Most vasárnap már vásárolhatunk. De ki nyit ki?

Megszavazta az Országgyűlés a vasárnapi nyitva tartási tilalom eltörlését, így elméletileg már most vasárnap kinyithatnak az üzletek - és ennek nem mindenki örül. A boltzár végével ugyanis lépéskényszerbe hozta a kormányzat a vállalkozásokat, a boltoknak most a súlyos szakemberhiánnyal kell szembenézniük.

Kép: Flickr

Meggondolta magát a kormány a vasárnapi munkavégzés tilalmával kapcsolatban, a kiskereskedelemben, megszavazta az Országgyűlés a vasárnapi boltzár eltörlését (a többször is agyrémnek minősített intézkedés alig egy évet élt meg) így, elméletileg már ezen a héten kinyithatnának az üzletek a hét utolsó napján. „Ez a lehetőség azonban csak elméleti” – hangsúlyozta a Piac & Profitnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.

Az eredeti állapot visszaállításáért egyébként egy sor törvényt át kell írni.

A szakember szerint ugyanis a boltok nem készültek – mert nem is készülhettek - fel arra, hogy vasárnap is nyitva lehetnek, így most át kell szervezniük munkavállalóik beosztását, új dolgozókat kell felvenniük, áttervezniük az idei üzleti tervüket – hiszen a vasárnapi bérekkel, rezsiköltségekkel nem számoltak. Ugyanakkor a szakember kiemelte, hogy a rövid felkészülési idő nem fogja különösebben zavarni a cégeket. „Szemben azzal, amikor a tilalmat hozták, most ez nem kötelező érvényű, nem kell kinyitni, csak kinyithatnak, így aki nem készül fel erre a hétvégére, majd felkészül a következőre” – hangsúlyozta.

A kormány egyébként pontosan tudta, hogy a vásárlók utálni fogják a boltzárat.

Ugyanakkor a fogyasztók - akik nagy többsége szenvedélyesen utálta a boltzárat – most azt várják, hogy vasárnap az üzletek nyitva lesznek. Így aki nem tud kinyitni most vasárnap attól csalódottan távozhatnak majd a vevők.

Felemás a balatoniak öröme
A Balatoni Szövetség (BSZ)korábban csak a módosítását kezdeményezte a vasárnapi pihenőnapról szóló törvénynek a balatoni főszezon miatt, ezért felemás érzéssel fogadja a teljes visszavonásáról szóló javaslatot - nyilatkozta Balassa Balázs, a szövetség elnöke. A balatoni önkormányzatokat tömörítő szervezet a vasárnapi pihenőnapról szóló törvény elfogadásakor, már tavaly márciusban kezdeményezte annak módosítását. A nyári főszezonban tapasztalt nehézségek után aztán ősszel már az illetékes tárcához fordult a szervezet azzal a konkrét kéréssel, hogy az üdülőrégióban az adventi időszak helyett nyáron, a csúcsszezonban tarthassanak nyitva az üzletek, a jogszabályban megengedett 5 helyett 8 választott vasárnapon. A BSZ kezdeményezte azt is, hogy a 200 négyzetméternél kisebb üzletekben alkalmazottakat is bevonhassanak a hétvégi munkába, de szigorúan hétvégi pótlék megfizetésével. Balassa Balázs kifejtette: a törvény teljes visszavonását már csak azért sem szerették volna elérni, mert a balatoni turisztikai szolgáltatók visszajelzései szerint az elő- és utószezonban érezhető forgalomnövekedést hozott a vasárnapi boltzár. A BSZ elnöke szerint a teljes visszavonás a munkavállalókra nézve sem lenne szerencsés, hiszen a korábbi állapot visszaállítása nem garantálja számukra a vasárnapi munkavégzésért járó pótlékot, márpedig ennek jogszabályba foglalása fontos lenne.
Hátra arc

A gyors változás feltehetőleg inkább a nagyobb üzleteknek okoz majd gondot, ahol nagy szervezeteknek kell ismét - alig egy év után megint - teljesen új munkarendre átállnia, amihez alkalmazkodnia kell a beszállítóknak, de alakítani kell az üzleti stratégiát, a belső folyamatokat és minden mást. Sok helyen komoly irányváltást eszközöltek a zárvatartás kötelezettsége miatt (a Tesco például felhagyott a 24 órás nyitva tartással, és üzleteket is bezárt, a Spar az OMW-vel fogott össze, kihasználva, hogy a tiltás nem vonatkozott a benzinkutakon lévő boltokra, de megjelentek piaccá minősített üzletek is.) Vámos szerint a legegyszerűbb dolga a kisboltoknak lesz, ezeknek egyszerűbb lesz visszaállni a régi rendszerre.

De ki fog dolgozni?

Csakhogy az üzletek szembesülni fognak a szakemberhiánnyal, ami már most is komoly gond nem csak a kereskedelemben, hanem a vendéglátásától az autógyártásig csaknem minden szektorban. A szakemberhiány miatt ugyanis a kereskedelemben már most is mintegy 8000 ezer álláshely betöltetlen. Így a megnövekedett munkaerőigényt csak nehezen, hónapok alatt lehet majd feltölteni. Különösen igaz ez abból a szempontból, hogy a törvény eltörlése – Rogán Antal szavaival a 2015. március 15-ei állapot visszaállítása – nem csak a vasárnapi nyitva tartást engedélyezi, hanem az éjszakai elárusítást is. Így jelentősen, akár harmadával is nőhet egyes kiskereskedelmi egységekben a munkaórák száma – amit csak munkaerő felvétellel lehet érdemben bepótolni.

Ráadásul a tilalom eltörlése nem csak az élelmiszer kiskereskedelmet vagy a hipermarketeket érinti: a ruházati boltok, barkácsáruházak (amelyek közül volt, amelyik kivonult az országból vasárnapi zárvatartás miatt), a plázákban található üzletek és a kapcsolódó szolgáltatásokban is erőteljes munkaerőigény keletkezhet. (A szakemberhiány miatt több kiskereskedelmi lánc már béremeléseket jelentett be.)

Az intézkedés éppen azokat hozhatja helyzetbe, akik a legrosszabbul jártak a vasárnapi zárvatartás miatt: a kismamák, kisgyermekes szülők, és a diákok. Ugyanis jellemzően ők voltak azok, akiket hétvégén, félmunkaidőben, vagy rugalmas foglalkoztatás keretében alkalmaztak a vasárnap is nyitva tartó üzletek. Ezek a munkavállalók most újra megjelenhetnek a kiskereskedelemben.

Egy kicsit szépít a kormány
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter - illetve a kormány más prominensei - szerint a vasárnapi boltzár beváltotta a hozzá fűzött reményeket, a munkahelyek száma nem csökkent, illetve sikerült a kisebb boltokba átterelni a forgalmat. Az igazság ezzel szemben az, hogy a KSH 2015 február és június között azt mérte, hogy a kiskereskedelemben az alkalmazottak száma 276 fővel csökkent a négy főnél többet foglalkoztató cégek esetében, de ha az ágazat összes foglalkoztatottját (egyéni vállalkozók, 4 fő alatti cégek, tulajdonosok, szövetkezeti tagok, segítő családtagok) nézzük, a létszám 4,8 ezerrel 538,3 ezerre csökkent. Utóbbi statisztikában ráadásul a kölcsönzött munkaerő, a részidős foglalkoztatottak és a diákmunkások száma nincs benne – márpedig éppen őket érinti az új szabályozás a leghátrányosabban.
Száznak ötven éppen a fele

Hasonlóan vélekedett Sáling József, a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) elnöke is, aki szerint még rengeteg kérdést kellene tisztázni. A létszámhiány miatt a munkavállalók túlterheltek, akik emellett az alacsony béreket és az erőteljes fluktuációt is kifogásolják. A vasárnapi nyitva tartás visszavezetését tisztességes alkalmazotti létszám esetén, valamint akkor támogatja a KASZ, ha kifizetik a megfelelő pótlékokat. „A vasárnapi munkáért fizetendő pótlék jelenleg csak 50 százalék, ami nyilvánvalóan kevés, csupán 2-3 ezer forint alkalmanként, a pihenőnapon dolgozókat tisztességesen meg kell fizetni” - hangsúlyozta az elnök.

A most eltörlésre kerülő törvény miatt ugyanis a dolgozók elbukják az eddig, évente öt vasárnapra (a négy adventi, illetve egy szabadon választott hétvégére) fizetett 100 százalékos bérpótlékot, és visszaáll a korábbi ötven százalékos pótlék szabály. Ez további feszültségeket gerjeszthet a munkaerőpiacon, ugyanakkor mint azt Vámos György kiemelte, az év minden vasárnapjára a cégek többsége nem tudná kigazdálkodni a 100 százalékos pótlékot.

Sáling József megjegyezte: pénteken még azt ígérte a miniszterelnök, hogy egyeztet a szakszervezetekkel. Ezzel szemben úgy tűnik - fogalmazott - "a fő szempont az volt, hogy sokkszerűen elintézzék a vasárnapot, nem érdekes mi lesz az érintett 100 ezer emberrel".

A munkáltatók üdvözlik a vasárnapi nyitva tartást
A vállalkozások képviselői jó és érthető lépésnek tartják a kormány döntését, hogy visszavonja a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvényi szabályozást. Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) főtitkára elmondta, örülnek annak, hogy a kormány megtette ezt a lépést, "az más kérdés, miért kellett ehhez tizenhárom hónapot várni". A VOSZ az első pillanattól kezdve vállalkozás-, munkavállaló- és vásárlóellenes intézkedésnek tartotta a vasárnapi boltzárat. Hangsúlyozta, hogy "komoly gazdasági, társadalmi tartalommal rendelkező jogszabályról egyeztetni kell az érdekeltekkel, a vállalkozókkal, a munkavállalókkal, ez esetben a lakosság képviselőivel is, hiszen a magyar társadalom kétharmada nem értett egyet a vasárnapi boltbezárással". Úgy vélte, az új helyzetről egyeztetni kell a szakszervezetekkel, hiszen komoly munkaszervezési kérdések lesznek a vasárnapi nyitva tartás visszaállításával, és "ez jó alkalom a társadalmi párbeszéd újra aktivizálására". Dávid Ferenc szerint a vasárnapi boltbezárás nem volt gazdaságilag sikeres, a hazai tulajdonban lévő mikro- és kisvállalkozások két és félezer boltot zártak be, utcára került 9 ezer munkavállaló.
A multik nyertek
A multi kereskedelmi láncok megnyerték a hatnapos nyitvatartási csatát, a magyar kis- és közepes vállalkozások vesztesek voltak, esetükben elmaradt haszonról is lehet beszélni - tette hozzá. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke felidézte, hogy a jogszabály életbelépésekor semleges álláspontot képviseltek, mert a kamarának vannak olyan tagjai, amelyeknek kedvező, és olyanok is, amelyek számára kedvezőtlen volt a vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló szabályozás. Ha a kormány úgy látja, hogy az emberek többségének a vasárnapi boltbezárás nem jó, és a korábbi szabályozást módosítja, az érthető, de az intézkedés nem fog földindulást hozni, mint ahogy a bezárás sem hozott - mondta Parragh László.
A magyar kiskereskedők rosszul jártak
Vadász György, a Magyar Iparszövetség ügyvezető elnöke rámutatott, hogy a nagy bevásárlóközpontokban működő vendéglátók, szolgáltatók veszteséget szenvedtek azzal, hogy az élelmiszerláncok nem nyitottak ki vasárnap. A vasárnapi zárva tartás megosztotta a társadalmat, a többség a nyitva tartás mellett volt, mert maga szerette volna eldönteni, hogy mikor vásároljon - mondta az iparszövetség ügyvezető elnöke, aki szerint helyes döntést hozott a kormány, nem egy népszavazáson kell egy ilyen kérdésben állást foglalni. Vadász György szerint a tapasztalatok azt is mutatják, hogy a hazai kiskereskedők nem jártak olyan jól a vasárnapi zárva tartással, mint ahogyan azt eredetileg várták, ugyanakkor pozitívumnak tartotta, hogy nem csökkent a kereskedelem bevétele. Úgy vélte, a vasárnapi nyitva tartás további lendületet ad a hazai kiskereskedelemnek.

Véleményvezér

Magyar Péter szerint már nincs is rezsicsökkentés Magyarországon

Magyar Péter szerint már nincs is rezsicsökkentés Magyarországon 

Magyar Péter és a kormánytagok most Európa színe-java előtt vívnak egymással.
Fotóalbumot készített Hadházy Ákos a magyar kórházi kosztokról, ezt látni kell

Fotóalbumot készített Hadházy Ákos a magyar kórházi kosztokról, ezt látni kell 

Nem finom, de legalább nem is gusztusos.
Véget ért az amerikai dokkmunkások sztrájkja, hatalmas sikert értek el

Véget ért az amerikai dokkmunkások sztrájkja, hatalmas sikert értek el 

A logisztikai költségek tovább nőnek.
Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát

Úgy vernek minket a lengyelek, mint szódás a lovát 

A folyamatos kormányzati sikerpropaganda mellett csak a számok ne lennének.
Vádat emeltek a new yorki polgármester ellen

Vádat emeltek a new yorki polgármester ellen 

Ingyen utazásokat és hotelszámlákat vizsgálnak.
Az izraeli titkosszolgálat professzionálisan működik Iránban, mind a 180 ballisztikus rakétát leszedték

Az izraeli titkosszolgálat professzionálisan működik Iránban, mind a 180 ballisztikus rakétát leszedték 

Az izraeli miniszterelnök megígérte az irániaknak, hogy hamarosan megszabadítják elnyomóitoktól.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo