Az óceánok a földi ökoszisztéma nagy karbonelnyelőjének számítanak. De a légkör túl magas üvegházgáz-koncentrációja megterheli a tengeri sós vizeket.
Ezen kívül van egy másik kedvezőtlen hatás, ami az etanolgyártásból ered. A műtrágyák óriási mennyiségű használata az ipari módszerekkel működő agrobizniszben olyan mértékű agrárszennyvizet produkál, ami tönkreteszi a Mexikói-öböl vizét.
A műtrágyából a nitrogén és a foszfor beszivárog a talajvízbe, onnan a folyókba, majd a tengerbe. S mivel az USA nagy etanolgyártó, az egész országnyi területeket kitevő kukoricaföldek csak úgy ontják magukból ezeket a -vizekre nézve káros- tápanyagokat.
Az USA azért termel kukoricát, hogy
- ellássa táppal a levágásra hízlalt állatállományt,
- bioetanolt készítsen belőle,
- jusson belőle a az élelmiszeripar termékeibe is (sőt pelenkákba, elemekbe is) kukoricaszirupként. (Erről mesélt a Food, Inc. című Oscar-jelölt film kritikáját.)
(fotó: wikipedia)
Hogyan jön létre a halálzóna?
- A termőföldekből érkező agrárszenny (a földből kimosott műtrágya nitrogén- és foszfortartalma) elérkezik a Mississippi-folyó torkolatához és belép a Mexikói-öbölbe.
- E két anyag elősegítik a fitoplanktonok túlzott virágzását.
- Ezek meghalnak, lesüllyednek a tenger mélyére, ahol elrothadnak, s ezzel elvonják az oxigént, mert az őket feldolgozó baktériumok oxigént használnak.
- Az oxigénhiányos vízben pont a mészvázas élőlények nem jutnak elegendő oxigénhez, pedig éppen a meszes vázuk létrehozása révén szívnák fel a tengerek a széndioxidot a légkörből.
- A halálzóna szó szerint halálzóna. Se növények, se mikroorganizmusok, se élőlények nem tudnak fennmaradni benne.
Az USA szárazföldi területének 41 %-a e folyóba ereszti talajvizét. Ez 3,2 millió kilométernyi földterületet jelent, ami 600 millió focipálya nagyságával egyenlő. Ehhez hozzájön még a civilizáció, vagyis a folyó közelében meghúzódó városok, melyekben 12 millió ember él. Ezek ipari és lakossági szennyvize is a Mississippi-folyóba jut.
Évente 1,2 millió tonna káros "tápanyag" jut a Mexikói-öböl vizébe, mely elősegíti a fitoplanktonvirágzást és a halálzóna létrejöttét.
(fotó: YouTube/NOAA)
A halálzóna alakulása némileg szezonális, hiszen nyáron a legnagyobb a mérete. A nyáron a legnagyobb a folyóból a tengerbe áradó édesvízmennyiség, s a széljárás szélesebbre húzza ennek kiterjedését. Ősszel és tavasszal ez valamivel csökken.
Idén az is hozzájárult a terjedéséhez, hogy nagy esőzések voltak az USA középnyugati régiójában. Már tavasszal azt jósolták a szakemberek a Mississippi-folyó nitrogén- és foszforszintjét mérve, hogy idén nagyobb lesz a halálzóna.
Mit lehet tenni?
Az USA kormánya azt tervezi, hogy 2035-re 5000 km2-re csökkenti a halálzónát, ehhez azonban az kellene, hogy az agráranyagok, pontosabban a nitrogén áramlása a Mississippi-folyón a jelenlegi mennyiséghez képest 59 %-kal csökkenjen, állítja az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia (NAS) elemzése.
A NBC News azt írta, hogy a megoldás kormányzati szabályozás lehet. Így oldották meg a Maryland és Virginia államoknál lévő Chesapeake-öböl halálzónájának csökkentését. Az illetékes hatóság, a Környezetvédelmi Hivatal (EPA) a gazdák heves tiltakozása ellenére 2010-ben megszabta az érintett tagállamoknak, hogy mekkora lehet a tápanyagszennyezés a vizekben, s az agrárszektor szereplőinek engedelmeskednie kellett a megszorításoknak, kénytelen voltak visszafogni a műtrágyahasználatot. Sikerült is jelentősen lecsökkenteni a halálzóna területét.
Forrás: Associated Press, nbcnews.com