Jó ideje ismert a fair trade gondolata: a multinacionális vállalat az ellátási láncában olyan cégekkel dolgozik, melyek nem a nyomott piaci áron, hanem fair árszinten szerzik be az alapanyagokat Afrikában, főként a teát és a kávét, esetleg a kakaóbabot.
Ebben azonban nem merül ki a fairség gondolata, sőt még több lehetőséget lehet kínálni a farmereknek, hogy fenntartható módon és anyagilag is biztonságban tudjanak termeszteni. Az Emmanuel Macron francia köztársasági elnök védnöksége alatt megrendezett "Egy bolygó csúcstalálkozón" (One Planet Summit) 2017 decemberében jelentették be azt a pilotprojektet, melynek keretébben Malawiban egy évig tesztelik egy kedvezőbb (fairebb) és átláthatóbb ellátási lánc megvalósítását.
A módszer alapját a blockchain technológia jelenti, mely a kriptovaluták létét is biztosítja. A University of Cambridge Fenntartható Vezetés Központja (CISL) által kigondolt projektben a Unilever, a fogyasztási cikkek világcége és a Sainsbury's angliai áruházlánc vesz részt, továbbá tíz nagy bank, köztük a Barclays, a BNP Paribas és a Standard Chartered.
Itt már nem csupán a fair beszerzési árról van szó, hiszen az ellátási lánc részletes dokumentálását szeretnék elérni az érintett cégek.
- A rendszerbe betáplálnak olyan adatokat is, hogy a farmerek vegyszermentesen termesztik-e a növényeket, tehát portékájuk organikus.
- Az alkalmazottakkal, munkásokkal való bánásmód szerint is osztályozzák a beszállítót, hogy kiiktassák a kényszermunkát, a rabszolgaságot és az éhbér-szerű fizetéseket a rendszerből.
- Az ellátási rendszerben minden tealevél forrása, termesztésének helyszíne követhető lenne. Így egy kész dobozni.
- A rendszerben szereplő, auditált adatok segítségével a környezetkímélő módon termesztő gazdák jobb elbírálást kaphatnának a bankoknál, kedvezőbb feltételekkel juthatnának hitelhez. Ezért vesznek részt a pilotprojektben bankok. A pénzintézetek rájöttek, hogy etikus klienseket kell finanszírozniuk, mert ha bármilyen visszásságra derül fény a sajtóban, az nekik is rossz reklám.
Malawiban több mint tízezer gazda csatlakozott a projekthez. A University of Cambridge becslése szerint világszerte közel másfél milliárd ember teremti elő a megélhetéséhez szükséges pénzt kistermelőként,
2017 augusztusában tíz nagy élelmiszeripari és kereskedelmi óriáscég -köztük a Nestlé, a Unilever és a Tyson Foods- csatlakozott egy hasonló kezdeményezéshez, melyhez az IBM szolgáltatja a blockchain-technológiát. A cél ebben a projektben az alapanyagok forrásának visszakövethetősége és a munkakörülmények javítása.
(Thomson Reuters Foundation)