Nemzetközi hírek
USA:
- Már nyitásban jelentős emelkedést produkáltak az amerikai részvénypiacok, egy hónapos csúcson az indexek (Dow +2,0; S&P +2,2%; Nasdaq +1,8%). Az esésre játszó shortosok sem bírták tovább szusszal, vélhetően már nyitásban sok eladási pozíciót zártak a befektetők. - Amerikai gyorsjelentések híján ezúttal a makroadatok befolyásolták a kereskedést, de jót tett a hangulatnak a Fed elnök beszéde is. A feldolgozóipari ISM index júliusban a vártnál kisebb mértékben, 55,5 pontra csökkent. 50 pont feletti értéke továbbra is a feldolgozóipari aktivitás várható bővülésére utal.
- A várt 0,5%-os esés helyett 0,1%-kal emelkedni tudott az építőipari kiadás a hónap során. Az adat szintén csökkentette a gazdasági visszaeséssel kapcsolatos aggodalmakat, hiszen korábban Greenspan, volt amerikai jegybankelnök arról beszélt, hogy a lakásárak esése és az építőipar gyengélkedése taszíthatja ismét recesszióba az Egyesült Államokat.
- Bernanke, Fed elnök beszéde ezúttal pozitívan hatott a piacokra. Elmondása szerint, ha lassan is talál magára az amerikai munkaerőpiac, a növekvő fogyasztás és az emelkedő személyi jövedelmek további gazdasági növekedéshez vezetnek az elkövetkező negyedévekben.
- A Dow 30 tagja közül mind emelkedni tudott, ezzel két és fél hónapos csúcsra emelték a vezető amerikai index értékét. A legjobb teljesítményt az Alcoa nyújtotta (+4,8%) a feldolgozóipar fellendülése nyomán. A bankok sem okoztak csalódást, de a technológiai papírok és az energiaszektor is jól teljesített. Az Exxon Mobil árfolyama a Dow második legjobban teljesítő tagja lett, miután az olaj árfolyama kitört a bázisból, és 3 hónapos csúcsra ugrott.
- Ma számos piacbefolyásoló adat kerül napvilágra. A személyi jövedelem és a kiadások alakulását lakás- és gépjármű-értékesítési adatok követik. Emellett számos fontos vállalat teszi közzé a gyorsjelentését, mint például a Procter & Gamble, a Pfizer és a Mastercard.
Olaj és arany:
- Az olaj ára rakéta módjára törte át a 79 dollár fölött húzódó ellenállást, és egészen 81,7 dollárig száguldott a fekete arany árfolyama. Ezzel 3 hónapos csúcsára emelkedett a nyersanyag ára, és kitört a 69-79 dolláros bázisból, amiben már majdnem 3 hónapja oldalaz.
- A gazdasági kilátások javulása és a részvénypiaci optimizmus mellett a dollár 3 hónapos mélypontra esése is szerepet játszott az olaj drágulásában.
- Az arany ára nem tudta folytatni a múlt hét végén elindult emelkedést, a dollár gyengülése ellenére sem. A csökkenő trendvonal és a 20 napos mozgóátlag megállította az erősödést 1.182 dollárnál.
Távol-Kelet:
- Optimizmus uralkodik a reggeli órákban a távol-keleti piacokon, a legnagyobb emelkedés japán parketten látható (Nikkei +1,2%; Hang Seng +0,5%; Shanghai -0,2%; Kospi +0,4%).
- Az ausztrál jegybank kamatdöntő ülésén továbbra is változatlanul, 4,5%-on hagyta az alapkamatot.
- Az autószektor vezeti az emelkedést, a Toyota (+1,1%), a Mazda (+1,5%), és a Nissan (+1,5%) is látványos pluszba került a hajnali kereskedésben.
- Az emelkedő nyersanyagárak a bányatársaságokat is pluszba lendítették, a Rio Tinto több mint 2%- ot erősödött.
Devizák:
- A tegnapi kereskedés látványos dollárgyengülést hozott, elrugaszkodott az árfolyam az 1,30-as támaszról, és 1,317-ig emelkedett.
- A japán jen piacán nem voltak látványos mozgások, az árfolyam a 86-os támaszon oldalaz. - A forint nagyot erősödött tegnap, 280 közelében is járt az árfolyam. A reggeli órákban azonban 281,5-ig gyengült a hazai fizetőeszköz.
Határidős piacok:
- Az amerikai határidős indexek némi korrekciót mutatnak ma reggel.
Erste kommentár
Szárnyaló Amerika és gyönyörű Richter eredmény teremti meg az alaphangot a mai hazai kereskedéshez. Ráadásul a BUX betöltötte a 23.072 és 23.178 pont közötti rést, melyen háromszor is hézaggal szaladt át az árfolyam, és komoly ellenállásként funkcionált. Az OTP kitört az 5.400 forint körüli szintről, ami már két hónapja állta az útját az emelkedés előtt. A bankpapír esetén az 5.780 forinton levő 200 napos mozgóátlagig már nem áll komoly akadály, így e szint akár a napokban meglehet. A mai nap gyöngyszeme mégis a Richter gyógyszerpapír lehet, mely a kiugróan jó eredményétől támogatva ma áttörheti a 45.800 forintos ellenállást, és így célkeresztbe kerülhet a 4 éve nem látott történelmi csúcspont 50.000 forint felett.
Vállalati hírek
Várakozásokat felülmúló 2Q10 eredmény a Richtertől
A vállalat szempontjából kedvezően alakuló devizaárfolyamoknak és az alacsony komparatív bázisnak köszönhetően a Richter nettó profitja kilőtt és felülmúlta mind a konzervatív piaci konszenzust, mind a mi kicsit optimistább előrejelzésünket. A hazai árazásra nehezedő nyomás enyhülésének és az újonnan piacra dobott termékeknek köszönhetően a Richter magyarországi értékesítése 17,2%-kal 8.602 millió forintra nőtt. Az export vegyes képet mutatott: az amerikai értékesítés nagyon szépen alakult, az Orosz/ FÁK értékesítés magas szinten stabilizálódott, ami ellensúlyozta az EU gyengélkedését. A második negyedévben az export 3,0%-kal bővült 236,9 millió euróra. A bruttó profitabilitás szintje kiugróan jól alakult (melyhez hozzájárult a Forest Laboratories-tól kapott mérföldkő kifizetés), ami az üzemi marzsot 24,0%-ra növelte, a tavalyi 20,3%-ról. A nettó profitra a legnagyobb hatást ismét a pénzügyi eredmény gyakorolta. Az árfolyamváltozás miatti átértékelési nyereségnek köszönhetően a pénzügyi eredmény éves szinten pozitívba váltott (9 milliárd forint a tavalyi 7,5 milliárd forintos veszteséghez képest). Mindent egybevetve a Richter második negyedéves számai pozitív üzenetet hordoznak a befektetők számára. A pozitív meglepetést okozó számok további lendületet adhatnak a részvény árfolyamának a következő napokban.