Nyáron is pörög már az álláspiac, csak lassabban

Évek óta él az álláskeresők képzeletében a téves elképzelés, mi szerint a nyári időszakban leáll a munkaerőpiac, ezért nem érdemes állást keresni és pályázni. Az adatok és tapasztalatok ezzel szemben azt mutatják, hogy csak kis mértékben csökken ebben az időszakban a meghirdetett pozíciók és keresések száma, leginkább a toborzás és kiválasztás folyamatának elhúzódása jelent különbséget az év más hónapjaihoz képest.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:PP archív

Erős túlzás lenne azt állítani, hogy nyáron leáll a munkaerőpiac, mert a HR-es kollégák szabadságra mennek. Pedig a legtöbben mégis arra hivatkozva nem kezdenek álláskeresésbe, hogy alacsonyabb a meghirdetett pozíciók aránya és ritkábban frissülnek az álláslehetőségek is. A változást ezzel szemben az év többi időszakához képest leginkább az jelenti, hogy megváltozik, lelassul a folyamatok dinamikája. Tapasztalatok szerint a toborzás és kiválasztás átlagosan két héttel lesz hosszabb, de természetesen ezt esete válogatja, egyaránt függ a toborzó és állást kereső, valamint a pozíciót meghirdető vállalat kapcsolattartójának nyári időbeosztásától is.

Ezt erősíti meg Nyitrai Orsolya, a Talent360 üzletág vezetője is: „Az év korábbi hónapjaihoz képest csupán minimális visszaesést tapasztalunk. Sokkal inkább azt látjuk, hogy nem a keresések számában, hanem a kiválasztási folyamat hosszában történnek változások a júniustól augusztus végéig terjedő időszakban. Bár átlagosan 2 héttel tolódnak el a folyamatok, nem ritka a 3-4 hetes csúszás sem.” Többkörös, komplex kiválasztási folyamat esetén jellemző leginkább, hogy akár duplájára is nőhet a kiválasztás időtartama, vagy akár hosszabb szünetek is beékelődhetnek egy-egy forduló közé.

Természetesen bizonyos szektorokhoz tartozó kollégák ebben az időszakban is előnyt élvezhetnek: „IT-szakemberként, mérnökként, pénzügyes pályázóként a nyári hónapokban is el lehet helyezkedni akár egy hónap alatt is” – tette hozzá Nyitrai Orsolya.

Szeptembertől nagyobb a harc

Az idei nyár a korábbitól lényegesen eltérő hozzáállást és megoldásokat igényel. Az szerezheti meg a legjobb állást, aki gyors, nyitott és rugalmas, a legjobb munkaerőre pedig azok a cégek számíthatnak, amelyek a digitális eszközöket is bevetik a keresésben.

Leginkább a frissdiplomásokat jellemzi az a hozzáállás, hogy még „ki szeretnék használni” az utolsó szabad nyarukat, amikor úgyis leáll az élet, ezért nem kezdenek álláskeresésbe, csak szeptemberben. Logikusan átgondolva azonban, ha a nyári időszakot álláskeresés szempontjából nehézkesnek tartják, milyen lesz a szeptember? Ettől a hónaptól kezdve sokkal többen aktiválódnak majd, így kiélezettebb lesz a harc egy-egy szabad pozícióért.

A nyári időszak esetenként akár még előnyökkel is járhat az álláskereső számára; a fentiekből kiindulva kisebb a konkurencia, bizonyos szektorokban nyugalmasabb időszakot is jelenthet a június-augusztus közötti időszak, így az új munkavállalónak több ideje van a folyamatok elsajátítására, továbbképzésre, vagy akár a kollégák megismerésére, mint az év pörgősebb hónapjaiban. Az űrlap alja

Tapasztalatok szerint leginkább azok az álláskeresők választják a helyes taktikát, akik folyamatosan pályáznak. Ha ugyanis egy vállalat új munkatársat keres, akkor nem vár az őszi időszakra a pozíció meghirdetésével. Egy új kollégára akkor és ott van szükség, ahol az igény felmerül, függetlenül attól, hogy nyár van-e, vagy sem. Gyakran fordul elő az is, hogy a szeptemberi munkakezdésre készülő cégek célzottan ezekre a hónapokra időzítik az új kollégák interjúztatását és felvételét leginkább azért, mert így több idő juthat a betanulásra is.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo