) lehet szüksége, hogy megfeleljen a szigorú előírásoknak. A bank elismerte, hogy „több opciót" is megvizsgál, azonban részletes terveket még nem hozott nyilvánosságra. (A gazdaságösztönző intézkedésekkel párhuzamosan hatalmasat ugrott a hitelezés Kínában.)
Devizák: A dollár tegnapi gyengülése támogatta a részvénypiacok emelkedését, ma azonban az erősödés útjára lépett a deviza. Hasonló utat járt be a japán jen. Az USD/JPY kurzus 88,77-en állt reggel. A forint tegnap 267,94-ig erősödött az euró ellenében.
Határidős piacok: Az amerikai határidős indexek mínuszban tartózkodnak.
Erste kommentár
A tegnapi napot övező jó hangulat mára aggodalomba csapott át. Az amerikai határidős indexek gyorsanveszítenek az értékükből, Ázsiában is az eladók dominálnak, ma a pesszimistáké a terep. A háttérben állhat a bankszektorral kapcsolatos aggodalom. A Fed ugyanis emlékeztette a befektetőket, hogy a bankok továbbra is az állami köldökzsinóron függnek, és megpendítette, hogy lassan eljön az idő, amikor vissza kellene fizetni a TARP keretében nyújtott kormányzati hiteleket. A kínai felügyelet is a pénzügyi intézmények tyúkszemére lépett, és hazánkban is szigorít a PSZÁF. No, azért nagyon nem kell aggódni, Strauss-Kahn és a Fed elnökség is biztosította a világot arról, hogy a pénzpumpa 2010-ben sem áll meg. Néha azonban be-bevillan a befektetőknek, hogy ha a korlátlan likviditás hajtotta eddig az árfolyamokat, akkor fenntarthatók-e a jelenlegi árazási szintek. Erről azonban nagyon hamar újra megfeledkeznek a piacok, és mehetünk tovább felfelé. Egy vártnál jobb GDP adat akár már ma megtörheti a negatív hangulatot.
Rövid hírek
- A Gulf Keystone, mely a MOL partnere az iraki kutatásokban bejelentette, hogy további olajat talált a Shaikan mezőn levő kútban (10 ezer hordó/nap). A Keystone korábban 1-5 milliárd hordóra becsülte a mező potenciális hozamát. Árfolyamhatásra nem számítunk.
- A Surgutneftegas közleményben tudatta, hogy nem tárgyalt és nem is áll szándékában tárgyalásokat folytatni a MOL-lal vagy a horvát kormánnyal az INA akvizíciójáról.
- A Richter november 20-án 5.000 db saját részvényt vásárolt a BÉT-en 40.893 Ft/db átlagáron.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.