Nemzetközi hírek
USA:
- Mínuszban zárták a kereskedést az amerikai részvényindexek pénteken (Dow -1,2%; S&P -1,2%; Nasdaq -0,9%). Az indexek nem tudták egyelőre leküzdeni a 200 napos mozgóátlagot, a csütörtöki kísérletet követően pénteken lefordultak a szintről. A technikai elemzési szemszögből fontos szint a 200 napos mozgóátlag, ugyanis a klasszikus elmélet alapján ez a vízválasztó a medve illetve a bikapiac között.
- Pénteken a Fitch lépése borzolta a piaci kedélyeket, mivel rontotta Spanyolország hitelbesorolását. A Standard&Poor's már pár héttel ezelőtt hasonló lépésre szánta el magát.
- A hét utolsó napján közzétett makroadatok sem kedveztek a piacoknak. A Chicago-i beszerzési menedzser index vártnál nagyobb mértékű esése májusban a feldolgozóipar teljesítményébe vetett bizalom csökkenésére utal. Az előzetes adatnál némileg magasabb lett a májusi Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges értéke.
- Az Apple célárfolyamát 325 dollárra emelte a Bank of America, és jó beszállási pontként jelölte meg a jelenlegi árfolyamcsökkenést.
- Ma a Hősök Napja (Memorial Day) miatt zárva tartanak az amerikai részvénypiacok
Olaj és arany:
- Az olaj árfolyama 75,7 dollárig tudott emelkedni pénteken, de nem sikerült megérintenie a 200 napos mozgóátlagot. A lokális csúcs után visszafordult a nyersanyag árfolyama, és jelenleg 74,2 dolláron folyik a kereskedés.
- A BP szakembereinek nem sikerült elzárni a mélytengeri szivárgást a Mexikói-öbölben, a nehéziszap és cementpumpálás nem hozta meg a várt eredményt. Egy újabb akcióra pár napon belül kerülhet sor, és ismét egy új eljárást próbálnak ki.
- Az arany ára folytatta a lassú emelkedést, immár 1.214 dolláron kereskednek a nemesfém unciájával.
Távol-Kelet:
- Vegyes képet mutattak reggel az ázsiai indexek, mivel a befektetők még mindig Spanyolország leminősítését emésztgetik (Nikkei +0,4%, Shanghai -0,9%, Hang Seng -0,0%, Kospi +0,9%, All Ordinaries -0,5%).
- Koreában a Ssangyong (+14,6%) emelkedett, mivel állítólag 7 vállalat pályázik a cégre. A hír a többi autógyártóra is kedvezően hatott (Hyundai +1,1%, Kia +1,1%). A Hynix Semiconductor 1,4%-ot veszített értékéből, miután megemelte beruházási teveit és bejelentette, hogy szétválnak útjai a Numonyx-szal, amitől visszavásárolja 21%-nyi részvényét.
- A japán exportőrökre kedvezően hatott, hogy a jen gyengült az euróval szemben (Canon +0,9%, Mazda +0,8%). Nem nagyon hatotta meg a piacot, hogy a várt 2,7% helyett csupán 1,3%-kal nőtt az ipari termelés áprilisban, illetve hogy a szociáldemokrata párt kilépett a koalícióból.
Devizák:
- Gyengüléssel kezdte a pénteki napot a dollár, majd zárásra erősödni tudott a tengerentúli fizetőeszköz az euróval szemben. Ma reggel ismét gyengül a dollár árfolyama, 1,23 környékén mozog a kurzus.
- A jen határozott gyengülésbe kezdett a reggeli órákban, 91,5 felett az árfolyam.
- A forint 272-ig tudott erősödni pénteken, de a reggeli órákban már 274 felett mozog a kurzus.
Határidős piacok:
- Az USA határidős indexei pluszban tartózkodnak. A mai napon azonban nem lesz kereskedés az Egyesült Államokban.
Erste kommentár
Habár a határidős indexek a pozitív tartományban tartózkodnak, azért óvatosnak kell lennünk. Az amerikai piacok ma zárva tartanak a „Memorial Day" miatt. Így a piacok is irány nélkül maradnak. Ez a hétvége az, amikor az amerikaiak beülnek a kocsiba s elindulnak egy jó kis háromnapos piknikre. Az ilyenkor szokásos fogyasztási (autózási) kedv az, amely általában jó indikáció szokott lenni az előttünk álló nyári benzinfogyasztás tekintetében. Ha a háromnapos ünnep jól sikerül, akkor bizakodva nézhetünk nemcsak a nyári hónapok, de a gazdasági fellendülés elébe is, ha viszont gyengébb lesz a tavalyi teljesítménynél, akkor bizony aggódhatunk, s akár újabb jelentősebb eladási hullámot indukálhat a börzéken, a kőolaj áráról pedig ne is beszéljünk.
Vállalati hírek
Megvenné az állam a Surgutneftegaz 21%-os MOL pakettjét?
Sajtóértesülések szerint a távozó és az új kormány is tárgyalt a Surgutneftegaz 21%-os MOL pakettjének 10%-os prémiummal történő megvételéről. Ez mintegy 450 milliárd forintos (1,6 milliárd eurós) vételárat jelentene. A vételár a magyar GDP 1,7%-ára rúgna, jelen helyzetben pedig ennyi pénze aligha lesz az államnak egy ilyen tranzakcióra. Úgy véljük, hogy eszközcsere útján még mindig megszerezhető a részesedés. (pl. a Lukoilt érdekelheti bizonyos részesedés a MOL-ban vagy a Dunai Finomítóban, míg a Gazprom gáztározót szeretne Magyarországon). Ugyanakkor a MOL-ban így is 50% feletti tulajdoni hányaddal rendelkeznek a menedzsment érdekkörébe tartozó befektetők, így a cégnek nincs szüksége a pakett állam által történő megvételére, a 10%-os szavazati korlát pedig úgyis limitálja a Surgutneftegaz szavazati jogait. Összességében a hír egyelőre nem lesz hatással a MOL árfolyamára.
Rövid hírek
- Magyar Telekom: Fellegi Tamás Nemzeti Fejlesztési Miniszter elmondta, hogy jövőre a magyar mobilszolgáltatóknak mintegy 50-100 milliárd forintot kellene a szélessávú hálózat kiépítésére költeniük, hogy utolérjük Romániát.
Politika
- Szombaton megalakult az új kormány. A gazdasági tényfeltáró bizottság vizsgálatának eredménye hét végére várható. A kormány ezután készít cselekvési tervet.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.