Minden év 43. hetén Európa-szerte számos olyan rendezvényt, beszélgetést, konferenciát tartanak az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) szervezésében, amelyek rávilágítanak arra, hogy mennyire fontos a munkáltatói felelősségvállalás és az aktív munkavállalói részvétel ahhoz, hogy az európai munkahelyek biztonságosak, egészségesek és termelékenyek legyenek.
Az Európai Unióban 200 millió, Magyarországon pedig több mint 4 millió munkavállaló van. Az Európai Munkavédelmi Ügynökség által megkérdezett dolgozók 51%-a szerint a stressz gyakori a munkahelyén, 10-ből 4 munkavállaló pedig úgy véli, hogy ezt a problémát és a vele járó pszichoszociális kockázatokat nem megfelelően kezeli munkaadója. Mivel a betegség miatt kieső és elveszített munkanapok mintegy 50-60%-ának hátterében a stressz és annak negatív egészségi következményei állnak, így a munkahelyi stressz az Európai Unió tagállamaiban évente 136 milliárd euró, Magyarországon 440 milliárd forint kárt okoz a foglalkoztatóknak.
Az Európai Munkavédelmi Hét általános célja a munkahelyi kockázatok fokozott tudatosítása, valamint a helyes gyakorlati megoldások ösztönzése. A rendezvénysorozatban összesen 31 ország vesz részt. 2014-ben az esemény központi témája az EU OSHA kétéves, „Egészséges munkahelyek – Kezeljük a stressz!” kampányához igazodva a munkahelyi pszichoszociális kockázatok kezelése.
Elismerés a működő gyakorlatoknak
Annak érdekében, hogy elismerjék a gyakorlatban jó példát mutató vállalatokat, a kampányhoz kapcsolódóan hirdették ki az Európai Helyes Gyakorlat díj helyi fordulójának nyerteseit, amelyet országonként egy-egy, a pszichoszociális kockázatok kezelésében élen járó, 100 fő fölötti és 100 fő alatti létszámot foglalkozató munkahely kaphatott meg. A nevezéseket a nemzeti fókuszpontok és az Európai Munkavédelmi Ügynökség két lépésben értékeli. Az országos fordulóban ez évben az Chinoin Zrt. Veresegyházi Telephelyét és az Arkon Zrt. vállalatokat díjazták.
„Több éve működő innovatív és hatékony módszert dolgoztunk ki a pszicho-szociális kockázatok felmérésére és kezelésére, amely egyéni, kapcsolati vagy szervezeti szinten is képes beavatkozni ott, ahol az szükséges. Szakértőink maguk állították össze a Lélek boxutca névre keresztelt, komplex, 2010-2016 között megvalósuló programot, amelynek egyediségét a helyszíni megoldás adja“ – mondta Szőcs István, a Chinoin Zrt. Veresegyházi Telephelyének HSE vezetője, a 100 fő feletti vállalati kategória nyertese. „Szakértőink a lehető legtöbb időt töltik a termelési területen és munkavégzés közben kérdezik meg a dolgozót az őt érő stresszorokról, azok megoldási lehetőségeiről. Ez a módszer biztosítja a szakemberek számára a helyszíni ismeretszerzést, az alaposabb feltárást, illetve erősíti a bizalmi kapcsolatot. A mélyebb és hosszabb beszélgetéseket a minden dolgozónak elérhető egyéni konzultáción folytathatják“ – tette hozzá.
A nemzetközi döntőbe került pályázatok közül 2015 áprilisában hirdetik ki a nyertes vállalatokat. A díjkiosztó rendezvényt a soros EU elnökségi országban, Lettországban tartják.
Az Európai Munkavédelmi Ügynökség (EU-OSHA) a kampány részeként kidolgozott egy elektronikus útmutatót annak érdekében, hogy segítséget nyújtson a munkaadók számára a munkahelyi stressz felismerésében és kezelésében.
„A negatív stressz okainak és jeleinek megértése és észrevétele, a tévhitek eloszlatása fontos ahhoz, hogy mind a munkáltató, mind a munkavállaló elkötelezett legyen a stressz hatékony kezelése mellett. Az útmutató javaslatokat nyújt az egyes kockázati tényezőkre adandó intézkedésekre, mind a megelőző, mind a problémát kezelő stratégia kidolgozása során. A tájékoztató segítségével a munkaadók láthatják, hogy léteznek működő megoldások a stressz megelőzésére és kezelésére, s akár apró intézkedésekkel is nagymértékben csökkenthetjük a munkahelyi negatív stresszt” – mondta Balogh Katalin, az EU OSHA Nemzeti Fókuszpontjának vezetője.
Az útmutató többek közt felsorolja a munkahelyi stressz kockázati tényezőit, azaz az ártalmas mértékű negatív stresszhez vezető okokat. Ezek lehetnek többek közt a rossz változásmenedzsment, de a meg nem értett szerep- és felelősségi körök is. Az útmutató teljesebb képet ad arról, hogy milyen jelei vannak a munkavállalók esetében a stressznek. Például amennyiben azt tapasztaljuk, hogy beosztottjaink munkateljesítménye csökken, az útmutató segítségével könnyebben felismerhetjük, hogy mely viselkedésbeli változások azok, amelyek a stresszből adódó nehézségre utalhatnak. A munkavállalókra gyakorolt hatáson kívül megtudhatjuk azt is, hogy egy vállalkozás ügymenetét, sikerességét hogyan befolyásolják a nem, vagy rosszul kezelt pszichoszociális kockázatok a csökkenő teljesítmény, a hiányzások, balesetek és a magasabb fluktuáció által.
Az „E-útmutató a stressz és a pszichoszociális kockázatok kezeléséhez”, egyelőre angol nyelven érhető el, az alábbi linken: http://eguides.osha.europa.eu/stress/GB-EN/