Az ipar befékezésével védekezik a szmog ellen Kína

Visszafognák az acél- és alumíniumgyárak üvegházgáz-kibocsátását, betiltanák a szénszállítást a legnagyobb kikötőben, továbbá bezárnának számos műtrágya- és gyógyszergyárat Kínában, hogy csökkentsék az elviselhetetlen szmogot.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kínai Környezetvédelmi Minisztérium által kidolgozott javaslatcsomag egyértelmű válasz arra a tarthatatlan helyzetre, ami a nyugati világ sajtójában képriportok témája lett az elmúlt években: Pekingben és Kína más nagyvárosaiban gyakran olyan mértékű a szmog, hogy teljesen ködbe burkolja az épületeket.

A Reuters hírügynökség által megtekintett előterjesztések radikális tiltásokat vezetnének be a levegőminőség javítása érdekében a kommunista nagyhatalom legnépesebb városait övező régióban.

Fotó: flickr/Erhard Renz

Kína északkeleti régiójában mindig erős a szmog télen, de ezen a télen minden korábbi mértékben megdöntött a levegő szennyezettsége, ahogy felerősödött a szezonális fűtésből eredő szénégetés, felpörgött az ipari termelés, és megnőtt a közlekedés.

Itt sem öröm az élet.
Fotó: flickr/fl85

A tervezet szerint:

  • 28 városban telente legalább 30 százalékkal csökkentenék az alumíniumgyártó és legalább 50 százalékkal a műtrágyatermelő kapacitásokat november vége és február vége között. A Reuters számításai szerint így 17 százalékkal csökkenthetnék Kína éves alumíniumgyártását és 8 százalékkal az acélgyártását.
  • Júliusra bezárnák Tiandzsint, az ország második legnagyobb forgalmú kikötőjét, amely a szénszállítást bonyolítja. (Évente 100 millió tonna érkezik ide.) A szállítmányokat a 130 kilométerrel északabbra fekvő Tangsanba irányítanák. Tiandzsin így akár évi 97 millió dollárnyi bevételtől is eleshet, ha ezt a korlátozást bevezeti a minisztérium.
  • Szeptemberre a Hebei tartományban lévő kikötőkön nem vehetnék igénybe a vasúti síneket a szén elszállítására.
A minisztériumi javaslatot már eljuttatták az érintett helyi önkormányzati szerveknek és cégeknek, hogy azok véleményezhessék. A kínai kormány egyébként 3 éve indította el légszennyezés elleni programját, de a szmog, úgy látszik, kifogott a politikai szándékokon. Ha az új javaslatot életbe léptetik, az minden bizonnyal kihatna az acél, az alumínium és a szén világpiaci árára.

Sanghajban a felhőt is karcolja a felhőkarcoló, meg a szmogot is.
Fotó: flickr/barnyz

A Greenpeace úgy számolta, hogy Kína acélkapacitásai 2016-ban éppenséggel nőttek, hiába indított el a kormány egy programot, melynek keretében sorra zártak be régi, elavult gyárakat: ezzel ugyanis csak javarészt a már egy ideje dologtalanul álló létesítményeket csukták be végleg.

Kína északkeleti régiója az ország legsűrűbben lakott része, ezért a legszmogosabb is. Az ország éves acéloutputjának harmadát, alumíniummennyiségének 70 százalékát itt termelik meg. A Környezetvédelmi Minisztérium állítólag azt is tervezi, hogy fékezi a gyomirtó- és a gyógyszergyárak működését is.

Forrás: Reuters

Műholddal mérik
Hiába stagnált 2016-ban az ÜHG-kibocsátás globális mennyisége – ez volt a harmadik év, melyben nem emelkedett az emisszió –, főként a kínai légszennyezés csökkenése miatt, Kína lakossága mégis megszenvedi a téli szmogot. A kormány ezért műholdat lőtt fel, hogy mérni tudja az ország üvegházgáz-emisszióját. A mérések egyúttal azt is szolgálják, hogy a hatóságok el tudják dönteni, hol kell elrendelni a gyárak ideiglenes bezárását, hogy csökkentsék a levegő szennyezettségét.
A 620 kilogrammos, TanSat nevű műhold 700 kilométeres magasságból gyűjt adatokat a légköri viszonyokról. A műhold egy másik műholdat is szállít, mely az agrártevékenységet és az erdőket – illetve azok irtását – monitorozza.
Forrás: Xinhua hírügynökség
 

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo