Segíthetik a megújuló energiák terjedését a sókristályos akkumulátorok

A holnap befutója lehet az energiatárolásban a sókristályos akkutelep. Egy svéd energiaszolgáltató a nyáron berlini telepén kísérleti jelleggel kipróbálja őket. Elvileg hónapokon át képesek tárolni az energiát veszteség nélkül. Ha beválik, a lítiumion-akkuk komoly vetélytársa indulhat el hódító útjára.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az emberi civilizáció zöldítése a megújuló energiákkal éveken át azon (is) bukott meg, hogy a megújulókat nem lehetett sokáig tárolni. Mind a napfény, mind a szél esetében szórványos és időszakos energiaforrásokról van szó, vagyis befogásuk áramtermelésre időlegesen lehetséges.

Ráadásul gyorsan fel kellett használni a napfényből és a szélturbinák mozgásából kinyert energiát, mert képtelenség volt a hosszú távú tárolásuk. Magyarán ha néhány napig hét ágra sütött a nap, sok megújuló energiát tápláltak be a villamos energiahálózatba, s azt azonnal szét kellett osztani.

Az elmúlt néhány évben valóságos forradalom indult el az energiatárolás terén, elhozva annak lehetőségét, hogy a megújulókra is építhetünk kiszámítható és egyenletes áramellátást.

Elon Musk előállt a háztartási méretekben használható akkukkal, de az ipari, erőmű-szintű  tárolásban is előrelépéseket tettek fejlesztők. Az egyik ígéretes technológiai irányvonalat a sós vizes akkumulátorok jelentik, mely sok helyütt kiválthatja a lítiumionos akkumulátorokat.

Több minden szól a sós vizes oldatot használó akkuk mellett: a gyártásukhoz nem kell ásványi anyagokat -például ritkaföldfémeket- meglehetősen környezetszennyező módon kibányászni a földből és ráadásul nem gyúlékonyak.

Kép:Pixabay

Úgy tűnik, a nagy energiacégek is elkezdik integrálni működésükbe az új típusú akkumulátort. Svédországból érkezett a hír, hogy a Vattenfall áramszolgáltató egy olyan akku-telephely építését rendelte meg, ahol sós vizes akkumulátorokkal tárolnák a szélturbinákból és napkollektorokból beérkező energiát.

Sókristályos akku

A Vattenfall által tesztelésre bocsátott akkut egy másik svéd cég, a SaltX Technology szállítja. A telep úgy működik, hogy a nanoanyaggal bevont sókristályokat elektromos árammal felmelegítik, majd amikor kikapcsolják, a hőt leadja a kristály.

Ezt a folyamatot többezer alkalommal is elvégezhetik, s az energiát akár hetekig, sőt hónapokig is képes tárolni az akku energiaveszteség nélkül.

A német Empa által fejlesztésben lévő nátrium és sós vizű akkukról itt írtunk, ez némileg másfajta innováció, mint a Vattenfall által most bevetésre kerülő akku, nanorészecskéket sem használnak benne.

A tesztet egy 10 megawattos tárolókapacitáson végzik a nyár végéig a Vattenfall berlini Reuter erőművében, s ez lesz az első alkalom, hogy ipari méretekben tesztelik az új eszközt. Ezért aztán sok megválaszolandó kérdés marad: milyen nagy méretekben lehet a sót használni, milyen gyorsan reagál a tárolófelület és mennyire lehet kontrollálni a folyamatot. Amikor kielemzik a nyári próbaüzemből nyert adatokat, a szakemberek pontosabb fogalmat alkothatnak arról, milyen lehetőségei vannak a technológiai éles üzemben, üzleti szinten való alkalmazásában.

(Reuters)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo