Hitel, de mennyiért?
A hazai kereskedelmi bankok a beruházási, forgóeszköz- és folyószámlahitelek széles kínálatával várják a vállalati, vállalkozói ügyfeleiket. Ezen belül például a K&H Bank a beruházásra és üzletfejlesztésre használható konstrukciókkal, a vállalkozások likviditási szükségleteihez igazodó megoldásokkal szolgálja ki a cégeket, miközben lízingfinanszírozást is biztosít. Mivel a belga KBC magyarországi leányvállalatánál dolgozóknak fontos, hogy a hozzájuk forduló vállalkozások az igényeiknek megfelelő konstrukciót találják meg, a tájékozódásban finanszírozási e-book kiadványukkal is segítik a kkv-ügyfeleiket.
A CIB Banknál a Széchenyi Kártya Program GO! termékek a legkeresettebbek, s e hitelintézet várakozása szerint az elmúlt évhez hasonlóan az idén is ezek a hiteltípusok maradnak a legnépszerűbbek. Ezek széleskörűen felhasználhatók, kedvezményes, a futamidő végéig fix kamattal igényelhetők, miközben akár 90 százalékos intézményi garanciavállalás is kapcsolódik hozzájuk. Fontosak az Exim kedvezményes kamatozású termékei is a vállalati kör finanszírozásában. Az Exportélénkítő Program, a Jövő Exportőrei Program és a KKV Fordulat nevű beruházási hitel export- vagy beszállítóiexport-ügyletek finanszírozására, tárgyieszköz-beruházásra, zöld beruházásra és likviditás finanszírozására is felhasználható.
A Széchenyi GO! és az Exim-termékek előnye, hogy az emelkedő kamatkörnyezetben továbbra is fix finanszírozást biztosítanak, a törlesztőrészletek kiszámíthatósága mellett kedvező árakat és több terméknél egyéb előnyöket is jelentenek az ügyfeleknek – emelték ki lapunknak a Takarékbanknál, ahol személyre szabott ajánlatokkal várják a finanszírozásra váró cégeket. Ugyanakkor a Budapest Bankkal és az MKB Bankkal 2023 májusáig egyesülő hitelintézetnél azt is fontosnak tartották hangsúlyozni, hogy a „zöld” finanszírozás nemcsak a lakossági hitelezésben jelenthet kedvezményeket a hitelfelvételkor, hanem a vállalati szegmensben is egyre jelentősebb súlyt képvisel.
A CIB-hez hasonlóan a Raiffeisennél is a Széchenyi GO! termékek a legnépszerűbbek. Ezeket elsősorban mikro- és kisvállalkozások veszik igénybe, de a feltételeknek megfelelő nagyobb kkv-k is keresik, mivel azok alkalmasak forgóeszköz-finanszírozási és beruházási hitelcélokra egyaránt. A nagyobb vállalati ügyfelek vagy a refinanszírozott konstrukciók feltételeit nem teljesítő vállalatok/hitelek esetén azonban magasabb kamatköltséggel kell számolni mind a változó kamatozású hitelek esetén (a referenciakamat megemelkedése miatt), mind pedig a fix kamatozású hitelek esetén.
A fix a sláger
Az emelkedő kamatszint miatt az UniCredit Bankban most azért keresik a vállalkozások leginkább a fix kamatozású beruházási hiteleket, mert a saját forrású kölcsönök már nem minden esetben kínálnak annyira kedvező kamatot a számukra. E hitelintézetnél ennek tudják be a támogatott, refinanszírozott hitelek iránt tapasztalt, igen erős keresletet. Azokon belül is mindenekelőtt továbbra is a Széchenyi Kártya Újraindítási Program termékei népszerűek.
Jelenleg ezeket már nemcsak a kisvállalkozások, hanem a középvállalatok is egyre többször igénylik, így e bank munkatársai gyakran találkoznak az eddig megszokottnál magasabb összegű hiteligényekkel is a Széchenyi Újraindítási Beruházási Hitel konstrukció keretében. Az Exim Jövő Exportőrei konstrukció a kkv-k mellett a nagyvállalatok számára is elérhető, sőt zöld hitelcélok esetén még kedvezőbb, fix kamattal ajánlható az UniCredit ügyfeleinek.
Bár az elmúlt időszakban nagyban befolyásolta a vállalkozások válságtűrő képességét az, hogy hozzáférhettek-e az államilag támogatott hitelkonstrukciókhoz, hosszabb távon egyre keresettebbé válhatnak a piaci kamatozású hitelek. Például az OTP Csoportnál – legyen szó átmeneti fizetési nehézségek kezeléséről vagy egy vállalkozás versenyképességét javító fejlesztésekről – a saját forrású hitelek is nagyobb hangsúlyt kapnak ebben az évben. A vállalati hitelezési folyamat digitális fejlesztései pedig még kényelmesebbé tehetik a pénzügyek intézését.
A Takarékbanknál is azt emelték ki, hogy a kedvezményes kamatozású hitelek mellett a piaci árazású termékeik is felhasználhatóak likviditást segítő és beruházási célokra, valamint forgóeszköz-finanszírozásra. A kedvezményes programok nagyobb része a kkv-k számára érhető el, de a bank – mint azt az érdeklődésünkre külön hangsúlyozták – egyedi megoldásaival nagyvállalatok számára is biztosít lehetőségeket.