Nemzetközi hírek
USA: Pluszba küzdötték magukat az amerikai részvényindexek tegnap, ma azonban már nem túl fényes a hangulat (Dow +0,5%; S&P +0,4%; Nasdaq +0,5%). Egy tegnap közölt kongresszusi jelentés szerint a 700 milliárd dolláros bankmentő csomag (TARP) bár segített elkerülni egy komolyabb pénzügyi összeomlást, számos problémát hagyott maga mögött. A problémás eszközök továbbra is szennyezik a bankok mérlegeit, a hitelezési aktivitás nem mutat fellendülést, és a lakásárverezések számát sem sikerült csökkenteni („árverezési válság"). A dokumentum hozzáteszi, hogy a gazdasági fellendüléshez a TARP mellett erősen hozzájárult a szövetségi betétbiztosító (FDIC) és a Fed likviditásbővítő csomagja is, így hiba lenne ezeket idő előtt visszavonni. Mivel a jelentés nem szól arról, érdemes lenne-e meghosszabbítani a 2009 végén eredetileg lejáró bankmentő csomagot, így Timothy Geithner pénzügyminiszter sietett megnyugtatni a piacokat, hogy az Obama-kormány 2010 októberéig meghosszabbítja a programot. Ez adott némi löketet a bizonytalan piacoknak, részvényindexeknek. A pénzügyi szektor 0,35%-ot erősödött. A Dow komponensei közül legjobban a 3M részvényei teljesítettek (+3,4%), mivel a Citigroup a korábbi tartás ajánlásról vételre minősítette a papírt.
Olaj és arany: Az olaj ára bekacsintott 73 dollár alá is tegnap a vegyes készletadatok után, majd ma visszatért a szint fölé. Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) tegnapi jelentése alapján 3,8 millió hordóval csökkentek az olajkészletek, a várt emelkedéssel szemben. Az öröm azonban nem lehetett felhőtlen, hiszen a benzinkészletek az előrejelzéseknél is nagyobb mértékben, 2,2 millió hordóval bővültek, jelezve az amerikai üzemanyag kereslet gyengélkedését. Úgy tűnik, hogy a hordónkénti árfolyam lefele kacsintgat, és így könnyen visszaeshet a 65-73 dolláros sávba, ahonnan októberben tört ki felfelé. Nem változott jelentős mértékben az arany ára, 1129 dolláron kereskednek a nemesfémmel.
Távol-Kelet: A negatív tartományban tartózkodik a legtöbb ázsiai index (Nikkei -1,4%; Hang Seng -0,1%; Shanghai +0,5%; Kospi +1,1%). A japán indexet lehúzta, hogy a géprendelések 4,5%-kal estek októberben. Az export vállalatok veszítettek értékükből a legnagyobb mértékben: Honda -1,5%, Mazda -3,5%, Toyota - 0,8%, Sony -0,8%. Pozitív meglepetést okozott a novemberi munkanélküliségi adat Ausztráliában. Az emelkedést itt a bankpapírok vezették: National Australia Bank +1,4%, ANZ Bank +1,1%. A Bank of Korea nem változtatott a 2%-os alapkamaton. Itt a bányavállalatok gyengélkedtek a zuhanó olajár miatt, azonban az autógyártóknak sikerült felfelé kapaszkodniuk (Hyundai +0,5%, Kia +1,6%). Ugyanakkor a kínai autógyártókra kedvezőtlenül hatottak a bejelentett adóváltozások. Az eddigi 5% helyett 2010-ben 7,5%-os adót vetnek ki az 1,6 literes vagy annál kisebb autók értékesítésére. Ezzel egy időben a kormány megadóztatja az öt éven belül értékesített ingatlanokat (eddig két év volt a határ).
Devizák: Megállt a dollár erősödése tegnap, az 1,47 körüli szint megfogta az EUR/USD keresztárfolyam csökkenését. A jen azonban tovább erősödött, egészen 87,4-ig a dollárral szemben. Az USD/JPY kurzus jelenleg 87,8 körül tartózkodik. Elhalt a forint tegnapi erősödési kísérlete, és ismét a 275-ös szinttel kacérkodik az EUR/HUF értéke. A devizaárfolyam nyár óta a 263-275-ös tartományban mozog, ahonnan november közepén - a Dubai események hatására - csak egy rövid időre tört ki.
Határidős piacok: Az USA határidős indexei ma reggel enyhe mínuszban tartományban tartózkodnak.
Erste kommentár
Továbbra is a hitelminősítések körüli félelmek mozgatják a piacokat. Tegnap a spanyol hitelek kilátásait látta el negatív jelzővel az S&P hitelminősítő. A görög pénzügyminiszter szerint országának nem lesz szüksége az Unió segítségére. (Nekünk vannak kételyeink.) A spanyolok pedig képtelenek kilábalni a recesszióból. Náluk robbant talán a legnagyobbat a munkanélküliségi bomba, hiszen a munkanélküliségi ráta 18% körül van (nálunk 10,4%, USA 10%). Szóval elkezdődött a (le)minősítési hullám. Ugyan csalódást keltett bennünk a minap, amikor a Fitch csak megerősítette a korábbi minősítésünket és annyit mondott, hogy ez azért van, mert a választások bizonytalanságot hordoznak magukban. Vagyis javítani is kész lett volna, legalább a kilátásokon, ha nem választási év előtt állnánk és nem beszélhetnénk megnövekedett politikai kockázatról. Hiszen azért elégé egyértelmű, hogy a márciusi feketebárányból mára éltanulók lettünk. Ennek ellenére a nagy adósságteher miatt a forint újra megsínyli ezeket a leminősítéseket. Mindenestre mostanra kevésbé érzékeny, mint a válság elején volt, hiszen a jegybanki tartalékunk is közel a duplája az akkorinak (EUR 30Mrd).
Rövid hírek
- MOL: Az Alkotmánybíróság döntése értelmében a nagy energiaellátókra és kereskedőkre kirótt 8%-os ún. Robin Hood adó összeegyeztethető az Alkotmánnyal.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.