Azok a magyar cégek, amelyeknek sikerül megkapaszkodni a külpiacokon, sokkal versenyképesebbek, mint a csak belső piacra termelő cégek. Az a tapasztalatunk, hogy a válság jellemzően – bár megérintette őket – kifejezetten jót tett ezeknek a cégeknek, amelyek így jó partnereink maradtak” – hangsúlyozta Gál Loránd, az Erste Bank Hungary Zrt. budapesti régióvezetője.
Azonban ahhoz, hogy a külpiacokon valaki talpon maradhasson, néha „meg kell olajozni a gépezetet”, azaz olyan finanszírozási, banki háttérrel kell rendelkeznie, amely zökkenőmentesen és rugalmasan képes ellátni a feladatát. Az egyik legfontosabb kérdés a tranzakciós költségek: olyan szolgáltatást kell keresni, amely csökkenti a konverziós veszteséget, és lehetőleg minél egyszerűbb folyamat.
A hitelkamatok tekintetében komoly javulás állt be a hazai hitelintézeteknél: míg korábban a magas forintkamatok, illetve a magas országkockázati felár miatt a hazai cégek csak drágán juthattak forráshoz, addig Gál Loránd szerint a jegybank Növekedési Hitelprogramja (NHP) és az EXIM exportösztönzési programjának segítségével sikerült a magyar kkv-k versenyhátrányát megszüntetni. „Ez a két termék annyira leegyszerűsítette a cégek életét, hogy gyakorlatilag mást nem is kell jelenleg ismerni, ennél versenyképesebb termék nincs is a piacon.” Az NHP 2,5 százalékos hitelt ad 10 évre beruházási hitel esetében, forgóeszköz esetében egy évre, és csak azt a feltételt kell teljesítenie a cégnek, hogy kkv-legyen, azaz bevételi és foglalkoztatotti korlát van" – mondta a szakember. Az EXIM exportösztönző termékeiről itt olvashat részletesebben!
A jelenlegi 310 feletti forintárfolyam kedvez a magyar exportőröknek, ám a mosoly általában néhány hónap múlva lehervad az arcukról, amikor az árfolyam újra erősödni kezd. „Ahhoz, hogy a mosolyt tartóssá tegyük, treasury szolgáltatásokat vehetünk igénybe, fix árfolyamon adhatunk -vehetünk devizát, illetve sávokat állíthatunk be, hogy az árfolyamváltozásokból eredő kockázatokat csökkenthessük” – hangsúlyozta a banki szakember. A devizakockázatok kezeléséről itt olvashat részletesebben!