Nemzetközi hírek
USA: Mínuszban zártak az amerikai részvényindexek, 3 hónapos mélypontján az S&P (Dow -1,1%; S&P - 1,2%; Nasdaq -1,9%). Vártnál gyengébben alakultak a makroökonómiia adatok, a vállalati gyorsjelentések azonban összességében pozitív meglepetést okoztak. Az előrejelzéseknél kisebb mértékben, mindössze 0,3%-kal bővült a tartós cikkek rendelésállománya decemberben, és a vártnál többen fordultak a múlt héten munkanélküli segélyért (470 ezer fő). A tartós munkanélküli-segélyeket tekintve a helyzet azonban nem romlott vészesen. A negatív hangulatot fűtötte a görög államadósság helyzete. Az ország kötvényhozamai, és CDS ára mutatja, hogy a befektetők egyre kevésbé hisznek abban, hogy segítség nélkül le tudja dolgozni Görögország a hatalmas költségvetési hiányát. Az elemzői konszenzusnál jobb eredményről számolt be tegnap a kereskedés során a 3M, Motorola, a Colgate-Palmolive és a Ford is. Az autógyártó 66%-kal jobb eredményt közölt, mint azt az elemzők várták. A 2009 negyedik negyedévében elért 43 centes EPS sokkal jobb, mint 2008 ugyanezen periódusában az 1,37 dolláros részvényenkénti veszteség. A Procter&Gamble bár 17%-kal 1,1 dollárra tudta növelni részvényenkénti profitját, ez elmaradt az elemzői konszenzustól. Vártnak megfelelő eredménycsökkenésről számolt be a telekommunikációs óriás, AT&T (51 cent). Zárás után jelentett a Microsoft, a negyedik negyedéves 74 centes EPS 25%-kal haladja meg az előrejelzéseket, és 57%-os bővülést jelent év/év. Fontos megjegyezni, hogy a Szenátus ismét megválasztotta Bernanke-t a Fed elnökének a következő 4-éves periódusra.
Olaj és arany: Az olaj ára meglepően jól tartja magát a negatív hangulat közepette, és a dollár további erősödése sem tudta komoly mínuszokba tolni a fekete arany árfolyamát. Jelenleg 73,7 dolláron kereskednek a nyersanyag hordójával. Az arany ára 1.082 dollárig esett tegnap a dollár gyengülésének hatására. Továbbra is az 1.070 dolláros szint felett tartózkodik a nemesfém árfolyama.
Távol-Kelet: Visszatért a medve Ázsiába (Nikkei -2,1%, Hang Seng -1,8%, Shanghai -0,1%, Kospi -2,4%, All Ordinaries -2,2%). A technikai papírokat a Qualcomm és a Toshiba lefelé módosított várakozásai, a Motorola vártnál nagyobb bevételcsökkenése és az Apple iPad-jének vegyes fogadtatása húzták le (Advantest -8,5%, Samsung Electronics -1,9%). A Hyundai Motor az éves szinten megnégyszereződő negyedéves nettó profitnak köszönhetően 0,9%-kal drágult. A nyersanyagcégek régió-szerte veszítettek értékükből (BHP Billiton -2,2%, Rio Tinto -3,5%, Zijn Mining -1,1%). Japánban éves szinten 27,9%-kal csökkent az új lakásépítések száma 2009-ben. A Reserve Bank of India az elemzők által vártnál nagyobb kötelező tartalékrátát (5,75%) írt elő a bankok számára, miután megemelte inflációs várakozását.
Devizák: Tovább száguld a dollár az euróval szemben, a reggeli órákban 1,40 alá került a kurzus, és jelenleg már 1,394-nél jár az árfolyam. A forint folytatta az oldalazást, továbbra is 271-272 forint környékén mozog az euróval szemben. A jen stagnált, az USD/JPY 89,8 környékén oldalaz.
Határidős piacok: Mínuszban tartózkodnak a határidős indexek Amerikában, és Európa legtöbb tőzsdéjén.
Erste kommentár
Hát elkezdődött. Davosban csak elkezdtek beszélgetni a bankokról. Még ha óvatosak is, azért a gondolatok a felszínre kerülnek. Pl. Soros György mondta azt, hogy bizony a bankokat meg kell regulázni, s nem lokális, hanem globális szinten, mert különben kicsúsznak az ellenőrzés alól azzal, hogy áthelyezik tevékenységüket, székhelyüket, stb. Persze óvatosnak kell lenni, mert egy esetleges túlregulázás az egész gazdaságot ellehetetlenítené. Nyilván a Bázel III. köntösében fognak megjelenni azok a globális szabályok, amelyek arra lesznek hivatottak, hogy újabb bankválság ne álljon elő. Ezenközben örülhetne Bernanke, a Fed újraválasztott elnöke, hogy továbbra is övé a gyeplő. Persze most már a feladatra kell koncentrálni, s nincs irigylésre méltó helyzetben, hiszen úgy kellene visszavenni a likviditást piacokról, hogy közben ne omoljon össze a gazdaság.
Rövid hírek
- Az Egis változásokat vezetett be számviteli politikájában, melynek következtében az árbevételi sorok kismértékben megnőnek (107.133 millió forint a korábbi 106.302 millió forint helyett), a bruttó profit (60.558 millió forint a korábbi 64.197 millió forint helyett), a működési eredmény (12.823 millió forint a korábbi 13.072 millió forint helyett) és a nettó profit (12.881 millió forint a korábbi 13.130 millió forint helyett) csökkennek. (A számok a 2009. szeptember 30-ával végződött 12 hónap teljesítményét mutatják.) Az egyes sorok azonban csak kismértékben változnak. Árfolyamhatásra nem számítunk.
Makrogazdasági hírek
- A kedvezőbb exportkilátások miatt a magyar gazdaság a korábban becsült 0,6%-nál kisebb mértékben, 0,3%-kal fog zsugorodni 2010-ben, mondta el Oszkó Péter, de még így is elmarad régióbeli országok teljesítménye mögött. 2009-ben előreláthatólag 6,7% volt a csökkenés mértéke, ami azt jelenti, hogy az elmúlt évtizedben ez volt az egyik legrosszabb év. Idén a fő exportpiacok magukra találhatnak, így az export élénkülésére lehet számítani. Oszkó Péter elmondta, hogy az export 5,5%-kal is nőhet, szemben a korábban jelzett 3,2%-kal. A 2010-es inflációs cél 4,1%, szemben az IMF korábbi vizsgálata után közölt 3,9%-kal.
További tőzsdei információk és elemzések az Erste Befektetési Zrt. oldalán.