Lehet valaki hiteles zöld aktivista 200 millió dolláros vagyonnal?

Évtizedek óta a zöld gondolat papja, az ökotudatosság keresztes lovagja. A nézeteit összefoglaló Kellemetlen igazság című dokumentumfilmnek köszönheti a Nobel békedíját is. De vajon azt cselekszi-e üzletemberként, amit hirdet? Vagy bort iszik és vizet prédikál?

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Al Gore-nak mindössze 1,7 millió dollárt tett ki a vagyona, amikor elindult az amerikai elnökválasztáson 2000-ben. 2013-ra már 600 millióról szóltak a híradások. Al Gore sokaknak azért nem autentikus zöld aktivista, mert 603 négyzetméteres, óceánparti villájában és másutt olyan celebekkel lóg, akik éppolyan nagy ökolábnyommal élnek, mint ő. Miközben a Föld megmentéséről prédikálnak. De életstílusukban nem hajlandók önmérsékletet tanúsítani.

A befektetőket puhítja az ökopápa
Amikor 2000-ben harcba szállt az elnökségért, még csak 1,7 millió dollár volt a vagyona. Ma 600 millió. Egyes szimpatizánsai szerint Al Gore-nak a saját gazdagságát kellene arra használnia, hogy hitelesítse üzenetét: a zöld gazdaság megvalósítása óriási üzleti lehetőség.
Leonardo DiCapriónak is azt dörgölték az orra alá a cannes-i filmfesztiválon, amikor -az általa írt, narrált és producerként jegyezett- Az utolsó óra című ökotudatos dokumentumfilmet jött prezentálni, hogy miért nem menetrendszerinti járaton utazik? Ha már a környezet kíméletére és védelmére szólít fel, kezdhetné a saját portáján a sepregetést. Hagyjon fel azzal, hogy magánrepülőgépen száguldozik. Sok szó esik a sajtóban arról, hogy az átlagembereknek mit kéne változtatniuk az életvitelükön (vegyenek újrapapírt, újraműanyagot, gyűjtsék szelektíven a szemetet, vásároljanak nem ketrecben tartott csirkékből származó tojást, biotejet stb. stb.), de a legnagyobb felelősség a gazdagoké. Ők sokkal többet fogyasztanak, nagyobb ökolábnyomot hagynak maguk után.

Amikor saját felelőssége kerül szóba, Gore azt pendíti csak meg, hogy haverja, Richard Branson dolgozik a repülőgépüzemanyagot zöldítésén, növelve bennük a bioetanol arányát. (De 2014-ben ezt a projektet is kritika érte, amiért nem részesül elég pénzben.)

A konferenciapódiumok celebje.
(fotó: flickr)

Olajdollárok

A zöldek fejében az verte ki a biztosítékot Al Gore üzleti tranzakciói közül, hogy 2013 januárjában az araboknak -a dohai székhelyű Al Jazeerának- adta el a Current TV nevű tévécsatornáján 500 millió dollárért, vagyis egy olajkereskedelemből élő állam tévécsatornájának a pénzét tette zsebre. Az Al-dzsazíra ugyanis állami finanszírozású köztévé. (Mások azt nehezményezték, hogy miért nem egy nyugati piaci szereplőnek adta el.)

Mivel nagyjából 20 százalékos részesedése volt a tévétársaságban, az ügyleten személy szerint kb. 70 millió dollárt keresett (adózás után). Azért is kapott a fejére, mert villája nem megújuló energiákkal működik. Az ilyen és ehhez hasonló üzleti húzások felvetik a kérdést: lehet-e egy gazdag közéleti figura hiteles hirdetője a környezettudatosságnak?

Nem ismerjük az értékpapírportfolióját. Vajon vannak-e részvényei földgáz- és olajvállalatokban? Ha nem, talán kellene, hogy szerezzen néhányat. H van neki, miért nem használja azokat arra, hogy javaslatokat nyújtson be a részvényesi közgyűléseken? Így fogadták el például az Exxonnál, hogy klimatológus is helyet kaphasson az igazgatótanácsban, miután a javaslatot több éven át elutasította a többség az éves közgyűlésen.

Földmágnások
A hitelesség egyik alapelve talán az az angol mondás lehet, ami úgy szól: "Put your money where your mouth is". Vagyis úgy fektesd be a pénzed, ahogy arról másoknak ágálsz, kövessék tettek a szónoklataid.
Van még két példa, amikor a milliomos, a milliárdos tényleg szép összegeket költ ökológiai célokra. A UPC-t birtokló Liberty Global kábelóriás vezére, John Malone és Ted Turner, a CNN alapítója, az AOL-Warner egykori részvényese például arra használják a pénzüket Amerikában, hogy óriási természeti területeket vásárolnak fel, hogy azok érintetlenül maradjanak és ne fejlesszenek rajta üzleti érdekeltségek infrastruktúrát, ingatlanokat, gyártakat. Ez csak egy példa arra, hogy a magánvagyon igenis használható jó célokra, hitelesen.
Malone a legnagyobb földbirtokos Amerikában, 890 ezer hektár (8903 km2) büszke tulaja. Összehasonlításképpen: Pest megye területe 6393 km2 a wikipedia szerint. Nyilván ők sem szállnak be olyan repülőgépekre, amiken a pórnép utazik. De legalább az antilopoknak jó dolguk van. Háborítatlanul élhetnek az őshonos fajok e két médiamogul földjein.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo