Rekordnagyságú a tengeri halálzóna: az etanolgyártás az oka

Eddig soha nem látott méretűre nőtt a Mexikói-öbölben lévő "halálzóna", mely olyan elsavasodott terület a tengervízben, ahol semmilyen élőlény nem marad életben, s ezért nem tudja felszívni a légkörből a széndioxidot sem. Így törik meg a karbonciklus, súlyosbítva a levegő szennyezettségét, az üvegházhatást és a klímaváltozást.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az óceánok a földi ökoszisztéma nagy karbonelnyelőjének számítanak. De a légkör túl magas üvegházgáz-koncentrációja megterheli a tengeri sós vizeket.

Ezen kívül van egy másik kedvezőtlen hatás, ami az etanolgyártásból ered. A műtrágyák óriási mennyiségű használata az ipari módszerekkel működő agrobizniszben olyan mértékű agrárszennyvizet produkál, ami tönkreteszi a Mexikói-öböl vizét.

A műtrágyából a nitrogén és a foszfor beszivárog a talajvízbe, onnan a folyókba, majd a tengerbe. S mivel az USA nagy etanolgyártó, az egész országnyi területeket kitevő kukoricaföldek csak úgy ontják magukból ezeket a -vizekre nézve káros- tápanyagokat.

Ezek a fotók "táplálják" a halálzónát.
(fotó: YouTube/NOAA)

Az USA azért termel kukoricát, hogy

  • ellássa táppal a levágásra hízlalt állatállományt,
  • bioetanolt készítsen belőle,
  • jusson belőle a az élelmiszeripar termékeibe is (sőt pelenkákba, elemekbe is) kukoricaszirupként. (Erről mesélt a Food, Inc. című Oscar-jelölt film kritikáját.)
Az etanolgyártás üzemegységei is a régióban vannak -hogy ne legyenek túl messze a termőföldektől-, s ezek ipari szennyvize is a Mississippi-folyót "táplálja".

Halálzóna. Ez éppen San Diego közelében van, a Csendes-óceán partján.
(fotó: wikipedia)

Hogyan jön létre a halálzóna?

  • A termőföldekből érkező agrárszenny (a földből kimosott műtrágya nitrogén- és foszfortartalma) elérkezik a Mississippi-folyó torkolatához és belép a Mexikói-öbölbe.
  • E két anyag elősegítik a fitoplanktonok túlzott virágzását.
  • Ezek meghalnak, lesüllyednek a tenger mélyére, ahol elrothadnak, s ezzel elvonják az oxigént, mert az őket feldolgozó baktériumok oxigént használnak.
  • Az oxigénhiányos vízben pont a mészvázas élőlények nem jutnak elegendő oxigénhez, pedig éppen a meszes vázuk létrehozása révén szívnák fel a tengerek a széndioxidot a légkörből.
  • A halálzóna szó szerint halálzóna. Se növények, se mikroorganizmusok, se élőlények nem tudnak fennmaradni benne.
Az amerikai Nemzeti Óceáni és Légköri Hivatal (NOAA) 1985 óta méri a Mexikói-öbölben kialakult "halálzóna" méretét.
Lélegzetünk szövetségesei
-Az oxigén fele, amit belélegzünk a légkörből, olyan fitoplanktonoktól ered, melyek az óceánokban élnek. A fitoplanktonok egysejtűek, s éppúgy oxigént állítanak elő, mint a növények.
A halálzóna kiterjedése idén elérte a 22 720 km2-t, ami megfelel New Jersey teljes méretének. Ezzel rekordot döntött a zóna, mivel 3 %-kal nagyobb, mint az előző rekorddöntő mérete, ami 2002-ben állt elő. Tavasszal még azt jósolták a szakemberek, hogy idén 21 200 km2 körül alakul majd a régió mérete. A legkisebb kiterjedést általában aszályok alatt vagy után mérték. 1988-ban még 39(!) km2-t tett ki a halálzóna.

Az USA szárazföldi területének 41 %-a e folyóba ereszti talajvizét. Ez 3,2 millió kilométernyi földterületet jelent, ami 600 millió focipálya nagyságával egyenlő. Ehhez hozzájön még a civilizáció, vagyis a folyó közelében meghúzódó városok, melyekben 12 millió ember él. Ezek ipari és lakossági szennyvize is a Mississippi-folyóba jut.

Évente 1,2 millió tonna káros "tápanyag" jut a Mexikói-öböl vizébe, mely elősegíti a fitoplanktonvirágzást és a halálzóna létrejöttét.

Európa északibb vizeiben is probléma a halálzónásodás - lásd a sárgás részt.
(fotó: YouTube/NOAA)

Lehúzhatja a rolót a Mátrai Erőmű
Négy éve maradt a Mátrai Erőműnek, hogy eldöntse: lehúzza a rolót, vagy óriási költségekkel csökkenti a szénerőmű káros környezeti hatásait. Az erőmű évente több mint 6 millió tonna szén-dioxiddal terheli a környezetet.
Gyarapszik, zsugorodik

A halálzóna alakulása némileg szezonális, hiszen nyáron a legnagyobb a mérete. A nyáron a legnagyobb a folyóból a tengerbe áradó édesvízmennyiség, s a széljárás szélesebbre húzza ennek kiterjedését. Ősszel és tavasszal ez valamivel csökken.

Idén az is hozzájárult a terjedéséhez, hogy nagy esőzések voltak az USA középnyugati régiójában. Már tavasszal azt jósolták a szakemberek a Mississippi-folyó nitrogén- és foszforszintjét mérve, hogy idén nagyobb lesz a halálzóna.

Mit lehet tenni?

Az USA kormánya azt tervezi, hogy 2035-re 5000 km2-re csökkenti a halálzónát, ehhez azonban az kellene, hogy az agráranyagok, pontosabban a nitrogén áramlása a Mississippi-folyón a jelenlegi mennyiséghez képest 59 %-kal csökkenjen, állítja az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia (NAS) elemzése.

A NBC News azt írta, hogy a megoldás kormányzati szabályozás lehet. Így oldották meg a Maryland és Virginia államoknál lévő Chesapeake-öböl halálzónájának csökkentését. Az illetékes hatóság, a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) a gazdák heves tiltakozása ellenére 2010-ben megszabta az érintett tagállamoknak, hogy mekkora lehet a tápanyagszennyezés a vizekben, s az agrárszektor szereplőinek engedelmeskednie kellett a megszorításoknak, kénytelen voltak visszafogni a műtrágyahasználatot. Sikerült is jelentősen lecsökkenteni a halálzóna területét.

Forrás: Associated Press, nbcnews.com

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo