Nagy lehetőség az autóipari beszállítók előtt

A legtöbb vállalati összeolvadás és felvásárlás idén is az IT-, a technológiai és az energiaszektorban várható Magyarországon, ugyanakkor a piac értéknövekedéséhez ebben az évben a pénzügyi szektor ügyletei is jelentős mértékben hozzájárulhatnak. Az elkövetkezendő években pedig várhatóan az autóiparban számíthatunk majd nagyobb befektetői aktivitásra – derül ki a DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda piaci prognózisából.

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Napfényes kilátások - Kép:MTI

Idén is az IT-, a technológiai és az energiaszektorban lehet a legtöbb vállalatfelvásárlásra és -összeolvadásra számítani, a magyar vállalati fúziós piac értéknövekedésében pedig nagy szerepet játszhat a pénzügyi szektor is. A DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda friss prognózisa szerint középtávon az autóipart kiszolgáló iparágak állnak nagy felfutás előtt: a hazai beszállító cégek iránt jelentős érdeklődés várható a külföldi befektetők részéről, az elkövetkezendő pár évben jelentősebb, határokon is átnyúló ügyletekre lehet számítani.

„2009 óta nem volt ilyen erős a magyar M&A-piac, a tavalyi rekordév volt mind az ügyletek számát, mind az ügyletek értékét tekintve. Az elkövetkezendő időszakban a piac további dinamikus bővülése várható, a külföldi tőkét pedig az egyre szofisztikáltabb pénzügyi kultúrával rendelkező autóipari kis- és közepes vállalkozások is az országba vonzhatják” – mondta Posztl András, a DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda ügyvezető partnere.

2015-ben jelentősen bővült a magyar M&A-piac, a tranzakciók száma több mint a negyedével emelkedett az egy évvel korábbihoz képest, és az ügyletek értékében is tapasztalható volt néhány százalékos növekedés. A DLA Piper szakértői szerint a hazai kkv-k iránt is egyre nagyobb az érdeklődés, a határon átnyúló tranzakcióknak azonban sok esetben gátat szab a magyar vállalkozások viszonylagos pénzügyi felkészületlensége és konzervatív pénzügyi kultúrája. Többek között ez lehet az oka annak, hogy a magyarországi tranzakciós ügyletekben továbbra is alulreprezentáltak a külföldi befektetők: a 2015-ös tranzakciók több mint 60 százaléka ugyanis magyar vállalatok között valósult meg. (A cégeladással kapcsolatban komoly tévhitek élnek a vállalkozókban!)

Lengyelország és Csehország az élen a régióban

Az elmúlt évben Kelet-Közép-Európa országai között Lengyelországban és Csehországban zajlott le a legtöbb tranzakciós ügylet, amelyek értékükben is felülmúlták a régiós átlagot; a két ország M&A-piacának jelentős teljesítménye elsősorban a 2014-es orosz embargóval magyarázható. Hazánk szorosan mögöttük következik a sorban, Romániában azonban visszaesett a befektetői aktivitás.

„A hazai vállalkozások a növekedés lehetőségei között továbbra is elsősorban az organikus építkezéssel számolnak, holott egy külföldi befektető jelentősen hozzájárulhat egy vállalkozás profitabilitásához és hosszú távú növekedéséhez. A növekvő befektetői aktivitásban rejlő lehetőségeket azonban csak az a vállalkozás használhatja ki, amely a legmagasabb nemzetközi szintű elvárásoknak is képes megfelelni pénzügyi és jogi szempontból, illetve a menedzsment működése tekintetében is. Ennek biztosításához ugyanakkor nélkülözhetetlen a szakértő tanácsadók igénybevétele” – tette hozzá Posztl András, a DLA Piper Horváth és Társai Jogi Iroda ügyvezető partnere.

A kérő, vagy menyasszony kezdeményezzen?
A stratégiai befektetők aktívan pásztázzák a piacot, hogy megtalálják a legmagasabb hozammal kecsegtető, illetve a legnagyobb nemzetközi sikerre esélyes projekteket, ám nem minden tőkepiaci szereplő szerzi így partnereit. A kockázati alapok konkrét vállalkozásokat nem keresnek meg tőkebefektetési ajánlattal. Megmutatjuk, miért.
 

Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak 

Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.
2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia 

Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.
A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak 

Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.
Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump

Kiderült miért vonta vissza vámjait Trump 

A közgazdászok pártállás nélkül visítanak.
180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja 

A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo