Nemzetközi hírek
USA:
- A nap során egyenletesen emelkedtek az amerikai részvényindexek (Dow +0,9%; S&P +0,9%; Nasdaq +0,8%). Az S&P500 1.347 ponton új lokális csúcsot ért el, mely 2008 júniusa óta nem látott érték. A Dow 12.613 ponton tetőzött. Mind makro, mind vállalati oldalról jó hírek érkeztek.
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe a vártnál nagyobb mértékben, 65,4 pontra emelkedett áprilisban a márciusi 63,4 pontról.
- A gyorsjelentésüket tegnap publikáló cégek is többnyire pozitív meglepetéssel szolgáltak:
- A várakozásokat meghaladó, 1,49 dolláros részvényenkénti profitról számolt be a 3M, mely ezt követően 1,9%-ot emelkedett.
- A UPS 88 centes eredménye is jobb lett, mint a 84 centes elemzői konszenzus. Ráadásul a menedzsment emelte a jövőbeli kilátásokat is, így 0,9%-ot emelkedett a részvényárfolyam. A szállítmányozási vállalat vártnál jobb teljesítménye indikáció a gazdasági aktivitás erősödésére is.
- A Ford 62 centes eredménye 25%-kal haladta meg az elemzői előrejelzések mediánját. A válságot túlélő amerikai autógyártó az üzemanyag-gazdaságos autók árnövekedéséből tudott profitálni. A részvényárfolyam 0,8%-ot emelkedett a nap során.
- A Coca-Cola azonban enyhe negatív meglepetést hozott. A részvényenként 86 centes profitja elmaradt az elemzői konszenzustól. A menedzsment a japán földrengéssel magyarázta a várakozásokat alulmúló eredményt, ugyanis a működési bevételek 10%-át adó szigetországi üzemben kiesett a termelés a március 11-i földrengést követően. Az italgyártó árfolyama 1,2%-ot esett.
- Ma fejeződik be a Federal Reserve Nyíltpiaci Bizottságának kétnapos kamat-meghatározó ülése. Az alapkamaton vélhetően nem változtató ülés nagy kérdése, hogy a döntéshozók meghosszabbítják-e a 600 milliárd dolláros kötvényvásárlási programot (QE2) a gazdasági növekedés további segítése érdekében. Az erős vállalati teljesítmények és a felpörgő infláció a program befejezésére ad okot, a piac mégis arra számít, hogy a Fed folytatja a pénz pumpálását az USA gazdaságába.
Olaj és arany:
- Nem mozdult számottevően az olaj árfolyama, jelenleg 112 dolláron kereskednek a WTI kőolaj hordójával. A Brent olaj ára 124 dollár.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma délután publikálja az USA heti készletadatait. Az elemzők szerint 1,7 millió hordóval emelkedhetnek a kőolaj, és 1 millió hordóval csökkenhetnek a benzinkészletek.
- Az amerikai kőolajkészletek továbbra is magas szinten mozognak, az árat tehát az észak-afrikai és közel-keleti konfliktusok tartják magasan.
- Az arany ára kis mértékben emelkedett, így jelenleg 1.508 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Többségében a pozitív tartományban vannak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,3%, Shanghai +0,2%, Hang Seng +0,4%, Kospi -0,6%, All Ordinaries -0,8%).
- A kereskedés vége felé az indexek visszaadtak valamennyit korábbi emelkedésükből, miután az S&P a katasztrófa által megemelkedett kockázatokra hivatkozva negatív kilátással látta el Japán hitelminősítését, Ausztráliából pedig a vártnál (1,2%) magasabb (1,6%) negyedéves inflációs adat érkezett. A japán kiskereskedelmi forgalom márciusi 8,5%-os visszaesése nem okozott meglepetést, mivel ekkor történt a katasztrófa.
- A nap vesztese a Sony lett (-2,3%), ugyanis a PlayStation hálózatát feltörték és az ügyfelek adatait illetéktelenek szerezték meg.
- A Hong Kong- indexet ma az ingatlanpapírok húzták fel, mivel ma föld aukciókra kerülhet sor.
Devizák:
- A kezdeti dollárerősödés után napközben irányt váltott az árfolyam, és közel két és fél éves mélypontra gyengült a tengerentúli fizetőeszköz. A hajnali kereskedésben további emelkedést láthattunk, már csak hajszálnyira van az árfolyam 1,47-től.
- Tegnap tovább erősödött a japán fizetőeszköz, a reggeli órákban azonban megpihent az árfolyam 81,5 környékén. Továbbra sem látszik a fordulat, a következő napokban is tovább csökkenhet az USD/JPY árfolyama.
- Továbbra is 265 forint környékén stabilizálódik a forint. Hamarosan tovább erősödhet a hazai fizetőeszköz árfolyama a 263 forintos támaszig.
Határidős piacok:
- Pluszba fordultak az amerikai határidős indexek.
Erste kommentár
A ma záruló Fed ülés tartja a legtöbb piac szereplőt izgalomban. Kíváncsian figyelik, hogy véget ér-e a pénzbőség korszaka vagy sem. Sőt, egyesek már arra spekulálnak, hogy a pénzeső az év második felében is folytatódhat. Ezért gyengül a dollár, s erősödik az euró. Bármilyen jelzés arra nézve, hogy a pénzeső megszűnik, s a kamatemelés időszaka jöhet, újra dollárerősödést hozna, míg a pénzözön megerősítése kilökhetné az EUR/USD árfolyamot az 1,5-ös ellenállásig. S az ráadásul örömet hozna a részvénypiacokra is. Mindenestre a BUX továbbra is két rés között van, s nagy kérdés hogy a fentebbit (24 250) áttöri-e ma. Mindenesetre a Dow, az S&P500 és a Nasdaq kitörésben van, tegnap új lokális csúcsokra futottak az indexek. Ez pedig jó alapot ad a magyar folytatás tekintetében is.
Vállalati hírek
Eddig nem talált megfelelő vizet a PannErgy Gödöllőnél
A PannErgy tegnap bejelentette, hogy a Gödöllőnél fúrt kútja elérte a 2130 méteres mélységet és a triász korból származó mészkő réteget, ami azonban alacsony porozitása miatt nem biztosít megfelelő vizet a projekthez. Korábbi mérések azt mutatták, hogy a kút vége közel van a megfelelő területhez, így további szeizmikus mérések szükségesek. Ha ezek kedvező eredménnyel zárulnak, 200-300 méteres vízszintes fúrásra lehet szükség a célzóna eléréséhez. A PannErgy eredetileg idén ősszel tervezte elindítani a távhőszolgáltatást a városban, azonban úgy tűnik, hogy - a késés miatt - erre csak jövő évtől kerülhet sor.
A fúrás eddigi költségei elérték a 300-400 millió forintot, míg a további szeizmikus vizsgálatok további 30 millió forintba kerülhetnek, és 2 hónapot vehetnek igénybe. Pozitív eredmény esetén a horizontális fúrás 70-90 millió forintba kerülhet.
Mindent egybevetve a legrosszabb esetben a vállalat 500 millió forintot költ, de nem jár eredménnyel és így új kutat kell fúrnia. Biztosak vagyunk abban, hogy a PannErgy nem adja fel a projektet, mivel Gödöllő kitűnő geotermikus potenciállal rendelkezik (kb. 30 évvel ezelőtt a MOL már talált meleg vizet a városban és egy termálfürdő is működött a város szélén). A negatív eredmény a rossz mérésekből fakad. Az 500 millió forintos veszteség a részvény értékét 27-28 forinttal csökkenti, amit a piac azonnal be is árazott.
Rövid hírek
OTP, FHB: Médiainformációk szerint a kormány megegyezett a bankszövetséggel arról, hogy 2013-ban 35%-kal, 2014-ben pedig újabb 35%-kal csökken a magyarországi bankadó mértéke. Eddig mi úgy kalkuláltunk, hogy 2013-ben 50%-kal csökken az adó mértéke és megmarad a továbbiakban. A hír 65%-ot jelent 2013-ban és 42%-ot 2014-ben, ami véleményünk szerint nem jelent szignifikáns különbséget. A kormány tegnap délután cáfolta, hogy bármiféle megegyezésre jutott volna a bankszövetséggel. Árfolyamhatás nem volt.
Az idei első negyedévben a gázolajfogyasztás 4,7%-kal növekedett, míg a benziné 4,3%-kal csökkent. A MOL finomítói a gázolajtermelésre vannak kihegyezve, így ez részleges jó hír a MOL számára. Különben szerintünk a fogyasztás csökkenése a kifenekelés körül van, s hamarosan újra bővülő fogyasztás jelenhet meg Magyarországon is.
Ma tartja éves közgyűlését a Richter, ahol a részvényesek szavaznak a részvényenkénti 860 forintos osztalékjavaslatról is.