Folyt. köv.
A CIB-nél arra mutattak rá, hogy a piaci várakozások szerint a kamatemelkedési ciklus folytatódik, ebből kifolyólag a hitelkamat-szintek további emelkedése várható. Emiatt folyamatosan figyelik a piaci lehetőségeket, és azoknak megfelelően bővítik a termékkörüket. Jelenleg az agrárszektorban igénybe vehető, kedvező kamatozású hiteltermékeken dolgoznak.
Az OTP Banknál arra hívták fel a figyelmünket, hogy bár a jegybank tavaly júniusban megkezdett kamatemelési ciklusa megfordította a banki marzsok csökkenésének elmúlt éveket jellemző trendjét is, ha a GDP és a bérek növekedése továbbra sem lassul – miközben a kamatemelések messze nem túlzóak –, akkor ez a folyamat nem veszélyezteti a vállalkozások adósságtörlesztő képességét. Nagyon nehéz belátni az inflációs nyomás mértékét és hosszát, illetve a gazdasági növekedésre gyakorolt negatív kihatásait, de az OTP Bank szakértői azt gondolják, hogy a kockázati költségek alacsony szintjének megtartása és a hitelkereslet további növekedése reális cél lehet az idei évben is.
Variációk a súlyosbodó kamatterhek kezelésére
Némileg árnyaltabban fogalmaztak a Takarékbanknál. Szerintük a kamatok emelkedése – jelenleg az alapkamat szintje többszöröse, mint a járvány előtti időszakban volt – és a moratóriumból kilépő ügyfelek újrainduló fizetési kötelezettsége miatt a vártnál nagyobb adósságszolgálat nehezedik egyes ügyfelekre. E hitelintézet ügyfelei szükség esetén többféle fizetéskönnyítő megoldást igényelhetnek, amelyek átmenetileg vagy hosszabb távon is segítséget nyújthatnak a nehéz helyzetben. Ehhez nem feltétlenül szükséges kiegészítő fedezet bevonása, és a konstrukciók magasabb költségek nélkül, gyorsított folyamatban is igényelhetőek.
A kedvezményes kamatozású megoldások is alkalmasak arra, hogy a kamatemelkedések hatására nehéz helyzetbe került vállalkozásokon segítsenek. Az UniCredit, az OTP és a K&H is azt javasolja az ügyfeleinek, hogy ha beüt a baj, mindenképpen keressék meg a banki kapcsolattartójukat. Ha ugyanis a termékfeltételek megengedik, a piaci hitelüket ki tudják váltani a kedvező fix kamatozású támogatott konstrukciók valamelyikére. A kamatemelkedés hatásait a CIB is a kedvezményes hiteltermékei kínálatával ellensúlyozza, hogy megtalálja minden ügyfele igényére a megfelelő megoldást. Ezekkel a kedvezményes termékekkel – jogosultság esetén – kiválthatók a korábban felvett hitelek, illetve amennyiben a meglévő hiteltermék engedi, a futamidő hosszabbítása is segítséget jelenthet.
A Raiffeisennél az elmúlt években, különösen a hosszabb futamidejű beruházási hitelek esetén, magas arányban fix kamatozás mellett folyósították az új hiteleket, főképpen a kisebb vállalatok körében. A bankban azt is elmondták: ezeknél nem kell számolni a futamidő alatt emelkedő kamatokkal, így a saját portfólióján belül egyelőre nem tapasztalja azt, hogy a kamatemelkedés miatt nehéz helyzetbe kerültek volna vállalkozások. Ők továbbra is a rögzített kamatozás megfontolását javasolják – különösen a hosszabb futamidők esetén –, annak ellenére, hogy a fix kamatozású hitelek költsége megemelkedett.
Ehhez csatlakozott az Erste Bank is, amely immár sokadszorra hívja fel a figyelmet a fix kamatozású hitelekre, azokra, amelyek kamatai a hitel teljes futamideje alatt változatlanok maradnak. Ez nagy előny, különösen most, amikor a kamatok ilyen mértékben emelkednek.
- A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel GO! szabad felhasználású hitel, a vállalat napi működéséhez kapcsolódó valamennyi kiadás finanszírozására vagy akár meglévő hitel kiváltására is fordítható.
- A Széchenyi Likviditási Hitel GO! szabad felhasználású forgóeszközhitel, mely forgóeszköz beszerzésére, a vállalkozás működéséhez kapcsolódó kiadások fedezésére vagy akár meglévő hitel kiváltására is alkalmas.
- A Széchenyi Beruházási Hitel GO! beruházási célok megvalósítására, illetve ahhoz kapcsolódó forgóeszköz beszerzésére lehet jó.
- A Széchenyi Lízing GO! felhasználható agrárcélú és nem agrárcélú lízingügyletek, így például új vagy használt kis- és nagyhaszon-gépjármű, gép és berendezés finanszírozásához.