Fenntarthatóbb földhasználatot akar Brüsszel

Az európai ügyekkel foglalkozó miniszterek tanácsa új rendeletet fogadott el a földek és az erdők fokozottabb védelme, a velük való megfelelő gazdálkodás érdekében, hogy 2021 és 2030 között az elvárt ütemben csökkenjen az üvegházhatású gázok kibocsátása - közölte az Európai Unió Tanácsa hétfőn.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tájékoztatás szerint az új rendelet keretet hoz létre, amellyel biztosítható az ágazati kibocsátások figyelembevétele. Ez hozzájárul ahhoz, hogy az Európai Unió (EU) teljesítse a Párizsi Megállapodásban vállalt 40 százalékos kibocsátáscsökkentést 2030-ig. Neno Dimov, az unió tanácsának soros elnökségét betöltő Bulgária környezetvédelmi és vízügyi minisztere elmondta, az új szabályok anélkül fogják éghajlatbarát földhasználatra ösztönözni a tagállamokat, hogy újabb korlátozásokat vagy adminisztratív terheket teremtenének. A rendelet nem állapít meg semmilyen kötelezettséget a magánfelek, a mezőgazdasági termelők vagy az erdőgazdálkodók számára - tette hozzá.

Kép: SXC

A földhasználatról és az erdőgazdálkodásról szóló rendelet minden tagállam számára kötelező érvényű kötelezettségvállalást és a megfelelés megállapítására irányuló számviteli szabályokat határozott meg. A rendelet hatálya az erdészetből és a mezőgazdaságból származó szén-dioxid kibocsátására terjed ki.

A földhasználat és az erdőgazdálkodás talajok, fák, növények, biomassza és faanyagok használata egyedülálló helyzetet teremt az ágazatban, mert nemcsak üvegházhatású gázokat bocsát ki, de el is tudja nyelni a légkörből a szén-dioxidot. Az EU területén található erdők évente az EU összes üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csaknem 10 százalékát nyelik el - hangsúlyozza a közlemény.

Sokba kerül nekünk a pusztítás
Milliók kényszerülnek elhagyni az otthonukat a termőtalaj pusztítása miatt, miközben a folyamat a világgazdaság teljes évi teljesítményének tizedét viszi el – figyelmeztet az Egyesült Nemzetek legfrissebb jelentése. A világ termőföldjeinek harmada van veszélyben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo