Erről a kilépés ügyeit intéző miniszter, Dominic Raab beszélt, akinek elődje a nyáron, tiltakozásul a tárgyalási stratégia miatt, lemondott. Raab szavaiból az tűnt ki, hogy a kormány számol egy „kemény”, megállapodás nélküli Brexittel március végén, és próbálja előkészíteni erre a gazdaságot és a lakosságot.
A jelek szerint az a terv, hogy bizonyos területeken változatlanul kövessék az uniós előírásokat. Így például a gyógyszerek importjánál, hogy ne veszélyeztessék az ellátást. Elvárják cserében, hogy az EU államai továbbra is elfogadják majd a Nagy-Britanniában engedélyezett gyógyszereket – de erre nincs garancia.
Nagyobb gond, hogy új kereskedelmi megállapodás híján Nagy-Britannia a Kereskedelmi Világszervezet, a WTO szabályai szerint tud majd csak kereskedni az unió országaival, ám az ezzel járó bonyolult vám- és árumegjelölési előírások teljesítésére fel kell készülni.
Míg a nagyvállalatok várhatóan megteszik a szükséges lépéseket, a Brit Ipari Szövetség felmérése szerint az a mintegy 150.000 kis és közepes cég, amelyek egyedül uniós országokkal kereskednek, nincsenek erre felkészülve, és nincs is már erre elegendő idejük.
Nagy gondban van a britek számára különösen fontos pénzügyi szektor is. A bankok és a pénzügyi szolgáltatók várhatóan elveszítik a lehetőséget, hogy korlátlanul működhessenek az EU-ban – és viszont. A britek mindenesetre egyelőre nem korlátoznák uniós pénzintézetek tevékenységét, de Brüsszel dönthet úgy, hogy kizárja piacairól a brit pénzügyi szektort.
Az EU-s Brexit-tárgyaló, Michel Barnier szerint a nyári szünet után újra kezdődő egyezkedésen van haladás a biztonsági és védelmi kérdésekben, de változatlanul nyitott az egyik legfontosabb, a belső ír határ ügye. Észak-Írország Nagy-Britannia része, de senki nem szeretné, ha újra vámeljárással is járó határ lenne az ír szigeten belül.
(Forrás: The Times)