Nemzetközi hírek
USA, Európa:
- Egész nap egyenletesen emelkedtek az amerikai részvényindexek, és jelentős pluszban fejezték be kereskedést (Dow +0,9%; S&P +1,3%; Nasdaq +2,2%). A görög politikai válság megoldódni látszik, mi lecsökkenti a görög csőd valószínűségét.
- Tegnap éjjel a görög kormány megkapta a parlament többségi támogatását a Papandreu miniszterelnök által kezdeményezett bizalmi szavazáson. A 300 fős parlamentből mind a 155 kormánypárti képviselő kiállt a múlt héten átalakított kabinet mellett. Ez persze még nem volt biztos az amerikai tőzsdék zárásakor, de a piac erősen számított erre a kimenetelre. A kormány így folytatni tudja a megkezdett költségvetési kiigazítási lépéseket, és le tudják hívni a mentőcsomag következő részletét. A közeli csőd valószínűsége így jelentősen csökkent.
- A Görögországgal kapcsolatos kedélyek csillapodását nem rontotta el egyetlen makroadat sem. A használtlakáspiaci értékesítés csak 3,8%-kal esett vissza májusban, míg az elemzők 5%-os csökkenésre számítottak.
- Ma fejeződik be a Fed kétnapos nyíltpiaci ülése, és jelentik be a kamatdöntést. A piac egyöntetűen az alapkamat tartását várja, és ebben vélhetően nem is okoznak meglepetést a döntéshozók. Azonban több piaci szereplő gondolja úgy, hogy a a QE2 júniusi kifutása után a Fed indikációt adhat egy esetleges újabb kötvényvásárlási programra (QE3) nézve. Véleményünk szerint erre kisebb az esély, sőt egy esetleges inflációs célkövetés kidolgozása a kamatok vártnál korábbi emelését is hozhatja.
Olaj és arany:
- Pár tized százalékkal emelkedett a WTI olaj ára tegnap is és ma is. Jelenleg 93,4 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával.
- Az Amerikai Energiahivatal (DOE) ma teszi közzé a múlt heti amerikai olajkészlet adatokat. Az elemzők 1,8 millió hordós csökkenést prognosztizálnak a közel 20 éves csúcson tartózkodó kőolajkészlet állományból.
- Továbbra is él az a spekuláció a piacon, hogy egyes OPEC országok, (pl. Szaúd Arábia) annak ellenére emelik a kőolaj kitermelést, hogy az OPEC legutóbbi ülésén nem sikerült megállapodni a kitermelési kvóták emeléséről.
- Az arany ára óvatosan kúszik új csúcsa felé. Jelenleg 1.546 dolláron mozog a nemesfém unciánkénti árfolyama.
Távol-Kelet:
- A pozitív tartományban voltak az ázsiai indexek ma reggel (Nikkei +1,8%, Shanghai +0,1%, Hang Seng +0,6%, Kospi +0,8%, All Ordinaries +0,6%). A hangulatnak jót tett, hogy a görög kormány megnyerte a bizalmi szavazást és így megnyílt az út az újabb segélycsomagot előkészítő megszorító intézkedések előtt.
- Emelkedtek a pénzügyi papírok (Daiwa Securities +4,3%, Matsui Securities +4,6%), de az éledező optimizmusnak köszönhetően a nyersanyagcégek is drágultak (Rio Tinto +1,6%, Aluminium Corp. of China +1,0%, Angang Steel 1,4%).
- A japán Elpida Memory 4,1%-ot ugrott, miután bejelentette, hogy kifejlesztett egy új, ultra vékony DRAM-et, de a többi technológiai cég részvénye is emelkedett (Samsung +2,0%, Toshiba +3,3%). A Sony 4,2%-ot ugrott arra a hírre, hogy letartóztattak egy brit fiatalt, akit a cég videojáték rendszerének meghackelésével vádolnak.
Devizák:
- Tegnap újabb gyengülési hullámot láthattunk a dollárban. Az árfolyam áttörte az 1,435-ös ellenállást és 1,441 felett fejezte be a kereskedést. A reggeli órákban kis korrekciót láthattunk 1,438-ig, de az irány továbbra is felelé mutat.
- Harmadik napja oldalaz a japán fizetőeszköz 80 környékén a dollárral szemben. Hamarosan kimozdulhat a sávból az árfolyam, támasz 79,6-on, ellenállás 81 környékén látható.
- Enyhe erősödést láthattunk a forint piacán, az árfolyam 267,4-ig süllyedt az euróval szemben. Technikailag azonban továbbra is felfelé mutat az árfolyam.
Határidős piacok:
- 0 körül tartózkodnak az amerikai határidős indexek ma reggel.
Erste kommentár
Megmenekültek - ha csak ideig-óráig is - a görögök, a piac örül, és ismét pozitív hangulat járja át a nemzetközi tőzsdéket. No de mi van hazánkkal? Szinte az egyetlen index volt tegnap az egész Földön, mely nem tudott emelkedni. Bár az esést is ledolgozták a vevők nap végére, azért így is elég gyenge teljesítményre vall, hogy a 2% körül emelkedő nyugati indexek ellenére is 0 körül zártunk. A felelős egyértelműen a MOL. A kiváltó ok pedig egy pletyka, miszerint a horvát ügyészség eljárást indít a MOL vezérigazgatója ellen, az INA-val kapcsolatos korrupciós ügyben. A hírre semmi megerősítés nem érkezett, a MOL szerint az egész kitaláció, de amúgy sem lenne ez olyan jelentős esemény, hogy 4%-os mínuszba húzza az egész vállalatot. A valóságban inkább ez lehetett az utolsó csepp a pohárban a befektetőknek. Horvátország irányából ugyanis sorozatos támadások érik a MOL-t az új kormány felállása óta. A piac azonban annak sem örült, hogy 25%-os részesedést szerzett a magyar állam a cégben, persze ez már egy régebbi hír. A rossz hírek azonban összeadódtak, és mind több hedge fundnál szakatt el a cérna, és kívánt megszabadulni MOL pakettjétől. Kérdés, hogy van-e még az eladókban szuffla, vagy innen ismét a vevők vehetik át a vezetést. Véleményünk szerint most egy pozitív irányú korrekció kéne jöjjön a MOL-ban.
Rövid hírek
- A MOL közleményben reagált a tegnap megjelent horvát lapértesülésekre, mely szerint a horvát ügyészség vesztegetéssel gyanúsítja Hernádi Zsoltot, a MOL elnök-vezérigazgatóját. A MOL hangsúlyozza, hogy a médiában megjelentek találgatások. Nem történt semmiféle kifizetés vagy ahhoz hasonló tranzakció az INA privatizációja során. A MOL-nak nincs tudomása semmiféle vizsgálatról, visszautasítja a gyanúsítgatást és megteszi a szükséges jogi lépéseket a terjesztőkkel szemben. Eközben a horvát államügyészség sem erősítette meg, hogy Hernádi Zsolt ellen vizsgálatokat folytatnának, csupán annyit közöltek az MTI szerint, hogy az Ivo Sanader elleni korrupciós vizsgálat során két újabb gyanúsított neve merült fel.
- A horvát Business.hr információi szerint az Unilever érdeklődik az OTP kezében lévő 10,6%-os Podravka részesedés iránt. A Podravkának tavaly szeptemberben járt le egy 38 millió eurós (10,07milliárd forintos) OTP hitele, melyet a horvát cég nem tudott visszafizetni. A 10,6%-nyi részesedés ennek a hitelnek a fedezeteként került a magyar bankcsoporthoz. A Podravka piaci kapitalizációja 1,75 milliárd kuna, így a 10,6%-os pakett értéke (36,17 forintos kuna árfolyammal számolva) 6,72 milliárd forint, azaz 24 forint OTP részvényenként. Ez bőven a napi árfolyamingadozáson belül van. Az OTP nem erősítette meg a hírt.
- Soós Csaba 80.000 darab E-Star törzsrészvényt vett kölcsön az Equlior Befektetési Zrt-től, mellyel a befolyása a társaságban átmenetileg 36,7%-ra növekedett. A fentiek következtében Soós Csaba által tulajdonolt összmennyiség jelenleg 880.915 darab E-Star törzsrészvény. Technikai lépés, melyre a tőkeemelés miatt volt szükség. Árfolyamhatással nem jár.
- Sir Bernard Schreier több tranzakcióval összesen 786 darab Danubius törzsrészvényt szerzett 3.481 forintos átlagáron 2011. június 14-én és 15-én. A tranzakciókat követően Sir Bernard Schreier, valamint az irányítása alá tartozó CP Holdings Ltd. és leányvállalatai együttesen 6.441.223 darab Danubius törzsrészvénnyel, azaz 77,74% szavazati joggal és 81,42%-os befolyással rendelkeznek a társaságban.
- A Pannunion július 22-re rendkívüli közgyűlést hívott össze, ahol igazgatósági-, felügyelő bizottsági- ésaudit bizottsági tagokat választanak.
- A Rába 2011. június 20-án 2.000 darab Rába törzsrészvényt vásárolt 796 forintos átlagáron. A tranzakciót követően a Rába saját tulajdonában lévő törzsrészvények állománya 901.743 darabra emelkedett.