Nemzetközi hírek
USA:
- Pánik lett úrrá tegnap az amerikai piacokon, hasonló mértékű zuhanásra a Lehman Brothers csődje utáni időszakban volt példa. A Dow Jones index napon belül kb. 1000 pontot esett, ahonnan korrigált ugyan, de még így is tetemes mínusznan zárt (Dow -3.2%; S&P -3.2%; Nasdaq -3.4%).
- Az esést részben a görög válság és annak továbbterjedése körüli félelmek táplálták, de egyes hírek szerint egy technikai hibának is szerepe lehetett a zuhanásban. A CNBC információi alapján a Citigroup egyik üzletkötője milliós tétel helyett milliárdos nagyságrendű megbízással lépett piacra, mely 37%-os mínuszba taszította a Procter&Gamble kurzusát, és ez oka lehetett a féktelen lejtmenetnek. Ezen kívül más technikai hibákról is lehet olvasni, azonban hivatalos közlemény még nem jelent meg arról, hogy mi okozhatta a szokatlanul nagy mozgásokat.
- 7000 fővel 444 ezerre csökkent az új, heti munkanélküli segélykérelmek száma, így már harmadik hete tart a csökkenés. Az elemzői konszenzus 440-445 ezer fő körül mozgott.
- Ben Bernanke Fed elnök egy tegnapi beszédében úgy vélte, van ok az optimizmusra, ami a bankok hitelezési aktivitását illeti. A Szenátus tegnap rábólintott arra a javaslatra, hogy a nagy bankok fizessenek magasabb díjakat a közös kasszába (Fed Deposit Insurance Corp., FDIC), mely kompenzálja a csődbe ment bankok betéteseit. Az előzetes adatok szerint a nem-mezőgazdasági termelékenység a vártnál alacsonyabb mértékben (3,6%) nőtt az első negyedévben, azonban az előző adat 6,9% volt.
- Az ECB változatlan szinten hagyta az alapkamatot. A piac erre is számított, és inkább arra figyelt, mit mond a jegybankelnök Görögországgal és a többi renitens állammal kapcsolatban. Trichet igyekezett megnyugtatni a piacokat hangsúlyozva, hogy Spanyolország és Portugália nem Görögország. Elmondta, hogy nem került szóba sem államcsőd, sem másodlagos piacon történő állampapír-vásárlás. Délelőtt elterjedt a hír, hogy az S&P leminősítheti Olaszországot, azonban a hitelminősítő délután megerősítette Olaszország minősítését.
- Annak ellenére, hogy profitcsökkenésről számolt be, éves előrejelzését 3-4 centtel emelte a Sara Lee. Ma az AIG gyorsjelentése lehet érdekes.
Olaj és arany:
- 3,6%-kal tovább zuhant tegnap az olaj árfolyama és egészen 76,68-ig csúszott. Ma reggel is csak egy kisebb korrekciót sikerült felmutatnia a fekete aranynak, így 77,29 dollárt kellett adni hordójáért.
- A készletek magas szinten állnak, így ez nem jelenthet felhajtó erőt az olaj árfolyama számára, ráadásul úgy tűnik a BP is talált megoldást a Mexikói-öbölben ömlő olaj problémájára egy gyűjtősapka formájában (becslések szerint naponta 795 ezer liter olaj folyt a tengerbe). Ha a 76,43 dollárnál levő 200 napos mozgóátlag nem állítja meg a csökkenést az árfolyamban, akkor tesztelheti a 69 dolláros februári lokális minimumot is.
- A dollár erős felértékelődése ellenére tovább tudott emelkedni az arany ára, úgy tűnik a befektetők a biztosba menekítik pénzüket. A nemesfém 2,8%-kal értékelődött fel a tegnapi kereskedésben és 1.209 dolláron is járt az árfolyam. Ma reggel kisebb korrekció látható a grafikonon, 1.202 dollárt kell adni egy uncia nemesfémért.
Távol-Kelet:
- Tovább zuhantak ma az indexek annak ellenére, hogy elemzők szerint az európai problémák nem érnek el Ázsiáig (Nikkei -3,4%, Hang Seng -0,7%, Shanghai -1,2%, Kospi -2,3%, All Ordinaries - 2,0%).
- Az esésben a bankok és nyersanyagcégek papírjai vitték a prímet (Mitsubishi UFJ Financial -4,5%, Inpex -2,3%, HSBC Holdings -4,2%, Cnooc -4,4%, Woodside Petroleum -1,8%).
- Dél-Korea legkisebb mobil-szolgáltatója, az LG Telecom profitja megötszöröződött a nagysebességű internet-szolgáltatásoknak köszönhetően.
- Áprilisban 700 milliárd jüan új hitelt helyzetek ki a kínai bankok a márciusi 510,7 milliárd után és ezzel minden várakozást felülmúltak.
- Japán pénzügyminisztere, Naoto Kan elárulta, hogy a G7-ek ma telefonkonferenciát tartanak, melynek fő témája a görög adósságválság lesz, azonban hangsúlyozta, hogy nem valószínű, hogy szóba kerülne egy esetleges intervenció az euró támogatása érdekében.
- A Moody's biztosította a piacokat, hogy nem változtat (ront) a vállalatok hitelminősítésén az ausztrál bányaadó miatt.
Devizák:
- Tegnap ismét hatalmasat erősödött a dollár, megközelítette az árfolyam az 1,25-ös támaszt. A reggeli órákban azonban pozitív korrekció látható.
- A jen tegnap olyan mértékben erősödött, hogy az árfolyam a márciusi mélypontra is leszúrt. A reggeli órákban már gyengül a japán deviza, de még így is 92 alatt mozog az árfolyam. (Pár nappal ezelőtt még 95 alatt oldalazott a kurzus).
- A forint tovább gyengült és a 285-ös szintet érintette meg. Jelenleg 283 környékén mozog az árfolyam.
Határidős piacok:
- A határidős indexek mínuszban vannak ma reggel.
Erste kommentár
A görögök elfogadták a megszorító intézkedéseket. A kutya sem figyelt oda. Most mindenki Trichet-t hibáztatja, mert az ECB nem teszi oda magát, hogy a kétes helyzetbe került országok kötvényeit megvegye, így a kockázat növekszik a globális növekedésre nézve. Ezért pánik alakult ki az euró-dollár piacán, amely továbbterjedt más devizákra és a részvénypiacokra is. A kockázatkerülésnek köszönhetően adták a kockázatos eszközöket (részvények, forint, stb.), s vették a menekülő eszközöket (német, amerikai állampapírok, arany, japán jen, svájci frank, stb.). A svájci frankon olyan erős volt a vételi nyomás, hogy a jegybank (szerintünk indokolatlanul) feladta az intervenciót, s a CHF elkezdett erősödni. Ez viszont tovább növeli az európai kockázatokat, hiszen az európai bankrendszer illetve ügyfeleik egy része svájci frank hitelben van eladósodva, azaz növekszik a nemfizetés kockázata, vagyis a bankrendszer kockázata, s így az ország kockázatok is (nesze neked, OTP). Az általános pánik átterjedt az USA-ra is, ahol egy elütésnek köszönhetően jelentős eladói nyomás alakult ki a Proctel&Gamble piacán. Ez valószínűleg stop-loss megbízásokat indukált, amely egy rövid időre 10%-os mínuszba küldte a piacokat. Általában egy ilyen eseményt követően, legalább átmeneti fordulat szokott jönni a piacon, de ennek egyelőre nem sok jelét látjuk.
Vállalati hírek
A várttól elmaradó eredmény a Richtertől
A Richter ma tette közzé első negyedéves eredményét. A belföldi értékesítést két tényező befolyásolta: az egyre kisebb mértékű árcsökkentések, illetve az újonnan bevezetett termékek forgalomnövelő hatása. Export oldalon vegyesebb volt a kép. Jelentősen megugrott az orosz (+55,5%) és az ukrán (+70,8%) értékesítés, ugyanakkor az amerikai piacokon 46,4%-os visszaesés volt tapasztalható. Ez utóbbi a profitmegosztási megállapodásokból származó jövedelem számottevő csökkenése miatt következett be. A két tendencia hatása egymást lényegében kioltotta. A nettó eredményt most is nagymértékben módosították a pénzügyi tételek. 2010 első negyedévében az árfolyamok alakulása következtében az átértékelések összege jóval alacsonyabb volt, mint a 2009. első negyedévében. Idén a pénzügyi eredmény 943 millió forint volt, szemben az előző év azonos időszakában elkönyvelt 9,7 milliárd forinttal. A Richter eredmény a fent vázoltak miatt elmaradt a meglehetősen optimista piaci várakozásoktól, de enyhén meghaladta az általunk vártat. Összességében kedvezőnek találjuk az eredményt, hiszen a vállalat még a kedvezőtlen piaci környezetben (árcsökkentések) is tartani tudta árréseit, illetve ismét fellendülés tapasztalható az orosz/FÁK piacokon. Ugyanakkor vannak azért intő jelek is. Egyrészt az amerikai piacokról származó bevételek az előreláthatónál nagyobb mértékben estek, míg az orosz export megugrása részben az április 1-én bevezetetett új árazási rendszert megelőző készletfelhalmozásnak volt betudható. Az eredményt a jövőben a forint kilengéseinek csökkenése miatt egyre kisebb mértékben szabad majd a pénzügyi tételeknek befolyásolni. Jelentős árfolyamhatásra nem számítunk.
Rövid hírek
- A horvát versenyhivatal nem hagyta jóvá a Crobenz eladását, mivel a tranzakció nem tartalmazta a nagykereskedelmi üzletág értékesítését. Egy új pályázat kiírására van szükség, különben érvénytelen a MOL és az INA második szerződése. Úgy gondoljuk azonban, hogy nem okozhat nagy problémát a partnerek számára, hogy vevőt találjanak a 14 töltőállomásra és a nagykereskedelmi üzletágra.
- MOL: Médiaértesülések szerint a független szerb benzinkutak alternatív beszállítókat keresnek. A potenciális jelöltek között van az OMV és a MOL. Pillanatnyilag a hír nem befolyásolja a MOL árfolyamát.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.