Nemzetközi hírek
USA:
- Nem hatott a Fed pirula, mínuszban zártak az amerikai indexek (Dow -0,5%; S&P -0,6%; Nasdaq -1,2%). A tegnapi negatív hangulatú kereskedésben csak minimális időre tudta megnyugtatni a befektetőket az inkább csak jelképes mértékű monetáris könnyítés, melyet a Fed hívott életre. Az indexek kis időre megközelítették a hétfői záró értéküket, majd sebesen vissza is zuhantak.
- A kezdeti negatív hangulat mögött a vártnál gyengébb tegnapi kínai makroadatok álltak. Júliusban lassult a távol-keleti ország import dinamikája, és az ingatlanárak növekedési üteme is csökkent. 1% körüli mínuszok alakultak ki, a Fed bejelentést mannaként várták az elbizonytalanodott befektetők.
- Az eufóriát hamarosan csalódás váltotta fel, miután a Fed közzétette, hogy további monetáris lazítást vezet be, miszerint az intézmény a lejáró jelzálog-fedezetes eszközeiből a jövőben hosszú lejáratú állampapírokat vásárol. A New York-i Fed szerint a program augusztus 17-én indul és a 2-10 éves államkötvényekre fókuszál. A részleteket és a pontos ütemezést ma teszi közzé a Fed.
- Elhangzott a bűvös mondat is, miszerint „tartósan alacsony" marad az amúgy is rendkívüli mélységekben tartózkodó irányadó kamatráta (0-0,25%). A Fed közleménye szerint a legutóbbi ülés óta romlottak a gazdasági kilátások, lassul a gazdasági növekedés, a foglalkoztatottsági, és munkanélküliségi helyzet továbbra is aggasztó, és az emelkedő fogyasztás a személyi jövedelmek lassú erősödésével párosul.
- A közleményt csalódás követte a kezdeti öröm után, és ismét délnek fordultak a piacok, miután majdnem pluszba lendültek.
- A megjelent makroadatok sem segítettek a pesszimista hangulatban. A második negyedévben a várt emelkedéssel szemben 0,9%-kal csökkent a nem-mezőgazdasági szektor termelékenysége. Az előrejelzett érték alatt maradt a munkaerőköltség növekedési üteme, és az IBD/TIPP gazdasági hangulatindikátora is csökkent a várt stagnálás helyett.
- A Walt-Disney árfolyama az ellenszélben is emelkedni tudott, mielőtt zárás után közzétette gyorsjelentését. A rajzfilmkészítő vállalat nem is okozott csalódást, eredmény és árbevétel szintjén is felülteljesítette az amúgy is optimista elemzői konszenzust. A részvényenkénti profit 28%-kal 67 centre emelkedett a tavalyi 52 centről, míg az elemzői konszenzus 58 centet várt.
- Defenzív szektorként a gyógyszerpapírok és a közszolgáltatók tudtak emelkedni, de a telekommunikációs szektor is majdnem pluszban zárt. Estek azonban a pénzügyi, olaj és szállítmányozási papírok.
- Ma az államháztartási és külkereskedelmi mérleg adatok bírhatnak limitált piacbefolyásoló hatással. A vállalatok közül a Cisco Systems teszi közzé negyedéves gyorsjelentését.
Olaj és arany:
- Tegnap folytatta a pénteken indult esést az olaj árfolyama, a hétfői korrekció tiszavirág életűnek bizonyult. A Fed közlemény azonban visszahúzta a nyersanyag árfolyamát 80 dollár fölé, ma reggel azonban ismét 79,8 dollárig csökkent a kőolaj hordónkénti ára.
- Az Amerikai Energiaügyi Hivatal (DOE) ma teszi közzé a készletek alakulását. Az elemzők 2 millió hordós további csökkentést várnak a kőolaj terén, míg 250 ezer hordóval emelkedhetnek a benzinkészletek.
- Az arany ára lényegében nem mozdult tegnap, a befektetők kivárnak a feszült tőkepiaci helyzetben. Jelenleg 1.202 dolláron kereskednek a nemesfém piacán.
Távol-Kelet:
- A legtöbb index a negatív tartományban volt ma reggel (Nikkei -2,7%, Shanghai +0,3%, Hang Seng -0,4%, Kospi -1,2%, All Ordinaries -1,7%).
- A ma megjelent, júliusra vonatkozó kínai makroadatok arra utalnak, hogy a gazdasági növekedési üteme lassult. A termelői árindex éves szinten 4,8%-kal emelkedett (júniusban 6,4%-kal), míg a fogyasztói árindex 3,3%-kal nőtt a júniusi 2,9%-os emelkedés után. A fogyasztói árindex ezzel 23 hónapos csúcsot ütött és meghaladta a kormány 3%-os célját, aminek hátterében az áradások állnak, melyek jelentősen drágították az élelmiszereket. Az ipari termelés 13,4%-kal nőtt júliusban a tavalyi bázishoz képest, azonban ez az érték alacsonyabb, mint a júniusi 13,7%. Az adat arra utal, hogy ha nem is drasztikusan, de lassul a gazdaság növekedése. A kiskereskedelmi forgalom 17,9%-kal bővült, ami szintén elmarad a júniusi 18,3%-tól. Az új hitelkihelyezések a júniusi 603 milliárd jüanról 533 milliárdra csökkentek.
- A japán piac leggyengébb szereplői ma is az exportőrök voltak az erős jennek köszönhetően. A géprendelések júniusban 1,6%-kal nőttek májushoz képest. Az adat sokkal alacsonyabb, mint az elemzők által várt 5,5%.
Devizák:
- Erősödött a dollár az euró ellenében tegnap és a tendencia tovább folytatódott a Fed bejelentése után is. Mindenesetre a gyengülő trend még nem tört meg. A reggeli órákban 1,3111-en állt a devizapár.
- Továbbra is 85-nél oldalazgat az USD/JPY. Úgy tűnik, a közelben levő támasz áttöréséhez még erőt gyűjt a jen.
- A 278-as szint megállította a forint erősödését és hirtelen ismét 280 felett találta magát. A kedvezőtlen nemzetközi hangulatban a 282-es ellenállás jelentheti a következő megállót.
Határidős piacok:
- Mély mínuszok alakultak ki az amerikai határidős részvényindexekben. Az USA piacai ma is esni készülnek, a Fed közlemény pozitív hatása tehát meglehetősen rövid életűnek bizonyult.
Erste kommentár
A Fed, ahogy vártuk, megtette azt, amit megkövetelt a haza. Vagyis nem csak azt jelentette be, hogy még hosszú ideig 0% és 0,25% között lesz a refinanszírozási kamatráta célja, hanem azt is, hogy újra a technikai könnyítés eszközéhez nyúl, s az elkövetkező hónapokban amerikai államkötvényeket fog vásárolni. A piaci várakozások szerint havi 10Mrd dollárt fog elkölteni ilyen célra. Így hát nem csoda, hogy a részvények először szárnyalni kezdtek erre a hírre, hiszen a csökkenő állampapír hozamok felértékelik a részvényeket. Aztán ahogy a befektetők végiggondolták a bejelentést, úgy párolgott el a jókedv, hiszen a vásárlások mértéke valószínűleg nem lesz nagy (10Mrd USD), és így nem is meglepő, hogy a 10 éves hozam is csak 5 bázispontot csökkent 2,77%-ra. Ez pedig olyan kicsi, hogy lényegesen nem mozgatja meg a részvények értékeltségét. Másrészről pedig azt is látni kell, hogy a bejelentésnek kicsi a reálgazdasági hatása. Így a piaci szereplők a felismerés hatására majdnem hasonló gyorsasággal igyekeztek megválni részvényeiktől, mint ahogy a Fed bejelentésére vették. Persze ne legyünk igazságtalanok. Egyrészt a Fed-nek nincs túl sok eszköze a gazdaság élénkítésére, hiszen az alapkamat gyakorlatilag zéró, másrészt ez nem is az ő, hanem a kormány feladata. Másrészt a kötvényvásárlásnak igenis van reálgazdasági hatása, csak hosszabb idő alatt jelenik meg. Hiszen az alacsonyabb állampapírhozamok valószínűleg alacsonyabb kamatú jelzáloghiteleket jelentenek, ami több pénzt hagy a háztartások zsebében. Vagyis a fogyasztók rózsásabban fogják látni a helyzetet, s feltehetőleg jobban is fogyasztanak majd. Persze ha csak 5 bázispont a hozamcsökkenés, akkor annak a reálgazdasági jelentősége nem túl nagy, s amúgy is lassan fejti ki hatását. Így már érthető, hogy a Fed bejelentésre jött öröm hamar olvadozni kezdett.
Rövid hírek
- A Magyar Telekom mobiltelefonokra köthető biztosítást kínál ezentúl ügyfeleinek. A káresemény esetén nyújtott szolgáltatástól függően a havidíj a 490 és 790 forint között van. A társaság az Union Biztosítóval karöltve a napokban indítja másik új szolgáltatását, az sms-en keresztül köthető utasbiztosítást. Az cég a mobilbiztosítások esetében az első évben mintegy húszezres, míg az utasbiztosítások terén tízezres szerződésszámmal kalkulál. Kedvezően ítéljük meg, hogy tovább bővíti profilját a Magyar Telekom, hiszen a hangalapú szolgáltatások piaca egyre szűkül. Az új üzletágak ugyanakkor egyelőre nem hoznak számottevően a konyhára.